Այնպես չէ, որ ամեն գնով պետք է պաշտպանել դատավորին. ԲԴԽ նախագահ 09/04/2019   11:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԲԴԽ-ն կոչված է ապահովել դատական իշխանության և դատավորի անկախությունը: Այնպես չէ, որ ամեն գնով պետք է պաշտպանել դատավորին,- այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչու ԲԴԽ-ն չկանգնեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործը քննող Դավիթ Գրիգորյանի կողքին, երբ նրա նկատմամբ քրեական հետապնդում էր իրականացվում։ Վերջինիս փոխանցմամբ՝ բավարար հիմքեր են ներկայացվել ԲԴԽ-ին, և ԲԴԽ-ն թույլատրել է քրեական հետապնդում իրականացնել, իսկ Դավիթ Գրիգորյանի լիազորությունները օրենքի ուժով կասեցված են:
Ռ.Վարդազարյանը նշեց, որ Դավիթ Գրիգորյանի հայտնած տվյալները, որ քննչական գործողության ժամանակ կնիքվել է քննիչի կողմից իր աշխատասենյակի դուռը հավաստի են համարվել եւ այդ մասով դիմել են ՀՔԾ-ին։
ԲԴԽ նախագահը չհամաձայնեց այն գնահատականների հետ, թե ԲԴԽ ներկայիս կազմը իշխանություններին հարմար է։
«Անհասկանալի է հնչող «իշխանություններին հարմար ԲԴԽ» եզրույթը, քանի որ ԲԴԽ գործառույթները կարգավորվում են օրենքով», - ասաց ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը:
Նա հավաստիացրեց, որ բարձրագույն դատական խորհուրդը այսուհետ լինելու է չափազանց պարզ ու թափանցիկ և ցանկացած պահի պատրաստ է պատասխանել բոլոր լրագրողների հարցերին:
«ԲԴԽ-ում աշխատանքները ընթանում են բավական դրական և կառուցողական մթնոլորտում, անդամները բոլորը պատրաստ են աշխատել և իրենց կարողությունները ներդնել հանուն ՀՀ-ի: Ծանրաբեռնված աշխատանքներ են, գրեթե ամեն օր ունենում ենք քննարկումներ:
10:02 31/07/2019  |  Մամուլ«Ոչ ոք չի կարդացել կասեցման որոշումը». Ռուբեն Վարդազարյանը՝ Դավիթ Գրիգորյանի մասին. «Ժողովուրդ»
12:55 06/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆշանակվել են առաջին ատյանի դատարանների նախագահներ
11:46 19/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահ է ընտրվել Ռուբեն Վարդազարյանը
18:24 28/03/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ վճռաբեկ դատարանի նախագահ Արման Մկրտումյանը ներկայացրել է նորանշանակ դատավորներին
09:40 28/02/2018  |  ՄամուլԵրևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահը զրո իրավունք ունի` միջամտելու դատավորի գործունեությանը. «Ժողովուրդ»
22:20 21/02/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրման Մկրտումյանը՝ Ռուբեն Վարդազարյանի հեղինակության մասին
11:23 21/02/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱղասի Դարբինյանը նշանակվել է ՀՀ վարչական դատարանի, իսկ Ռուբեն Վարդազարյանը՝ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահ

Рубен Вардазарян рассказал о призвании Высшего судебного совета Армении 09/04/2019   12:14  |  Лента новостей
Высший судебный совет(ВСС)призван обеспечить независимость судебной власти и судей; и не так, чтобы любой ценой надо защищать судей. Об этом заявил на пресс-конференции в среду, 4 сентября, председатель Высшего судебного совета Армении Рубен Вардазарян в ответ на вопрос о том, почему ВСС не встал за защиту рассматривавшего дело второго президента Армении Роберта Кочаряна судьи Давида Григоряна,  когда в отношении него осуществлялось уголовное преследование.
По его словам, в Высший судебный совет было представлено достаточно оснований, и ВСС разрешил уголовное преследование, а полномочия Давида Григоряна в силу закона были приостановлены.
Вардазарян отметил, что представленные Давидом Григоряном данные об опечатывании следователем двери его кабинета в ходе следственных действий сочли достоверными и в этой связи обратились в Специальную следственную службу.
Глава Высшего судебного совета не согласился с теми оценками, согласно которым нынешний состав ВСС удобен для власти.
“Непонятен озвучиваемый термин “Удобный для власти ВСС”, поскольку функции регулируются в соответствии с законом”, - сказал Рубен Вардазарян.
Он заверил, что Высший судебный совет отныне будет чрезмерно прозрачным и открытым, и в любой момент готов ответить на вопросы всех журналистов.
“Рабочий процесс в ВСС протекает в позитивной и конструктивной атмосфере. Все члены готовы работать и прилагать свои способности во благо Республики Армения. Работа напряженная, практически ежедневно проходят обсуждения”, - заявил он.