Մանվել Գրիգորյանը կշարունակի մնալ կալանքի տակ. Պաշտպանն իրավական մեթոդներից կանցնի պայքարի այլ միջոցների 09/03/2019 16:58 | Քրեական խրոնիկոն
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանն այսօր՝ սեպտեմբերի 3-ին մերժեց ԱԺ նախկին պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանի նկատմամբ խափանման միջոց կիառված կալանավորումը գրավով փոխարինելու վերաբերյալ պաշտպանական խմբի միջնորդությունը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Մանվել Գրիգորյանի պաշտպան Արսեն Մկրտչյանը։
«Պաշտպանական կողմը 25 մլն դրամ գրավ էր առաջարկում։ Այս անգամ հիմնավորումը տարբերվում էր նախորդ հիմնավորումներից։ Շեշտադրումը նրա վրա էր, որ չենք բարձրաձայնում այն հիվանդությունները, որոնք խոչընդոտում են պատժի կրման համար։ Նշում ենք միայն, որ Մանվել Գրիգորյանը հինգ դատական նիստ անընդմեջ դատարան չի ներկայանում առողջական խնդիրների պատճառով։ Դա պետք է համարժեք գնահատական ունենար, որը, սակայն, չունեցավ»,-ասաց Արսեն Մկրտչյանը՝ ընդգծելով, որ այս պարագայում ճիշտ չէ խոսել այն մասին, որ դատարանի վրա ազդեցություն չկա։ Պաշտպանի խոսքով նրանց այսօրվա և նախորդ միջնորդությունները մերժելու տրամաբանությունից բխում է այն, որ դատարանը հակասում է ինքն իր կողմից վկայակոչած հիմնավորումներին ու պատճառներին։
Մեր այն հարցին արդյոք պատրաստվում են ներկայացնել ևս մեկ միջնորդություն՝ Արսեն Մկրտչյանն արձագանքեց, որ կրկնակի միջնորդություն կներկայացնեն այնքան, որքան հնարավոր կլինի։ «Անձամբ ես այսուհետ միայն զուտ իրավական մեթոդներով չեմ պայքարելու այս անարդարության դեմ։ Բացի պատրանքային իրավական տարրերից՝ Մանվել Գրիգորյանի հետապնդումն իր մեջ ներառում է իրավաբանության հետ կապ չունեցող անձնական հաշվեհարդարի տարրեր, որի դեմ պայքարի այլ միջոցները կարող են արդյունավետ լինել և դրանք անպայման կներդրվեն»,-ընդգծեց Մ. Գրիգորյանի պաշտպանը՝ ավելացնելով, որ հետագայում ավելի մանրամասն կպարզաբանի։
Նշենք, որ հաջորդ դատական նիստը տեղի կունենա սեպտեմբերի 17-ին։ Հիշեցնենք, որ Մանվել Գրիգորյանին մեղադրանք է առաջադրվել ապօրինի կերպով ռազմամթերք ձեռք բերելու և այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ պահելու համար՝ ՀՀ ՔՕ 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, ինչպես նաև մի խումբ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ յուրացման եղանակով իր վստահությանը հանձնված առանձնապես խոշոր չափերով ուրիշի գույք հափշտակելու համար՝ ՀՀ ՔՕ 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով։

Суд не освободил Манвела Григоряна под залог в 25 млн. драмов 09/03/2019   17:42  |  Криминальная хроника
Суд общей юрисдикции Еревана сегодня отклонил ходатайство защиты об освобождении бывшего депутата парламента Армении Манвела Григоряна под залог. Об этом “Фактинфо” сообщил адвокат экс-депутата Арсен Мкртчян.
“Защита предлагала залог в размере 25 млн. драмов. На сей раз обоснование отличалось от прежних доводов. Мы лишь указали, что Манвел Григорян не присутствуют уже на пятом заседании подряд по состоянию здоровью. Это должно было удостоиться адекватной оценки, чего, однако, не произошло”, - сказал Арсен Мкртчян. Он подчеркнул, что в данном случае неверно утверждать, что на суд не оказывается давление. По словам адвоката, исходя из логики отклонения их ходатайств, следует, что суд противоречит доводам и причинам, на которые сам же и ссылается.
В ответ на вопрос о том, собирается ли он подать еще одно ходатайство, Арсен Мкртчян заявил, что будут повторно подавать прошения, пока это возможно.
“Лично я впредь не буду бороться только правовыми методами против несправедливости. Помимо иллюзорных правовых элементов, преследование Манвела Григоряна  заключает в себе не связанные с юриспруденцией элементы сведения личных счетов, в борьбе против которых могут быть эффективны иные средства, и они обязательно будут внедрены”, - подчеркнул адвокат, пообещав позже раскрыть детали.
Отметим, что следующее судебное заседание состоится 17-го сентября.
Напомним, Манвелу Григоряну предъявлено обвинение по ч. 2 ст. 235 (“Незаконные приобретение и хранение огнестрельного оружия и боеприпасов группой лиц по предварительному сговору”) и п.1 ч.3 ст. 179 (“Присвоение или растрата, то есть хищение чужого имущества, вверенного виновному, в особо крупных размерах”).