Հայ-վրացական սահմանին ունենք երեք մաքսակետ, որոնցից Բագրատաշենը աշխատում է գերբեռնված, Բավրան եւ Գոգավանը՝ թերբեռնված. Փաշինյան 08/01/2019 20:05 | ԼՐԱՀՈՍ
Արձակուրդը մեջ գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Գյումրիում ավտոմաքսատուն կառուցելու կառավարության այսօրվա որոշմանը։ Նրա ֆեյսբուքյան գրառման մեջ ասվում է.
«Հայ-վրացական սահմանին ունենք երեք մաքսակետ, որոնցից Բագրատաշենը աշխատում է գերբեռնված, Բավրան եւ Գոգավանը՝ թերբեռնված:
Կառավարության որոշմամբ 181 մլն դրամ և 21,5 հա հող է հատկացվել Պետական եկամուտների կոմիտեին՝ Գյումրիում ավտոմաքսատուն և արտաքին տնտեսական գործունեության կենտրոն կառուցելու համար:
Հույս ունենք, որ սա կաշխուժացնի Գյումրիի տնտեսական կյանքը:
Նման որոշումներով նաեւ պիտի բալանսավորենք երեք մաքսակետերի աշխատանքը:
Այս առումով կարեւոր է, որ կառավարությունը գումար է հատկացրել նաեւ Գյումրի-Բավրա ճանապարհի նորոգման համար: Մեր վրաց գործընկերները սկսել են Նինոծմինդա-Բավրա հատվածի նորոգումը:
Պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել նաեւ Գուգուտի հայ-վրացական սահման հատվածի նորոգման վերաբերյալ: Մեր կողմից Գոգավանի ճանապարհը լավ վիճակում է»:

Никол Пашинян объяснил причины переноса автотаможни в Гюмри 08/01/2019   20:38  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян прокомментировал решение правительства о строительстве пункта таможенного оформления автомобилей в Гюмри.
"На армяно-грузинской границе у нас есть три таможенных пункта, один из которых - Баграташен работает с перегрузкой, а Бавра и Гогаван - недостаточно загружены", - написал Никол Пашинян на своей стрнаице в соцсети Facebook.
Решением правительства Комитету государственных доходов выделено 21,5 га земли и 181 млн. драмов на строительство в Гюмри автотаможни и центра внешнеэкономической деятельности.
"Надеемся, что это активизирует экономическую жизнь в Гюмри. Такие решения также нацелены на сбалансирование работы трех таможенных пунктов", - пояснил премьер-министр Армении.
В этом плане Никол Пашинян также указал на важность выделения средств на ремонт дороги Гюмри-Бавра.
"Наши грузинские коллеги начали ремонт участка Ниноцминда-Бавра. Достигнута договоренность о ремонте и участка Гугути на армяно-грузинской границе. С нашей стороны дорога в Гогаване в хорошем состоянии", - добавил глава правительства.