«Էլարդի» եզրակացության մեջ կա՞ մի տվյալ, ըստ որի՝ Ամուլսարի նախագիծը պետք է անցնի նոր ՇՄԱԳ. Նիկոլ Փաշինյան 08/21/2019   17:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր ֆեյսբուքյան էջով անդրադարձել է իր այսօրվա այն որոշմանը, ըստ որի՝ Կառավարության աշխատակազմը «Էլարդի» եզրակացությունը ուղարկելու է Շրջակա միջավայրի նախարարություն՝ հատուկ հանձնարարությամբ։ Վարչապետը նշել է, որ չի ցանկանում՝ այդ որոշումը տարընթերցումների տեղիք տա։
Նրա գրառումը ներկայացնում ենք ստորեւ.
Այսօրվա քննարկման ամենավերջում (ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել եմ, ներկա էր նաեւ «Լիդիանի» ներկայացուցիչը եւ բոլոր իրավասու նախարարությունների ներկայացուցիչները) ասացի, որ վերջին անգամ եմ հարցը դնում. «Էլարդի» եզրակացության մեջ կա՞ արդյոք մի տվյալ, որից ենթադրում է, որ Ամուլսարի նախագիծը պետք է անցնի նոր ՇՄԱԳ:
Ինչու՞ եմ այս հարցը տվել, որովհետեւ օգոստոսի 19-ի ուղիղ եթերում ասել էի, որ այս հարցով իմ համոզվածությունը 99.9 տոկոս է, ոչ 100 տոկոս՝ նույն օրն առավոտյան տեղի ունեցած խորհրդակցության արդյունքներով:
Բոլոր ներկաները, այդ թվում՝ Շրջակա միջավայրի նախարարության ներկայացուցիչը, ինչպես օգոստոսի 19-ի խորհրդակցության ժամանակ՝ տվեցին բացասական պատասխան:
Արդեն պատրաստվում էի փակել խորհրդակցությունը, երբ Շրջակա միջավայրի նախարարության ներկայացուցիչը ասաց, որ այնուամենայնիվ կարծում է, որ հարցին արժե պատասխանել ավելի խորը ուսումնասիրությունից հետո:
Դրանից հետո աշխատակազմին հանձնարարեցի «Էլարդի» եզրակացությունն ուղարկել շրջակա միջավայրի նախարարություն՝ համապատասխան հանձնարարականով:
15:32 21/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՇՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի անդամը հրաժարական է տալիս՝ Ամուլսարի շահագործման խնդրով պայմանավորված
14:07 21/08/2019  |  ՀարցազրույցԱնընդունելի է, երբ պետությունը մի կողմ է քաշվում և մասնավորին ու բնապահպաններին իրար դեմ տրամադրում. Տնտեսագետ
13:52 21/08/2019  |  ՄեկնաբանությունԱյսօր կառավարության աշխատակազմը «Էլարդի» եզրակացությունը ուղարկում է Շրջակա միջավայրի նախարարություն
13:47 21/08/2019  |  Քրեական խրոնիկոն«Լիդիան Արմենիա» ՓԲ ընկերությունը ստանձնում է պարտավորություն, որ հանքի տարածքից չմաքրված կոնտակտային ջրերը չի բաց թողնվի շրջակա միջավայր
11:27 21/08/2019  |  Բնապահպանական իրավունք«Ամուլսար մտնելու ցանկացած փորձ բնակչությունը խոչընդոտելու է». ջերմուկցի
11:27 21/08/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՔԿ-ն հրապարակել է Ամուլսարի գործով փորձաքննության եզրակացության վերաբերյալ վերլուծությունը
10:58 21/08/2019  |  ՄեկնաբանությունԻ՞նչ էին ակնկալում, որ կոռուպցիայի մասին խոսելիս պետք է կաշառք տալու փաստն արձանագրող ձայնագրությու՞ն ներկայացվի. Արթուր Գրիգորյան
10:36 21/08/2019  |  ՔաղաքականԱմուլսարը՝ նվեր ԱՄՆ-ին. ըստ քաղտեխնոլոգի, Փաշինյանը քաղաքական խնդիր է լուծում
23:34 20/08/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱրթուր Գրիգորյանը և Հայկ Մարտիրոսյանը հայտնել են, որ Ամուլսարի հարցով կոռուպցիոն դրսևորման վերաբերյալ տեղեկատվության չեն տիրապետում. Դատախազություն
19:15 20/08/2019  |  ՀարցազրույցԵթե կառավարությունը կանգնի արբիտրաժում՝ փոխհատուցման խնդրի առջև, ապա խոսքը 400 մլն դոլարից ավել գումարի մասին կգնա. տնտեսագետ

Пашинян поручил направить заключение ELARD в министерство окружающей среды и назвал причину 08/21/2019   19:09  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил, что сегодня провел совещание в связи с ситуацией, сложившейся вокруг Амулсарского золотоносного месторождения.
Пашинян также проинформировал, что сегодня аппарат правительство направляет заключение международной экспертной группы компании Earth link & Advanced Resources Development (ELARD) в Министерство окружающей среды с поручением установить наличие в заключении данных, которые в соответствии с законодательством Армении потребуют проведения новой экспертной оценки воздействия Амулсарского месторождения на окружающую среду.
Позже Пашинян на своей странице в социальной сети Facebook пояснил, почему направил заключение в министерство окружающей среды.
“О сегодняшнем решении – во избежание разночтений. В самом конце сегодняшнего обсуждения (как я уже сообщал ранее, присутствовали представители Lidian Armenia и всех компетентных министерств), я заявил, что в последний раз задаю вопрос: “Есть ли в заключении ELARD хотя  бы  одно сведение, из которого следует, что проект Амулсара должен пройти новую Оценку воздействия на окружающую среду?” Почему я задал этот вопрос? Потому что 19 августа в прямом эфире я заявил, что по результатам состоявшегося тем же утром совещания моя убежденность в  данном вопросе составляет 99,9%, не 100%”, - написал Пашинян.
По его словам, все присутствующие, включая представителя министерства окружающей среды, как и на прошедшем 19 августа совещании, дали отрицательный ответ.
“Уже собирался завершить обсуждение, когда представитель министерства окружающей среды сказал, что он тем не менее считает, что ответить на этот вопрос следует после более глубокого исследования. После этого, я поручил аппарату направить заключение ELARD в Министерство окружающей среды с соответствующим поручением”, - рассказал премьер Армении.