Գագիկ Խաչատրյանի վերաբերյալ՝ ՀՔԾ-ում քննվող քրեական գործն ուղարկվել է ԱԱԾ 09/03/2019   11:07  |  Քրեական խրոնիկոն
ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի վերաբերյալ՝ Հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործը ուղարկվել է Ազգային անվտանգության ծառայություն: Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արեւիկ Խաչատրյանից:
Վերջինս հայտնեց, որ գործն ուղարկվել է ԱԱԾ՝ նախաքննությունն այնտեղ շարունակելու:
Օգոստոսի 27-ին «Փաստինֆո»-ն հայտնել էր, որ քննչական գործողություններ են իրականացվում Գագիկ Խաչատրյանի առանձնատանը: Ավելի ուշ՝ ԱԱԾ-ի բակում հրավիրված ճեպազրույցի ընթացքում, ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանը նշել էր, խուզարկություն է իրականացվում ինչպես Խաչատրյանին, այնպես էլ նրա մերձավոր անձանց, այդ թվում՝ ՊԵԿ ներքին անվտանգության վարչության պետ Կարեն Խաչատրյանին պատկանող տարածքներում։ Օրվա վերջում ԱԱԾ մամուլի կենտրոնը հաղորդագրություն էր տարածել՝ տեղեկացնելով, որ Գագիկ Խաչատրյանը և նրա եղբորորդին՝ Կարեն Խաչատրյանը, պաշտոնեական դիրքի չարաշահման և առանձնապես խոշոր չափերով գույքի վատնման կասկածանքով բերման են ենթարկվել ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտ և ձերբակալվել։ Նրանց մեղադրանք էր առաջադրվել եւ միջնորդություն էր ներկայացվել դատարան կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար: Միջնորդությունները բավարարվել էին, եւ Գագիկ Խաչատրյանն ու Կարեն Խաչատրյանը կալանավորվել էին:
Օգոստոսի 27-ի  ՀՔԾ մամուլի խոսնակ Մարինա Օհանջանյանը «Փաստինֆո»-ին հայտնել էր, որ իրենց մոտ քննվող քրեական  գործով եւս Գագիկ Խաչատրյանն ունի մեղադրյալի կարգավիճակ: Նա մեղադրվում է 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, այն է՝ առանձնապես խոշոր չափերի վատնում կազմակերպելը։ Օհանջանյանը հայտնել էր նաեւ, որ այդ գործով 800 միլիոն դրամի վերականգնում է եղել։ «Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ խոսքը պարարտանյութերի բաշխման գործընթացում արձանագրված չարաշահման դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի մասին է:
23:09 30/08/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԳագիկ Խաչատրյանը կալանավորվեց
18:30 29/08/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՔննվում է Գագիկ Խաչատրյանին կալանավորելու միջնորդությունը
20:08 28/08/2019  |  ՔաղաքականԻնչո՞ւ են հիմա Գագիկ Խաչատրյանին «ասֆալտին պառկեցնում»
14:54 28/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԹԻՀԿ-ն արձագանքել է Գագիկ Խաչատրյանի ձերբակալությանը
14:05 28/08/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՓաստաբանը բողոքարկել է Գագիկ Խաչատրյանին ձերբակալելու որոշումը
10:03 28/08/2019  |  ՄամուլՑուցմունքներ՝ Գագիկ Խաչատրյանից հնարավորինս մեծ գումարներ կորզելու նպատակով. «Հրապարակ»
19:17 27/08/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԳագիկ Խաչատրյանին մեղադրանք է առաջադրվել պարարտանյութերի բաշխման գործընթացում արձանագրված չարաշահումների գործով
18:00 27/08/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԳագիկ Խաչատրյանը ՀՔԾ-ում քննվող քրեական գործով մեղադրյալի կարգավիճակ ունի

ССС Армении направила уголовное дело в отношении Гагика Хачатряна в СНБ 09/03/2019   11:33  |  Криминальная хроника
Расследуемое в Специальной следственной службе уголовное дело в отношении бывшего председателя Комитета государственных доходов Армении, экс-министра финансов РА Гагика Хачатряна направлено в Службу национальной безопасности. Об этом "ФактИнфо" сообщила начальник отдела по связям с общественностью Генеральной прокуратуры Армении Аревик Хачатрян.
Она также отметила, что дело направлено в СНБ для дальнейшего производства предварительного следствия.
27-го августа ИА "ФактИнфо" сообщило, что в особняке экс-председателя КГД Армении Гагика Хачатряна проводятся следственные действия. Позже, в ходе брифинга во дворе здания Службы нацбезопасности, директор СНБ Армении Артур Ванецян заявил, что обыски проводятся на территориях, принадлежащих как Хачатряну, так и аффилированным с ним лицам, в том числе бывшему высокопоставленному чиновнику КГД Карену Хачатряну.
Позже пресс-центр СНБ Армении распространил заявление, в котором сообщил, что Гагик Хачатрян и его племянник Карен Хачатрян по подозрению в злоупотреблении должностным положением и растрате имущества в особо крупных размерах были подвергнуты приводу в СНБ РА и задержаны. Им были предъявлены обвинения. Суд удовлетворил ходатайство об избрании в отношении них меры пресечения в виде заключения под стражу.
27-го августа пресс-секретарь Специальной следственной службы Армении Марина Оганджанян сообщила “ФактИнфо”, что Гагик Хачатрян имеет статус обвиняемого и по расследуемому в ССС уголовному делу. Ему инкриминируют пункт 1 части 3 статьи 38-179(“Организация растраты в собо крупных  размерах”). Оганджанян также сообщила, что сумма возмещения по данному делу составила 800 миллионов драмов. По сведениям “ФактИнфо”, речь идет об уголовном деле, возбужденном по факту злоупотребления, зафиксированного в процессе распределения удобрений.