Մելիք Մանուկյանը Երևան-Սևան ավտոճանապարհին տեղի ունեցած պայթյունի գործով ճանաչվել է տուժող. պատվիրատուների ինքնությունը հայտնի չէ 08/14/2019   11:08  |  Քրեական խրոնիկոն
Երևան-Սևան միջպետական ավտոճանապարհին օգոստոսի 2-ին տեղի ունեցած պայթյունի գործով ԱԺ նախկին պատգամավոր, գործարար Մելիք Մանուկյանը՝ «Շշի Մելոն» ճանաչվել է տուժող։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Քննչական կոմիտեի լրատվական բաժնից։
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 2-ին Երևան-Սևան ավտոճանապարհին՝ Արծվի արձանի մոտակայքում տեղի է ունեցել պայթյուն, որի հետևանքով վնասվել են Range Rover մակնիշի 555 LL 05 համարանիշի և Nissan մակնիշի 35 MD 686 համարանիշի ավտոմեքենաները։ Range Rover մակնիշի մեքենան պատկանում է ԱԺ նախկին պատգամավոր Մելիք Մանուկյանին։
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով սպանության փորձի, ապօրինի կերպով հրազեն ձեռք բերել, իրացնել, պահելու համար՝ ՀՀ ՔՕ 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով։
Քննությամբ պարզվել է, որ միջպետական ճանապարհին պայթյունը կազմակերպվել է հեռակառավարման վահանակի միջոցով, որի թիրախը եղել է գործարար Մելիք Մանուկյանը։ Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում՝ քրեական գործով երեք անձ կալանավորվել է՝ սպանության փորձի եւ ապօրինի զինամթերք ձեռք բերելու, պահելու համար։
Տուժողը հայտարարել է, որ մեղադրյալներին անձամբ չի ճանաչում, հետեւապես անձնական խնդիր նրանց հետ չի ունեցել։ Քննության հիմնական վարկածներից մեկը պատվիրված սպանությունն է, սակայն առայժմ չի պարզվել, թե ում է ձեռնտու եղել նրա սպանությունը։
14:38 08/08/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՊայթեցվել է միջպետական մայրուղի, որը կարող էր շատերի կյանքը խլել. Գործարարի քրոջ բաց նամակը
14:03 08/08/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԳործարարին կալանավորեցին.դատարանների որոշումները հակասում են միմյանց
17:02 07/08/2019  |  Դատական ռեպորտաժներԴատաբժշկական փորձաքննությամբ հաստատվել է գործարար Մելիք Մանուկյանի եղբոր նկատմամբ կատարված բռնությունը
10:11 07/08/2019  |  Մամուլ«Մոստ տրաքացնելը» տեռոր է․ Մելիք Մանուկյանը՝ իր դեմ մահափորձի մասին. «Ժողովուրդ»
12:57 06/08/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԵրևան-Սևան մայրուղում տեղի ունեցած պայթյունի գործով երեք անձանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվեց կալանավորումը
12:53 06/08/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱբովյան քաղաքի բնակիչը կալանավորվեց՝ արդարադատության իրականացմանը և քննությանը խոչընդոտելու, իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու մեղադրանքով
19:04 05/08/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԵրևան-Սևան մայրուղում տեղի ունեցած պայթյունի գործով երեք անձի մեղադրանք առաջադրվեց
13:23 05/08/2019  |  Քրեական խրոնիկոն«Շշի Մելոյի» եղբայրը պահանջում է քրեական գործ հարուցել ոստիկանների կողմից իր նկատմամբ բռնություն գործադրելու համար
11:28 05/08/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԵվս մեկ անձ ձերբակալվել է՝ արդարադատության իրականացմանը և քննությանը խոչընդոտելու կասկածանքով
09:31 05/08/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավորներից մեկի եղբորը բերման ենթարկելիս ոստիկանները գործել են իրավաչափ(ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)

Экс-депутат парламента Армении Мелик Манукян признан потерпевшим по делу о взрыве на Севанской трассе 08/14/2019   12:02  |  Криминальная хроника
Бывший депутат Национального Собрания Армении, предприниматель Мелик Манукян(“Шши Мело”) признан потерпевшим по делу о взрыве, произошедшем 2-го августа а межгосударственной трассе Ереван-Севан. Об этом “ФактИнфо” сообщили в пресс-службе Следственного комитета Армении.
2-го августа на трассе Севан-Ереван, близ памятника “Орлиные крылья”, прогремел взрыв, в результате которого были повреждены автомобили марок Range Rover с госномером 555 LL 05 и Nissan с госномером 35 MD 686. Range Rover принадлежит экс-депутату парламента Армении Мелику Манукяну.
По данному факту возбуждено уголовное дело по пункту 6 части 2 статьи 34-104(“Покушение на убийство, совершенное способом, опасным для жизни многих людей”) и части 1 статьи 235(“Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств”) УК Армении.
Следствием установлено, что взрыв на межгосударственной трассе был организован посредством дистанционного управления, мишенью которого являлся бизнесмен Мелик Манукян. В результате  предпринятых в рамках уголовного дела мероприятий трое лиц были заключены под стражу за покушение на убийство и незаконное приобретение и хранение боеприпасов.
Потерпевший заявил, что лично не знаком с обвиняемыми, следовательно, не имел с ними личных разногласий. В качестве одной из основных версий следствие рассматривает заказное убийство, однако пока не установлено, кому было выгодно его убийство.