ՊԲ-ն հաստատեց՝ մարտական դիրքը լքել է 19-ամյա հայ զինծառայող. նա հայտնվել է ադրբեջանական կողմում 08/12/2019 19:20 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Օգոստոսի 12-ին՝ ժամը 12:00-ի սահմաններում, ՊԲ հարավ-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասից, դեռևս չպարզված հանգամանքերում, մարտական դիրքը լքել է զինծառայող, 2000թ. ծնված Արայիկ Հայկի Ղազարյանը: Այս մասին հայտնում են ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից։
«Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների տարածած տեղեկատվության, զինծառայող Ղազարյանը գտնվում է նրանց մոտ: Դեպքի մանրամասները պարզելու համար կատարվում է քննություն»,- ասված է ԱՀ ՊՆ հաղորդագրությունում:
Ավելի վաղ ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը հաստատել էր, որ Ադրբեջանում այս պահին կա հայ քաղաքացի։ «Հաստատում եմ, որ Ադրբեջանում այս պահին կա հայ քաղաքացի, սակայն հանգամանքները, նրա ով լինելը և այլ մանրամասներ կհայտնեն համապատասխան մարմինները»,- գրել էր նա ֆեյսբուքի իր էջում:

Минобороны Арцаха выступило с заявлением по поводу оказавшегося в Азербайджане армянского военнослужащего 08/12/2019   20:13  |  Актуальная тема
Министерство обороны Республики Арцах выступило с заявлением по поводу оказавшегося в Азербайджане гражданина армянской национальности.
Как сообщает пресс-служба Минобороны Арцаха, 12-го августа, приблизительно в 12:00, из оборонительного участка воинской части, дислоцированной на юго-восточном направлении Армии обороны, при пока не выясненных обстоятельствах боевую позицию покинул военнослужащий Араик Айкович Казарян 2000 года рождения.
“Согласно информации, распространенной азербайджанскими СМИ, военнослужащий находится у них. Для выяснения обстоятельств инцидента ведется следствие”, - говорится в сообщении.
Ранее пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян подтвердил, что на территории Азербайджана находится гражданин армянской национальности.
“Подтверждаем, что в Азербайджане в данный момент находится гражданин армянской национальности, однако обстоятельства,  информацию о его личности и другие подробности сообщат соответствующие органы”, - написал он на своей странице в соцсети Facebook.