Հրդեհը կլանել է 10 հեկտար գիհու անտառային տարածք. այն արագ տարածվում է 08/11/2019 22:58 | Արտակարգ պատահարներ
Բնապահպան Նարինե Կիրակոսյանի տեղեկություններով` «Արեւիկ» ազգային պարկի տարածքում բռնկված հրդեհը կլանել է գիհու անտառները:
«Այս պահին մոտ 10 հեկտար գիհու անտառներ են վառվում Մեղրու տարածաշրջանի «Արևիկ» ազգային պարկի տարածքում։ Կրակը բռնվել է ճանապարհի եզրից (Լեհվազ և Վարդանիձոր գյուղերի միջև ընկած հատվածում)։ Հավանական է ինչ-որ մեկը չհանգած ծխախոտ նետած լինի և դրանից հրդեհը բռնկված լիներ։ Սա նախնական վարկածն է։ Կրակը շատ արագ է առաջ գնում։ Վառվում են 2-3 մետրանոց գիհիներ։ Դրանք մոտ 300-400 տարեկան կարող են լինել։ Գիհիները իրենց խեժային կառուցվածքով դյուրավառ են։ ԱԻՆ-ը տեղում է, սակայն ուղղաթիռ կիրառելու իմաստ, ըստ նախնական գնահատականների, չկա, քանի որ հրդեհաշիջման համար փրկարարների ուղղաթիռը մոտ 1400 լիտրի ջրի տարողունակություն ունի։ Դա շատ քիչ է։ Որ պատկերավոր լինի` այդքան ջուրը մեծ հրդեհի համար նույնիսկ ցողի նման չի ազդի։ Ջուրը օդում արդեն կգոլորշիանա։ Տեղի անանցանելիությունը, ըստ "Արևիք" ազգային պարկի տնօրեն Գագիկ Գևորգյանի, անհնարին է դարձնում հողային հրդեհաշիջման աշխատանքները։ Այսինքն տրակտոր այնտեղ չի կարողանա մտնել։ Այս պահին այսքանը։ Կրակը արագ տարածվում է»։
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ ԱԻՆ-ից տեղեկացել էր, որ հրդեհաշիջման աշխատանքներին մասնակցում են ԱԻՆ ՓԾ հրշեջ-փրկարարական ջոկատից երկու մարտական հաշվարկ, «Արևիկ» ազգային պարկի աշխատակիցներ:

Пожар вспыхнул на территории нацпарка "Аревик": горят 10 га можжевелового леса 08/12/2019   00:12  |  Чрезвычайное просшествие
На территории национального парка "Аревик" вспыхнул пожар, огнем охвачены можжевеловые леса. Об этом сообщила эколог Нарине Киракосян на своей странице в соцсети Facebook.
"В Национальном парке "Аревик" (это рядом с иранской границей), горят 10 га можжевелового леса. Пожар, по предварительной версии, начался с дорожной обочины. Возможно, кто-то кинул сигарету, искра попала на траву, и так понеслось. Масштаб огромный, местность труднодоступная, а для тяжелой техники вообще непроходима. Деревьям, по примерным подсчетам, 300-400 и более лет. Можжевельник долго растет. Метр дерева вырастает за 100 лет. МЧС может применить вертолет, но вместимость его бака всего 1400 литров. Это как капля. Вода не успеет дойти до земли и будет быстро испаряться уже в воздухе при таком огне. Сейчас ночь, а ветер круговоротом дует, поэтому прогнозы тревожные. Ждем пока», - написала Киракосян.
Как сообщили "ФактИнфо" в Министерстве по чрезвычайным ситуациям, в работах по тушению пожара участвуют два боевых расчета из пожарно-спасательного отряда СС МЧС, сотрудники национального парка "Аревик".