ՊՆ նախարարը և ԱԳՆ մամուլի խոսնակը հերքում են լուրերը, թե ԱՄՆ կառավարությունը ՀՀ իշխանություններից պահանջել է հանել հայկական զորախումբը Սիրիայից 09/03/2019   17:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Իրականությանը չի համապատասխանում այն տեղեկությունը, թե ԱՄՆ կառավարությունը ՀՀ իշխանությունների առջև պահանջ է դրել հանել հայակական զորախումբը Սիրիայից։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը։
Մամուլում շրջանառվող այս տեղեկությունը Aysor.am-ի հարցին ի պատասխան՝ հերքել է նաև Արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը. «Ներկայումս փորձ է արվում պետական կառույցի կողմից արդեն իսկ հերքված տեղեկատվությունը վերստին շրջանառել նոր մտացածին մանրամասներով, որոնք նույնպես չեն համապատասխանում իրականությանը՝ այդպիսով ձևավորելով մի քանի շերտից բաղկացած կեղծ լուր»,-նշել էր Աննա Նաղդալյանը։ Վերջինս ընդգծեց, որ անընդունելի են համարում Սիրիայի հայ համայնքի անվտանգությանը և վերջինիս տրամադրվող աջակցությանն առնչվող հարցերի անհիմն շահարկումը՝ ելնելով նեղ անձնական շահերից։
«Թեմայից դուրս, պարզապես հավելեմ, որ անվտանգության ոլորտում աշխատող գերատեսչությունները և դրանց ղեկավարները մշտական խորհրդակցության մեջ են տարբեր հարցերի շուրջ, ինչի մասին բազմիցս նշվել է նաև այդ գերատեսչությունների ղեկավարների կողմից»,-հավելեց Աննա Նաղդալյանը։
Նշենք, որ մամուլում շրաջանռվում էին տեղեկություններ, որ ԱՄՆ կառավարությունը ՀՀ իշխանությունների առջև պահանջ է դրել հանել զորախումբը Սիրիայից։ Մամուլում օրեր առաջ հրապարակում եղավ այն մասին, որ վերջերս փակ քննարկում է տեղի ունեցել ՀՀ պաշտպանության և ԱԳ նախարարների և որոշ դեսպանների մասնակցությամբ։
16:37 11/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՍոցիալական ցանցերում շփումը գերադասող որոշ դիվանագետներ ստացել են բանավոր նկատողություն. ԱԳՆ խոսնակ
14:35 03/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի եւ Ադրբեջանի միջև գերիների փոխանակում չի եղել, դա եղել է Հայաստանի մարդասիրական քայլ. ԱԳՆ խոսնակ
14:01 03/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանում Լեհաստանի դեսպանը հրավիրվել է ԱԳՆ պարզաբանումների. ԱԳՆ խոսնակ

Минобороны и МИД Армении опровергли слухи о требовании США вывести из Сирии армянский гуманитарный контингент 09/03/2019   18:05  |  Лента новостей
Министр обороны Армении Давид Тоноян опроверг сведения о требовании Вашингтона вывести из Сирии армянский гуманитарный контингент.
Муссируемую в прессе информацию сегодня опроверг также МИД Армении.
"Мы уже неоднократно опровергали эту информацию. Сейчас происходит попытка вновь пустить в оборот опровергнутую государственной структурой информацию, но уже с новыми надуманными подробностями, что также не соответствует действительности, таким образом формируя многослойную лживую информацию", - заявила Aysor.am пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян.
Она подчеркнула, что МИД считает неприемлемой исходящие из узких личных интересов безосновательные спекуляции на вопросе безопасности армянской общины Сирии и оказываемого ей содействия.
Нагдалян также заявила, что действующие в сфере безопасности ведомства и их руководители постоянно контактируют по различным вопросам, что неоднократно отмечали сами главы этих ведомств.
Отметим, что в прессе муссировалась информация о том, что правительство США выдвинуло перед властями Армении требование вывести воинский контингент из Сирии. Несколько дней назад в прессе появилась публикация о том, что недавно состоялось закрытое обсуждение с участием глав Минобороны и МИД и некоторых послов.