ՔԿ նախագահը չի բացառում՝ Ամուլսարի քրեական գործը կարող է կարճվել. քննչական մարմնի ղեկավարը գործադիրին է ներկայացրել քննության արդյունքները 08/15/2019   11:33  |  Բնապահպանական իրավունք
Ամուլսարի շահագործման հետ կապված միջազգային եզրակացությունը թույլ է տալիս հանգելու երեք կարևոր կետի։ Այս մասին կառավարության օգոստոսի 15-ի նիստում ասաց Քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանը։
«Ամուլսարի ստորգետնյա ջրերի և Ջերմուկի տերմալ աղբյուրների միջև որևէ կապ չկա։ Կապ չկա նաև Ամուլսարի ստորգետնյա ջրերի և Սևանա լճի ավազանի հետ, սակայն երկրաշարժի պարագայում հնարավոր է թթվային դրենաժի ինչ-որ կոնցետրացիայի ներթափանցում Սևանա լճի ավազան, բայց այդ կոնցենտրացիայի համակցությունը Սևանա լճի ավազանի ծավալներում աննշան կլինեն։ Ամենակարևորը Ամուլսարի ստորգետնյա ջրերի ազդեցությունն է Դարբ, Որոտան և Արփա գետերի վրա, որը հնարավոր է որ լինի, սակայն, եթե «Լիդիան» ՓԲԸ-ն ձեռնարկի փորձագիտական խմբի կողմից առաջարկվող 16 մեղմման միջոցները, ապա ռիսկերը կառավարելի կլինեն», - ասաց ՔԿ նախագահը։
Վերջինս հավելեց, որ Լիդիան-Արմենիա ՓԲԸ-ն երեկ ծանոթացել է այդ եզրակացության հետ և ընկերության փորձագետները պատրաստ են առաջարկվող 16 մեղմման միջոցներից 15-ը կիրառել. «Դրանցից տասն արդեն կիրառվում են, հինգն էլ պատրաստ են ապագայում կիրառել։ Մեկ մեղմման միջոցն էլ դեռ քննարկման փուլում է»,-ընդգծեց ՔԿ նախագահը։
Նա նաև անդրադարձավ քրեական գործի հետագա ընթացքին՝ նկատելով, որ ստացված եզրակացության վերլուծությունը թույլ է տալիս այդ փուլում ենթադրել, որ ՔՕ 282-րդ հոդվածով քննվող քրեական գործով որևէ մեկին քրեական հետապնդման ենթարկելու հիմք չկա։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցրեց՝ արդյոք դա նշանակում է, որ գործը կկարճվի, որին ի պատասխան ՔԿ նախագահն ասաց, որ գործի քննության այս ուղղվածությունը դա է, որ քրեական գործը կկարճվի։
15:04 01/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՔԿ նախագահը պարգևատրել է Ֆուտբոլի ֆեդերացիայի փոխնախագահին և Ֆուտզալի հավաքականի գլխավոր մարզչին
18:01 20/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ՔԿ նախագահի տեղակալը հանդիպում է ունեցել «ԷԼԱՐԴ»-ի փորձագետների հետ
17:54 17/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՔննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանն ընդունել է ԵԱՀԿ կիբեռհանցագործությունների գծով փորձագետ Մարջան Ստոիլկովսկուն
09:18 13/06/2019  |  ՄամուլՊատգամավորներին սպառնալու վերաբերյալ Քննչական կոմիտեում հարուցվել են քրգործեր. «Ժողովուրդ»
13:28 24/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԴատագենետիկական փորձաքննությունների բաժինը վերաբացվել է
13:36 26/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՔԿ նախագահն ընդունել է քաղաքացիներին և լսել նրանց կողմից բարձրացված հարցերը
14:41 24/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ քննչական կոմիտեի ծառայողները՝ ՔԿ նախագահ Հայկ Գրիգորյանի գլխավորությամբ, այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր

Глава СК Армении представил правительству результаты расследования по Амулсарскому месторождению 08/15/2019 12:10 | Экологическое право
Заключение международной экспертизы по поводу эксплуатации Амулсарского золоторудного месторождения позволяет прийти к трем важным выводам. Об этом заявил на заседании правительства в четверг, 15-го августа, председатель Следственного комитета Армении Гайк Григорян.
“Какой-либо связи между подземными водами Амулсара и термальными источниками Джермука нет. Нет связи и между подземными водами Амулсара и бассейном озера Севан. Однако в случае землетрясения есть риск проникновения определенного концентрата кислотного дренажа в бассейн озера Севан, но комбинация этой концентрации в объемах бассейна озера Севан будет незначительной. Самым важным является воздействие подземных вод Амулсара на реки Дарб, Воротан и Арпа, которое возможно, но, если ЗАО “Лидиан” примет 16 предлагаемых экспертной группой мер по смягчению, то риски будут управляемыми”, - сказал глава СК.
Он добавил, что ЗАО “Лидиан-Армения” вчера ознакомилось с этим заключением, и эксперты компании готовы к принятию 15 из 16 предлагаемых мер.
“Десять из них уже применяются. Еще пять они готовы применить в будущем. Еще одна мера по смягчению на стадии обсуждения”, - отметил председатель СК.
Он также коснулся дальнейшего хода уголовного дела, указав, что анализ полученного заключения позволяет на данном этом предположить, что каких-либо оснований для уголовного преследования какого бы то ни было по расследуемому уголовному делу по статье 282 УК нет.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян поинтересовался у него, означает ли это, что дело будет прекращено. В ответ глава СК заявил, что направленность расследования дела такова, что уголовное дело будет прекращено.