Դա իր ապօրինությամբ ճչացող հայտարարություն է եւ արտացոլում է իշխանության մոտեցումը . Վիկտոր Սողոմոնյանը՝ Տիգրան Եգորյանի հայտարարության մասին 09/04/2019   14:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Դա իր ապօրինությամբ ճչացող հայտարարություն է եւ արտացոլում է այն մոտեցումները, որոնք որդեգրված են իշխանության կողմից եւ, իհարկե, դա ճնշում է դատարանի վրա։ Դժվար է այլ եզրակացության գալ», - «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար
Վիկտոր Սողոմոնյանը՝ անդրադառնալով փաստաբան Տիգրան Եգորյանի այն հայտարարությանը, որ եթե Սահմանադրական դատարանը Ռոբերտ Քոչարյանին ազատ արձակելու որոշում ընդունի, Սահմանադրության համար պատասխանատու իշխանության մյուս թևերը իրավասություն ունեն չճանաչելու այն։
Հիշեցնենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի գործով որոշումը ՍԴ-ն պետք է հրապարակի այսօր։
«Փաստինֆո»-ի դիտարկմանը, թե իշխանության ներկայացուցիչներն ու մերձիշխանական գործիչները ՍԴ-ի լեգիտիմության մասին խոսում են բացառապես այն դեպքում, երբ խոսքը 2-րդ նախագահի հետ կապված քրեական գործերին է վերաբերում, Վիկտոր Սողոմոնյանն արձագանքեց. «Բազմիցս արձանագրել ենք, որ երբ խոսքը հասնում է նախագահ Քոչարյանի հետ կապված գործերին, իշխանությունները միանգամից բիրտ միջոցներ են կիրառում դատարանները ճնշելու համար՝ անկախ նրանից, թե ինչ ատյանի դատարան է դա կամ բարձր դատարան է, թե ոչ։ Սա, ցավոք, նույն շարքից է»։
Հավելենք, որ երեկ 2-րդ նախագահի դիմումի քննության ժամանակ Ռոբերտ Քոչարյանի որդին՝ Լեւոն Քոչարյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում խոսել էր դատարանի վրա գործադրվող ճնշումների մասին։ «Ակնկալում եմ, որ Սահմանադրական դատարանի դատավորներն իրականացնեն արդարադատություն ու չենթարկվեն բազմատեսակ ճնշումների, որ մենք տեսնում ենք վերջին ամիսների ընթացքում», - հայտարարել էր Լևոն Քոչարյանը։

“Вопиющее по своей незаконности”: глава офиса Кочаряна прокомментировал заявление адвоката Тиграна Егоряна 09/04/2019   16:05  |  Лента новостей
Руководитель офиса второго президента Армении Роберта Кочаряна Виктор Согомонян прокомментировал заявление адвоката Тиграна Егоряна о том, что в случае, если Конституционный суд вынесет решение об освобождении экс-главы государства, ответственные за КС другие ветви власти правомочны не признать его.
"Это вопиющее по своей незаконности заявление, отражающее взятые на вооружение властью подходы. Конечно, это давление на суд. Сложно прийти к иному выводу", - заявил в беседе с корреспондентом "ФактИнфо" глава офиса второго президента Армении.
Напомним, КС огласит решение по заявлению Роберта Кочаряна сегодня.
На наблюдение "ФактИнфо" о том, что представители власти и близкие к ней деятели говорят о легитимности КС исключительно в случае, когда речь идет об уголовном деле в отношении  второго президента, Виктор Согомонян отметил: “Нами неоднократно было констатировано, что когда речь идет о делах, связанных с Кочаряном, власти сразу же применяют жесткие меры для оказания давления на суд вне зависимости от судебной инстанции. Это, к сожалению, из того же ряда”.
Добавим, что накануне в ходе рассмотрения заявления второго президента сын Роберта Кочаряна Левон Кочарян в беседе с журналистами заявил он оказываемом на суд давлении.
"Надеюсь на то, что судьи КС осуществят правосудие и не поддадутся давлению, которое мы видим в последние годы", - сказал он.