Սյունիքում երկու հովվի սպանության դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ 09/04/2019 11:40 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ՔԿ Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում քննություն է տարվում՝ երկու հովվի սպանության բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ: Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Քննչական կոմիտեի հաղորդագրությունից։
2019թ. սեպտեմբերի 3-ին՝ ժամը 17:05-ին, Ոստիկանության Սիսիանի բաժնում քաղաքացուց ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ Սյունիքի մարզի Տորունիք բնակավայրի արոտավայրում հայտնաբերել է հորը և համագյուղացուն՝ մահացած վիճակում:
Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը և հայտնաբերել Սյունիքի մարզի բնակիչ, 1968թ. ծնված տղամարդու դին՝ գլխի գագաթային շրջանի վնասվածքներով, և նույն մարզի բնակիչ, 1992թ. ծնված երիտասարդին՝ կզակի ստորին հատվածում հրազենային վնասվածքով, ինչպես նաև՝ վերջինիս դիակի կողքին՝ 16 մմ տրամաչափի մեկփողանի ողորկափող որսորդական հրացան:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ Սյունիքի մարզային քննչական վարչության Սիսիանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով:
Նախաքննության ընթացքում կատարվել են մի շարք քննչական գործողություններ՝ հարցաքննություններ, դեպքի վայրի զննություն, որի ընթացքում վերցվել են փորձանմուշներ:
Տուժողներին հասցված մարմնական վնասվածքի բնույթը, ծանրության աստիճանը, առաջացման մեխանիզմը և մի շարք այլ հանգամանքներ պարզելու նպատակով նշանակվել է դիակների դատաբժշկական փորձաքննություն:
Միջոցներ են ձեռնարկվում՝ դեպքի հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ:

Уголовное дело возбуждено по факту убийства двух пастухов в Сюнике 09/04/2019 11:54 | Криминальная хроника
Следственным управлением СК Армении по Сюникской области ведется расследование для выяснения всех обстоятельств убийства двух пастухов. Об этом "ФактИнфо" стало известно из сообщения СК.
Согласно сообщению, 3-го сентября в 17:05 гражданина в сисианский отдел Полиции поступила информация о том, что на пастбище близ населенного пункта Торуник он нашел мертвыми своего отца и односельчанина.
Выехавшая немедленно на место оперативно-следственная группа обнаружила тела жителя Сюникской области 1968 года рождения с травмами в области черепа, и жителя той же области 1992 года рождения с огнестрельным ранением в области нижней челюсти. Рядом с телом последнего было найдено одноствольное охотничье ружье калибра 16 мм..
По данному факту возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 2 статьи 104 (“Убийство двух или более лиц”) УК Армении.
В рамках предварительного следствия допрошен ряд лиц, произведен осмотр места происшествия, в ходе которого были взяты образцы. Для установления характера нанесенных жертвам травм, степени их тяжести и механизма возникновения, а также ряда других обстоятельств назначена судебно-медицинская экспертиза трупа.
"Следствие продолжается. Принимаются меры для обеспечения полного, всестороннего и всеобъемлющего расследования", - говорится в сообщении.