Ռոբերտ Քոչարյանի որդին ակնկալում է, որ ՍԴ-ն չի ենթարկվի ճնշումների 09/03/2019 11:28 | 2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդին՝ Լևոն Քոչարյանը հույս ունի, որ ՍԴ-ն ճնշումների չի ենթարկվի ու արդար քննություն կիրականացնի։ Նա այդ մասին ասել է ՍԴ-ում՝ պատասխանելով լրագրողների հարցերին։
Հիշեցնենք, որ ՍԴ-ն այսօր գրավոր ընթացակարգով քննելու է Ռ.Քոչարյանի դիմումը՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածի և 135-րդ հոդվածի 2-րդ մասի ՀՀ Սահմանադրությանը համապատասխանելու հարցը։
«Ակնկալում եմ, որ ՍԴ դատավորները արադարադատություն կիրականացնեն և չեն ենթարկվի ճնշումների, որ մենք տեսնում ենք վերջին տարիների ընթացքում», - ասաց նա։
Իսկ թե ինչ ճնշումների մասին է խոսքը հարցին՝ Լևոն Քոչարյանը պատասխանեց.
«Շատ լավ գիտեք, սկսած երկրի առաջին դեմքից, վերջացրած՝ տարբեր տեղերից արտահոսքերով, այդ թվում Սահմանադրական դատարանի դատավորներից մեկի հայտարարությամբ»։

Сын Роберта Кочаряна надеется, что Конституционный суд Армении не поддастся давлению 09/03/2019 11:45 | Суд по делу второго президента РА
Сын второго президента Армении Роберта Кочаряна Левон Кочарян надеется, что Конституционный суд Армении не поддастся давлению и проведет справедливое судебное разбирательство. Об этом он заявил в беседе с журналистами во вторник, 3 сентября.
Напомним, сегодня КС рассмотрит заявление экс-президента Армении Роберта Кочаряна касательно определения вопроса соответствия статьи 35 и части 2 статьи 135 Уголовно-процессуального кодекса РА Конституции
“Надеюсь на то, что судьи КС осуществят правосудие и не поддадутся давлению, которое мы видим в последние годы”, - сказал он.
В ответ на вопрос о том, о каком заявлении идет речь, Левон Кочарян отметил: "Прекрасно знаете: начиная с первого лица государства, заканчивая утечками из различных мест, в том числе заявлением одного из судей Конституционного суда”.