Հերոսների շիրմաքարերը պղծողը կին է (տեսանյութ) 08/01/2019 18:19 | ԼՐԱՀՈՍ
Ոստիկանները հայտնաբերել են Եռաբլուրում Ապրիլյան պատերազմի հերոսների շիրմաքարերին մոմ թափած անձին։ Նա Երևանի 51-ամյա բնակչուհի է։ Այս մասին տեղեկանում ենք Ոստիկանության լրատվական բաժնից։
Նա ոստիկաններին հայտնել է, որ այրված մոմ է լցրել շիրմաքարերին՝ անեծքը հանելու համար։ Կինը հայտնել է նաև, որ նմանատիպ գործողություններ կատարել է «Եռաբլուրում» և այլ գերեզմանոցներում։ Դեպքի հանգամանքները պարզվում են։ Փաստի առթիվ նյութեր են նախապատրաստվում։
Ոստիկանության հայտարարության մեջ մասնավորապես ասված է.
«Օգոստոսի 1-ին համացանցում «Եռաբլուրում պղծել են հերոսների շիրիմները» վերտառությամբ տեսանյութ էր տարածվել, ուր երևում է, որ «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում «ապրիլյան պատերազմի» հերոսների շիրմաքարերին ինչ-որ նյութից առաջացած հետքեր կան։ ՀՀ ոստիկանության պետ Վալերիյ
Օսիպյանի հանձնարարականով ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումների ծառայողներ ձեռնարկեցին օպերատիվ-հետախուզական լայնածավալ միջոցառումներ՝ կատարվածի հանգամանքները կարճ ժամանակում բացահայտելու ուղղությամբ։
Արդյունքում՝ Աշտարակի ոստիկանները տեղեկություններ ստացան, որ Աշտարակի գերեզմաններում մի կին տարօրինակ վարքագիծ է դրսևորում և ինչ-որ գործողություններ կատարում շիրմաքարերի մոտ։ Նա հայտնաբերվել ու բերման է ենթարկվել ոստիկանության Աշտարակի բաժին։ Երևանի բնակիչ, 51-ամյա կնոջ հայտնածով՝ այրված մոմ է լցրել շիրմաքարերին՝ անեծքը հանելու համար։ Կինը հայտնել է նաև, որ նմանատիպ գործողություններ կատարել է «Եռաբլուրում» և այլ գերեզմանոցներում։ Դեպքի հանգամանքները պարզվում են։ Փաստի առթիվ նյութեր են նախապատրաստվում»։
Հիշեցնենք, որ առավոտյան ահազանգ ստացվեց, որ Եռաբլուրում Ապրիլյան հերոսների շիրմաքարերը մոմով պղծվել են։ ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց, որ ռազմական ոստիկանությունում նյութեր են նախապատրաստվում։ Հարցին՝ դեպքից հետո ինչ քայլեր են ձեռնարկելու, որպեսզի Եռաբլուրում ուժեղացնեն անվտանգությունը, ՊՆ խոսնակն ասաց. «Ռազմական ոստիկանության պահակակետ ենք տեղադրել»։

Полиция Армении установила личность человека, подозреваемого в осквернении могил в "Ераблуре"(Видео) 08/01/2019   20:21  |  Лента новостей
Полиция Армении подвергла приводу 51-летнюю жительницу Еревана, подозреваемую в совершении акта вандализма в воинском пантеоне "Ераблур".
1 августа в Сети появилось видео под заголовком "В Ераблуре осквернили могилы героев", на котором виднo, как на могильных плитах героев Апрельской войны 2016 года возникли какие-то следы. По поручению начальника Полиции Валерия Осипяна, сотрудники различных подразделений Полиции предприняли широкомасштабные оперативно-розыскные мероприятия для установления обстоятельств произошедшего в кратчайшие сроки.
“В результате полицейские Аштарака получили информацию о том, что на местном кладбище некая женщина странно себя ведет и совершает какие-то действия у надгробий. Ее разыскали и доставили в аштаракское отделение Полиции", - отмечается в сообщении.
Как сообщили в ведомстве, 51-летняя жительница Еревана рассказала, что вылила на могильные плиты расплавленный воск, чтобы снять порчу. Она также сообщила, что аналогичные действия совершила в “Ераблуре” и на других кладбищах. Обстоятельства произошедшего устанавливаются. По данному факту готовятся материалы.
Как ранее сообщил “ФактИнфо” пресс-секретарь Минобороны Армении Арцрун Ованнисян, Военная полиция готовит материалы. В ответ на вопрос о том, какие будут предприняты меры для усиления безопасности в "Ераблуре" после инцидента,  Ованнисян заявил: “Мы разместили пост Военной полиции”.