Հայաստանին մոտենում է տաք օդի հերթական ալիքը. Գագիկ Սուրենյան 08/14/2019 10:19 | ԼՐԱՀՈՍ
Իրաքի շրջաններից Հայաստանին մոտենում է տաք օդի հերթական ալիքը։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԻՆ հիդրոմետ ծառայության օդերևութաբանական կենտրոնի պետ Գագիկ Սուրենյանը։
Վերջինիս խոսքով՝ այսօրվանից սկսած մինչև օգոստոսի 16-ը ներառյալ բոլոր մարզերում օդի ջերմաստիճանը աստիճանաբար կբարձրանա 5-6 աստիճանով. «Ամենաշոգ օրը կլինի օգոստոսի 16-ը, երբ Արարատյան դաշտում և Երևանում, ինչպես նաև Սյունիքի հովտային գոտում օդի ջերմաստիճանը ցերեկը 16։00-18։00 ընկած ժամանակահատվածում կհասնի +38․․․+39, առանձին ցածրադիր հատվածներում նույնիսկ +40 աստիճանի։
Առաջիկա 5 օրերին հովտային և նախալեռնային շրջաններում պահպանվելու է նաև բարձր կարգի հրդեհավտանգ իրավիճակը»,-գրել է Սուրենյանը:

Новая волна жары накроет Армению - Гагик Суренян 08/14/2019   12:08  |  Информационная платформа
Из регионов Ирака к Армении приближается очередная волна теплых воздушных потоков, сообщил начальник отдела метеорологических прогнозов Армгидрометцентра Гагик Суренян на своей странице в Facebook.
По прогнозам синоптика, начиная с сегодняшнего дня вплоть до 16-го августа включительно, во всех областях температура воздуха постепенно повысится на 5-6 градусов.
“Самым жарким днем станет 16-ое августа, когда в Араратской долине и в Ереване, а также в долинах Сюника температура воздуха днем, в промежутке между 16:00 и 18:00, достигнет +38․․․+39 градусов, а в отдельных низинных местностях – даже до +40 градусов”, - написал он.
По словам Суреняна, в ближайшие пять дней в долинах и предгорных районах сохранится также высокий уровень пожароопоасности.