Ազատությունն ու խաղաղությունը չեն նվիրվել արցախցուն, այլ՝ ձեռք են բերվել հազարավոր հայորդիների կյանքի գնով. Նախագահ 09/02/2019   10:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության անկախության 28-րդ տարեդարձի առթիվ: Ինչպես  հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Սիրե՛լի հայրենակիցներ, այսօր Արցախի անկախության հռչակման 28-րդ տարեդարձն է: Այս երեք տասնամյակը համայն հայության մաքառումի, տոկունության, հերոսության ու հաղթանակի պատմություն է, որ կերտեց մեր ժողովուրդը:
Արցախի մեր պատմական հողում ազատության տենչը գալիս է դարերի խորքից: Հայոց երկրի այդ հատվածում հնուց ի վեր դրվել են հայկական պետականության ամուր հիմքերը, կազմավորվել է հզոր և մարտունակ բանակ, ստեղծվել են գիտակրթական կենտրոններ և մշակութային արժեքներ, ձևավորվել խաղաղ գոյակցության ու բարիդրացիության ավանդույթներ և, ամենակարևորը, հայրենի հողն ու ընտանիքը ամեն գնով պաշտպանելու հզոր կամք ու անպարտ ոգի:
Բայց պատմությունը միայն անցյալը չէ, պատմությունը նաև այսօրն է, պատմությունը ստեղծվում է նաև վաղվա համար:
1988-ին բոլորս միասին երազում էինք ազատ Արցախի մասին, հետո, երբ վտանգված էր ազատությունը, և հայ ժողովուրդը դուրս էր եկել հերթական գոյամարտի, բոլորս աղոթում էինք Արցախի փրկության համար, այսօր, երբ անկախությունն իրականություն է, մենք բոլորս պահանջում ենք խաղաղ ու անվտանգ Արցախ:
Ազատությունն ու խաղաղությունը չեն նվիրվել արցախցուն, այլ՝ ձեռք են բերվել հազարավոր հայորդիների կյանքի գնով, արյունով ու հայրենիքի նկատմամբ անսահման սիրով ու նվիրումով է ամրագրվել 28 տարի առաջ ընդունված Արցախի Անկախության հռչակագիրը:
Այսօր էլ դեռ շատ են անելիքները մեր բարդ և հարափոփոխ ժամանակներում: Արցախի ազատագրման և անկախության համար զոհվածները, Արցախում ապրող ու իրենց ամենօրյա կյանքով հերոսության օրինակ ծառայող մարդիկ, մեր ապագա սերունդներն արժանի են, որ Արցախի ապագան շարունակվի կերտվել որպես հաղթանակների, խաղաղության ու բարիդրացիության պատմություն:
Այսօր, ավելի քան երբևէ, մենք հաստատակամ և ամուր ենք հայոց միասնականության խորհրդանիշ ինքնիշխան Արցախի Հանրապետությունը ու նրա հերոս զավակներին պաշտպանելու հարցում: Այդ գիտակցությամբ եմ իմ անկեղծ բարեմաղթանքները հղում Արցախին դեպի հաջողություն ու հաղթանակ տանող բոլոր ձեռնարկներում:
Արցախի Հանրապետության օրվա առթիվ շնորհավորում եմ բոլորիս Արցախում, Հայաստանում և Սփյուռքում:
Միասի՛ն պաշտպանենք ու պահպանենք մեր հաղթանակներն ու ձեռքբերումները: Եվ թող Աստվա՛ծ պահապան լինի Արցախին, Հայաստանին ու մեր ժողովրդին»:
10:48 30/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Բակո Սահակյանին՝ ծննդյան տարեդարձի առթիվ
13:57 24/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Վոլոդիմիր Զելենսկիին՝ Ուկրաինայի Անկախության օրվա առթիվ
17:42 22/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀատուկ ջանքեր պետք է ներդնենք, որպեսզի բնությանը վնաս չտանք․ Արմեն Սարգսյան
09:39 22/08/2019  |  ՄամուլԱրմեն Սարգսյանը սկսել է Սերժ Սարգսյանի մարդկանց իր «տակից» տանե՞լ. «Հրապարակ»
17:40 21/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորել է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին՝ ծննդյան տարեդարձի առթիվ
16:11 21/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Սարգսյանի հրամանագրով Արմեն Գիչյանը նշանակվել է նախագահի խորհրդական
12:13 20/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սարգսյանը հանդիպել է «Մանչեսթեր Սիթի» ակումբի նախագահ Քալդուն Խալիֆա Ալ Մուբարաքի հետ
16:26 15/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սարգսյանը շնորհավորել է Կորեայի Հանրապետության նախագահին՝ ազգային տոնի կապակցությամբ
15:56 15/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Լիխտենշտայնի Իշխանապետության հիմնադրման 300-ամյա հոբելյանի առթիվ
12:52 15/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը պատրաստ է հյուրընկալել STARMUS 6-րդ փառատոնը. նախագահ Սարգսյանը հանդիպել է նախաձեռնության կազմակերպիչների հետ

Декларация независимости Арцаха закреплена кровью и безграничной любовью к родине – президент Армении 09/02/2019   11:48  |  Лента новостей
Президент Армении Армен Саркисян сегодня направил поздравительное послание по случаю 28-й годовщины провозглашения независимости Республики Арцах. Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
"Эти три десятилетия являются историей упорной борьбы, стойкости, героизма и победы всего армянства, которую сотворил наш народ. На исторической земле Арцаха стремление к независимости исходит из глубины веков. На этом участке земли армянской с давних времен были заложены прочные основы армянской государственности, сформирована мощная и боеспособная армия, создавались научно-образовательные центры и культурные ценности, формировались традиции добрососедства и мирного существования и, самое важное, непобедимый дух и мощная воля к защите любой ценой армянской земли и семьи", - говорится в поздравлении.
Однако, как отметил президент Армении, история – это не только прошлое, но и настоящее, история создается также и для завтрашнего дня.
"В 1988 году мы все вместе мечтали о свободном Арцахе. Затем, когда свобода оказалось под угрозой, и армянский народ вышел на очередной бой за выживание, мы все молились за спасение Арцаха. Сегодня, когда независимость стала реальностью, мы все требуем мирного и безопасного Арцаха. Свобода и мир были не дарованы арцахцам, а достигнуты ценой тысяч жизней сынов армянского народа. Декларация независимости Арцаха, принятая 28 лет назад, была закреплена кровью и безграничной любовью к родине и преданностью ей", - отметил он.
По словам Армена Саркисяна, сегодня, в сложные и переменчивые времена, предстоит многое сделать.
"Люди, погибшие за свободу и независимость Арцаха, проживающий в Арцахе народ, своей каждодневной жизнью подающий пример геройства, наши грядущие поколения достойны, чтобы будущее Арцаха и дальше создавалось как история побед, мира и добрососедства. Сегодня, как никогда, мы крепки и полны решимости в вопросе защиты символизирующей армянское единство суверенной Республики Арцах и ее героических сыновей. С сознанием этого я направляю свои искренние пожелания Арцаху  во всех начинаниях, ведущих к успеху и победе. В связи с Днем Арцаха поздравляю всех в Арцахе, Армении и Диаспоре. Вместе защитим и сохраним наши победы и достижения. И да хранит Господь Арцах, Армению и наш народ", - отмечается в послании.