Ամուլսարի գործով քննչական խմբի ղեկավար Յուրա Իվանյանի նկատմամբ ծառայողական քննություն է նշանակվել 09/02/2019   12:31  |  Բնապահպանական իրավունք
Ամուլսարի գործով քննչական խմբի ղեկավար, Քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության կոռուպցիոն, սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների և կիբեռհանցագործությունների քննության վարչության պետ Յուրա Իվանյանի նկատմամբ ծառայողական քննություն է սկսվել: Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ ՔԿ լրատվության և հասարակայնության կապերի վարչության պետ Նաիրա Հարությունյանից։
Ավելի վաղ պարզ էր դարձել, որ Ամուլսարի գործով քննիչ Յուրա Իվանյանի և Ամուլսարի ծրագրի ՇՄԱԳ փաստաթղթի դրական եզրակացությունը ստորագրած նախկին ՀՀ բնապահպանության նախարար Արամայիս Գրիգորյանի միջև ազգակցական կապ կա, նրանք հորեղբոր որդիներ են:
Ավելի վաղ՝ օգոստոսի 29-ին, Քննչական կոմիտեն հաստատել էր ազգակցական կապի առկայությունը, բայց հայտարարել, թե «հնչող կարծիքները, որ այս ազգակցական կապով պետք է կասկածի տակ դնել Ամուլսարի գործի քննության օբյեկտիվությունը, ողջամիտ չէ:»:
«Ամուլսարի ոսկեբեր քվարցիտների հանքավայրի շահագործման հետ կապված՝ շրջակա միջավայրի աղտոտման մասին տեղեկությունները պաշտոնատար անձանց կողմից դիտավորությամբ թաքցնելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործը քննվել է Յուրա Իվանյանի վարույթում՝ ոչ թե հաշվի առնելով ինչ-որ ազգակցական կապեր, այլ Քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում քննվում են հասարակական մեծ հնչեղություն ունեցող մեծածավալ, առանձնակի բարդություն ունեցող քրեական գործերը, իսկ կոռուպցիոն բնույթի գործերը՝ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության կոռուպցիոն սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների և կիբեռհանցագործությունների քննության վարչության վարույթում»,- հայտարարել էր ՔԿ-ն:
18:20 30/08/2019  |  Բնապահպանական իրավունքՓաստացի կոնֆերանսում հնչեց նույն միտքը, որ այս ՇՄԱԳ-ը պետք է ուժը կորցրած ճանաչել. Բնապահպան
14:08 30/08/2019  |  ՎերլուծություններԱմուլսարի հարցը մտնում է փակուղի
10:30 30/08/2019  |  Բնապահպանական իրավունք«Լիդիան»-ի առաջարկած միջոցառումները թերի են, և որպեսզի դրանք ամբողջականացվեն հարկ է վերանայել ՇՄԱԳ-ի գնահատումը. «Էլարդ»-ի փորձագետ
09:12 30/08/2019  |  Բնապահպանական իրավունքԻ հայտ եկան մի շարք նոր հանգամանքներ, որոնք քննության եւ գնահատման կարիք ունեն. Վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
20:06 29/08/2019  |  Բնապահպանական իրավունք«Մտածելու շատ բան կա». Փաշինյանը՝ «Էլարդի» հետ Skype կոնֆերանսի մասին

В отношении главы следственной группы по делу Амулсара начато служебное расследование 09/02/2019   13:09  |  Экологическое право
В отношении руководителя следственной группы по делу об Амусарском золотоносном месторождении, начальник Управления по расследованию коррупционных преступлений, преступлений против собственности и киберпреступлений Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА Юры Иваняна начато служебное расследование. Об этом “ФактИнфо” сообщила начальника Управления информации и по связям с общественностью Следственного комитета Армении Наира Арутюнян.
Ранее стало известно о родственной связи между следователем по делу Амулсара Юрой Иваняном и бывшим министром охраны природы Армении Арамаисом Григоряном, подписавшим положительное заключение по документу об оценке воздействия на окружающую среду. Они приходятся друг другу двоюродными братьями по отцовской линии.
29 августа СК подтвердил наличие родственной связи, однако заявил, что ставить под сомнение объективность расследования дела по Амулсару, ссылаясь на родственную связь, неразумно.
“Расследование уголовного дела, возбужденного по факту умышленного сокрытия должностными лицами данных о загрязнении окружающей среды в случае эксплуатации Амулсарского золотоносного месторождения, велось в производстве Юры Иваняна не с учетом каких-то родственных связей, а ввиду того, что в Главном управлении по расследованию особо важных дел расследуются масштабные резонансные уголовные дела особой сложности, а дела о преступлениях корруционного характера - в производстве Управления по расследованию коррупционных преступлений, преступлений против собственности и киберпреступлений”, - заявили в СК.