Վենետիկի հանձնաժողովը պատրաստակամություն է հայտնել Քոչարյանի գործով տրամադրել խորհրդատվական կարծիք. ՍԴ 08/22/2019 14:24 | 2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
2019 թվականի օգոստոսի 20-ի գրությամբ Վենետիկի հանձնաժողովը պատրաստակամություն է հայտնել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով տրամադրելու խորհրդատվական կարծիք։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Սահմանադրական դատարանի հաղորդագրությունից։
Այն ներկայացնում ենք ստորեւ.
«Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի և Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումների հիման վրա Սահմանադրական դատարանի կողմից քննության ընդունված գործերով խորհրդատվական կարծիք ստանալու համար Սահմանադրական դատարանի կողմից Վենետիկի հանձնաժողով ներկայացված դիմումի առնչությամբ Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմը տեղեկացնում է.
2019 թվականի օգոստոսի 20-ի Սահմանադրական դատարանի նախագահ պարոն Հրայր Թովմասյանին հասցեագրված գրությամբ Վենետիկի հանձնաժողովի տնօրեն-քարտուղար պարոն Թոմաս Մարկերտը հայտնել է, որ հանձնաժողովը պատրաստ է տրամադրել խորհրդատվական կարծիք (amicus curiae opinion)։
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով ՍԴ-ն որոշել է խորհրդատվական կարծիք ստանալու համար դիմել ՄԻԵԴ եւ Վենետիկի հանձնաժողով. «Սույն թվականի հուլիսի 18-ին Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանն ընդունեց աշխատակարգային որոշումներ՝ «Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի և Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումների հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ» գործերով խորհրդատվական կարծիք ստանալու նպատակով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանին և Վենետիկյան հանձնաժողովին դիմելու և այդ կապակցությամբ հիշյալ գործերի վարույթները՝ մինչև պատասխանները ստանալը, «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի 56-րդ հոդվածի առաջին մասի 5-րդ կետի հիմքով կասեցնելու վերաբերյալ»,- հայտնել էին ՍԴ-ից:

Венецианская комиссия выразила готовность проконсультировать КС Армении по делу Кочаряна 08/22/2019   18:02  |  Суд по делу второго президента РА
Венецианская комиссия выразила готовность предоставить Конституционному суду Армении консультативное мнение по уголовному делу в отношении второго президента страны Роберта Кочаряна. Об этом “ФактИнфо” стало известно из сообщения аппарата КС.
18 июля текущего года Конституционный суд Армении сообщил, что принял процедурное решение об обращении в Европейский суд по правам человека и Венецианскую комиссию для получения консультативного заключения по делам на основании заявлений суда общей юрисдикции Еревана и второго президента Армении Роберта Кочаряна относительно определения вопроса соответствия статьи 300.1 Уголовного кодекса Конституции РА и  в этой связи приостановлении на основании пункта 5 части 1 статьи 56 конституционного закона “О Конституционном суде” производства по вышеупомянутым делам до получения ответов.
“20 августа 2019 года в письме на имя председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна, директор-секретарь Венецианской комиссии Томас Маркерт сообщил, что Комиссия готова предоставить консультативное мнение (amicus curiae opinion)”,- говорится в сообщении КС, распространенном сегодня, 22 августа.