Գագիկ Խաչատրյանը կալանավորվեց 08/30/2019 23:09 | Քրեական խրոնիկոն
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը` դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի նախագահությամբ, այսօր բավարարեց ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանին կալանավորելու ԱԱԾ միջնորդությունը։ Այս մասին դատական նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց Խաչատրյանի պաշտպան Երեմ Սարգսյանը։
Վերջինս նշեց, որ դատարանը միաժամանակ ոչ իրավաչափ է համարել Խաչատրյանի ձերբակալությունը։
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 27-ին «Փաստինֆո»-ն հայտնել է, որ քննչական գործողություններ են իրականացվել ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի առանձնատանը։ ԱԱԾ-ի բակում հրավիրված ճեպազրույցի ընթացքում ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանն ասել էր, որ խուզարկություն է իրականացվում ինչպես Խաչատրյանին, այնպես էլ նրա մերձավոր անձանց, այդ թվում՝ ՊԵԿ ներքին անվտանգության վարչության պետ Կարեն Խաչատրյանին պատկանող տարածքներում։
Վանեցյանը նշել էր, որ քրեական գործը, որի շրջանակում իրականացվում էր խուզարկությունը, կապ չունի Գագիկ Խաչատրյանին վերաբերող ՀՔԾ-ում քննվող քրեական գործի հետ, որով, ի դեպ, Խաչատրյանն ունի մեղադրյալի կարգավիճակ։
Ավելի ուշ ԱԱԾ մամուլի կենտրոնը հաղորդագրություն էր տարածել՝ նշելով, որ Գագիկ Խաչատրյանը և նրա եղբորորդին՝ Կարեն Խաչատրյանը, պաշտոնեական դիրքի չարաշահման և առանձնապես խոշոր չափերով գույքի վատնման կասկածանքով բերման են ենթարկվել ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտ և ձերբակալվել։
Հավելենք, որ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում դատավոր Ռոբերտ Պապոյանի նախագահությամբ ավելի վաղ բավարարվել էր նաև Գագիկ Խաչատրյանի եղբորորդուն` Կարեն Խաչատրյանին կալանավորելու միջնորդությունը։

Экс-министр финансов Армении Гагик Хачатрян взят под стражу 08/31/2019 00:19 | Криминальная хроника
Ереванский суд общей юрисдикции под председательством судьи Артуша Габриеляна в пятницу удовлетворил ходатайство Службы национальной безопасности о заключении под стражу экс-министра финансов, бывшего главы Комитета государственных доходов Армении Гагика Хачатряна. Об этом после судебного заседания сообщил адвокат экс-главы Минфина Ерем Саркисян.
Он отметил, что суд при этом посчитал задержание Хачатряна неправомерным.
27-го августа ИА “ФактИнфо” сообщило, что в особняке экс-председателя КГД Армении Гагика Хачатряна проводятся следственные действия. В ходе брифинга директор СНб Армени Артур Ванецян заявил, что обыски проводятся на территориях, принадлежащих как Хачатряну, так и аффилированным с ним лицам, в том числе бывшему высокопоставленному чиновнику КГД Карену Хачатряну.
Ванецян отметил, что уголовное дело, в рамках которого проводятся обыски, не связано с расследуемым в Специальной следственной службе уголовным делом, по которому, кстати, Хачатрян имеет статус обвиняемого.
Позже пресс-центр СНБ Армении распространил заявление, в котором сообщил, что Гагик Хачатрян и его племянник Карен Хачатрян по подозрению в злоупотреблении должностным положением и растрате имущества в особо крупных размерах были подвергнуты приводу в СНБ РА и задержаны.
Ранее суд общей юрисдикции Еревана под председательством Роберта Папояна удовлетворил ходатайство о заключении под стражу Карена Хачатряна.