Վերաքննիչը մերժել է Ռոբերտ Քոչարյանների անմեղության կանխավարկածի գործով դատախազության բողոքը 09/02/2019   16:19  |  Դատական ռեպորտաժներ
ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը մերժել է նախաքննության ընթացքում ՀՔԾ պետի կողմից ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի անմեղության կանխավարկածի խախտման գործով առաջին ատյանի դատարանի որոշման դեմ ներկայացված գլխավոր դատախազության բողոքը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Ռ. Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանից։
Նա նաև հավելեց, որ վերաքննիչ դատարանը մերժել է նաև ԱԱԾ-ի կողմից Ռոբերտ Քոչարյանի որդու՝ Սեդրակ Քոչարյանի անմեղության կանխավարկածի խախտման փաստն արձանագրելու վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի որոշման դեմ դատախազության ներկայացրած բողոքը։
«Առաջին ատյանի դատարանը երկու դեպքում էլ գտել է, որ առկա է անմեղության կանխավարկածի խախտում։ Երկու դեպքում էլ գլխավոր դատախազությունը վերաքննիչ բողոքներ է բերել և վերաքննիչ դատարան ներկայացված բողոքները մերժվել են»,-ասաց Հայկ Ալումյանը։
Հիշեցնենք, որ Ռ. Քոչարյանի պաշտպանները նախաքննության փուլում հայտնել էր, որ ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանը մի շարք արտահայտություններ էր արել, որով խախտել է Ռ. Քոչարյանի անմեղության կանխավարկածը։
Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը դիմել էր առաջին ատյանի դատարան՝ ճանաչելու Ռ. Քոչարյանի իրավունքների խախտումը։ Դատարանը 2019թ.-ի փետրվարին բավարարել էր Հայկ Ալումյանի միջնորդւոյթւոնը, որը, սակայն, գլխավոր դատախազությունը բողոքարկել էր։
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռ. Քոչարյանըը մեղադրվում է ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու մեջ՝ ՀՀ ՔՕ 300.1-րդ հոդվածոի 1-ին մասով և 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով։
17:46 16/08/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըԵրեւանի դատարանը Վճռաբեկ դատարանից ուզել է Քոչարյանի եւ մյուսների գործը (տեսանյութ)

Апелляционный суд Армении подтвердил нарушение презумпции невиновности Роберта Кочаряна и его сына 09/02/2019   16:52  |  Судебный репортаж
Апелляционный уголовный суд Армении отклонил жалобу Генеральной прокуратуры на решение суда первой инстанции по делу о нарушении презумпции невиновности второго президента РА Роберта Кочаряна. Об этом “ФактИнфо” сообщил адвокат экс-президента Айк Алумян.
Он добавил, что Апелляционный суд также отклонил жалобу Генпрокуратуры на решение суда первой инстанции, которым был зафиксирован факт нарушения Службой национальной безопасности презумпции невиновности сына второго президента РА Роберта Кочаряна – Седрака Кочаряна.
“Суд первой инстанции в обоих случаях посчитал, что имеет место нарушение презумпции невиновности. В обоих случаях Генпрокуратура подала жалобы, а Апелляционный суд отклонил их”, - сказал Айк Алумян.
Напомним, адвокаты второго президента на этапе предварительного следствия заявили, что начальник Специальной следственной службы Армении Сасун Хачатрян позволил себе ряд высказываний, которые нарушают презумпцию невиновности Р. Кочаряна.
Адвокат экс-президента Айк Алумян обратился в суд первой инстанции с просьбой признать нарушение прав Р. Кочаряна. В феврале 2019 года суд удовлетворил ходатайство Айка Алумяна, которое Генпрокуратура обжаловала.
Второй президент Армении Роберт Кочарян обвиняется по части 1 статьи 300.1 ("Свержение конституционного строя") и по пункту 2 части 4 статьи 311 ("Получение взятки в особо крупных размерах") Уголовного кодекса Армении.