Դատախազության հակազդեցությունը ԲԴԽ-ի հայտարարությանը վկայում է այն մասին, որ ԲԴԽ-ն անգամ այդ անատամ հայտարարությունը տարածելու «իրավունք չուներ» . փաստաբան 07/31/2019   11:58  |  Քրեական խրոնիկոն
Երեկ մեղադրանք է առաջադրվել Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով՝ պաշտոնատար անձի կողմից շահադիտական նպատակով կամ անձնական այլ դրդումներով կամ խմբային շահերից ելնելով պաշտոնեական կեղծիք կատարելու համար։ Այս մասին, ինչպես նաև Բարձրագույն դատական խորհրդի դիրքորոշումն արտահայտող հայտարարության և ԱԱԾ-ի որոշման մասին զրուցել ենք դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի փաստաբան Երվանդ Վարոսյանի հետ։ Նշենք, որ ավելի քան 80 փաստաբան պատրաստակամություն է հայտնել ստանձնել դատավոր Գրիգորյանի պաշտպանությունը։
- Պարոն Վարոսյան, պատրաստվու՞մ եք բողոքարկել Դավիթ Գրիգորյանին առաջադրված մեղադրանքի որոշումը։
- Դեռ կխորհրդակցեմ Դավիթ Գրիգորյանի հետ, բայց ելնելով պաշտպանական մարտավարությունից՝ համոզմունք ունեմ, որ դատավարական այդ որոշումը մարտավարական իմաստով բողոքարկել չարժի։ Այնուամենայնիվ կան բողոքարկելու բավականաչափ բաներ։ Համարում եմ, որ ոտնահարված են Դավիթ Գրիգորյանի մի շարք իրավունքներ՝ մասնավորապես խուզարկութունը թույլատրելու մասին դատարանի կողմից կայացված որոշումը։
Այստեղ նրա իրավունքների ակնհայտ խախտում կա և այն արդեն բողոքարկված է։ Խուզարկություն կատարելու ընթացքում քննիչի գործողությունները ևս բազմաթիվ խախտումներ են իրենց մեջ պարունակում, դրանց դեմ նույնպես բողոք է ներկայացվելու։ Կարող եմ ասել, որ իրավական հնարավոր ամբողջ գործիքակազմն օգտագործվելու է Դավիթ Գրիգորյանի խախտված իրավունքները վերականգնելու համար։
- Ստացե՞լ եք Ազգային անվտանգության ծառայության քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշումը։ Պատրաստվու՞մ եք այն բողոքարկել։
- Դավիթ Գրիգորյանի մյուս փաստաբան Գեորգի Մելիքյանն է այդ հաղորդումը ներկայացրել և ինքը պետք է ստանա այն, բայց երեկվա դրությամբ դեռ չէր ստացել։ Պատրաստվում ենք քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշումը բողոքարկել նախ դատախազություն, իսկ հետո դատարան։
- Երեկ ԲԴԽ-ն հանդես եկավ հայտարարությամբ և հայտնեց իր դիրքորոշումը։ Նույն օրը Դատախազությունը տարածեց ԱԱԾ-ի որոշումը, կարծես, կանխավ ասելով, որ քննարկման առարկա չեն դարձնելու ԲԴԽ-ի որոշումը։ Ինչպե՞ս եք գնահատում դա։
- Նախ՝ թույլ եմ գնահատում Բարձրագույն դատական խորհրդի կողմից արված հայտարարությունը։ Բարձրագույն դատական խորհուրդը, առկա խախտումների շարքում, որոնք մասնավորապես տեղի էին ունեցել այդ քննչական գործողության ընթացքում, կենտրոնանալով միայն դուռը կնիքելու հանգամանքի վրա, ցույց տվեց, որ այնուամենայնիվ գոյություն ունի։ ԲԴԽ-ն հայտարարություն տարածեց հայտարարություն տարածելու համար։ Իսկ Դատախազության անմիջապես հակազդեցությունն այդ հայտարարությանը վկայում է այն մասին, որ ԲԴԽ-ն հավանաբար անգամ այդ անատամ հայտարարությունը տարածելու «իրավունք չուներ»։
- Նման պայմաններում որքանո՞վ է արդարացված ԱԱԾ-ի որոշումը բողոքարկել դատախազին։
- Մենք մեր պետական ատյանները ճշգրիտ սպառելու անհրաժեշտություն ունենք և այդ ճանապարհին նաև դատախազություն բողոք պետք է ներկայացնենք։ Դա է պատճառը։ Այնպես չէ, որ մենք բողոք ենք ներկայացնում և կարծում ենք, որ դատախազությունն այսօր որևէ այլ դիրքորոշում է ունենալու։ Չէ՞ որ դա Նոր Հայաստանի դատախազությունն է, դա ժողովրդի դատախազությունն է։
Հիշեցնենք, որ Դավիը Գրիգորյանն այն դատավորն է, որը մայիսի 18-ի որոշմամբ  ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրել անձնական երաշխավորությունը, որպիսի միջնորդությամբ  դատարանում հանդես էին եկել Արցախի գործող եւ նախկին նախագահները, իսկ մայիսի 20-ին որոշում էր կայացրել նաեւ քրեական գործի վարույթը կասեցնելու եւ ՍԴ դիմելու մասին։
Հետագայում հայտնի դարձավ, որ դատավորի նշված որոշումներից հետո դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել դատավորի նկատմամբ՝ մեկ այլ քրեական գործով պաշտոնեական կեղծիք կատարելու հատկանիշներով, որով, ի դեպ, ավելի վաղ՝ 2018 թվականի փետրվարին կայացվել էր քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշում։
16:28 30/07/2019  |  ՄեկնաբանությունԴավիթ Գրիգորյանի պաշտպանի հաղորդման հիման վրա ԱԱԾ-ն քրեական գործի հարուցումը մերժել է
13:22 30/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԴ.Գրիգորյանը որպես մեղադրյալ դեռ չի ներգրավվել, կներկայացնի իր դիրքորոշումը. փաստաբան
11:52 30/07/2019  |  ՄեկնաբանությունՊարոնայք, դուք արդեն վտանգավոր եք դառնում առաջին հերթին ինքներդ ձեր համար. Երվանդ Վարոսյան
11:19 30/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԴատախազությունը՝ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանին մեղսագրվող մեղադրանքների մասին հաղորդագրություն է տարածել
15:18 29/07/2019  |  Դատական ռեպորտաժներԴավիթ Գրիգորյանի վարույթում գտնվող գործերը կհանձնվեն գրասենյակ

Адвокат прокомментировал дело против судьи Давида Григоряна и реакцию Прокуратуры на заявление ВСС 07/31/2019   13:21  |  Криминальная хроника
Судье суда общей юрисдикции Еревана Давиду Григоряну вчера предъявили обвинение по признакам части 1 статьи 314(“Внесение должностным лицом в официальные документы заведомо ложных сведений или записей, подделка, подчистка или внесение иных числовых записей или изменений, а также составление или выдача ложных документов в корыстных целях, или из иных личных побуждений, или исходя из групповых интересов”)Уголовного кодекса РА. Об этом, а также о заявлении, отражающей позицию Высшего судебного совета и решении Службы национальной безопасности мы побеседовали  с адвокатом судьи Давида Григоряна – Ервандом Варосяном. Отметим, что более 80 адвокатов выразили готовность взять на себя защиту судьи Григоряна.
- Г-н Варосян, намерены ли Вы обжаловать постановление о предъявлении обвинения Давиду Григоряну?
- Мы пока посовещаемся с Давидом Григоряном, но, исходя из тактики защиты, у меня возникло убеждение, что данное процессуальное решение в тактическом плане не стоит обжаловать. Тем не менее, многое подлежит обжалованию. Я считаю, что попраны ряд прав Давида Григоряна, в частности, речь идет о вынесенном судом постановлении о разрешении на обыск.
Здесь имеет место явное нарушение его прав, и оно уже обжаловано. Предпринятые следователем в ходе проведения обыска действия также заключают в себе множество нарушений, против этого также будет подана жалоба. Могу сказать, что весь возможный правовой инструментарий будет задействован для восстановления нарушенных прав Давида Григоряна.
- Получили ли Вы решение  Службы национальной безопасности об отказе в возбуждении уголовного дела. Собираетесь ли Вы его обжаловать?
- Другой адвокат Давида Григоряна Георгий Меликян подал это заявление, и он должен получить, однако по состоянию на вчерашний день он не получил. Собираемся обжаловать  решение об отказе в возбуждении уголовного дела сначала в Прокуратуре, а затем в суде.
- Накануне Высший судебный совет выступил с заявлением, в котором высказал свою позицию. В тот же день Прокуратура распространила решение СНБ, казалось, заранее заявляя об отсутствии планов по вынесению решения ВСС на  рассмотрение. Как вы это оцениваете?
- Во-первых, я расцениваю заявление Высшего судебно совета как слабое. ВСС в ряду существующих нарушений, которые, в частности, имели место в ходе этих следственных действий, сконцентрировавшись лишь на опечатывании двери, продемонстрировал, что тем не менее существует.  ВСС распространил заявление ради распространения заявления. А немедленная реакция Прокуратуры на это заявление свидетельствует о том, что ВСС, вероятно, “не имел права” даже на распространение этого беззубого заявления.
- Насколько оправдано обжалование решения СНБ прокурору в подобных условиях?
-  Мы стоим перед необходимостью грамотного исчерпания внутригосударственных средств защиты, и на этом пути должны подать жалобу и в Прокуратуру; в этом причина. Не то, чтобы мы при подаче жалобы полагали, что у Прокуратуры  будет иная позиция. Ведь это же Прокуратура Новой Армении, это же Народная прокуратура.
Напомним, что Давид Григорян – это тот судья, который решением от 18 мая освободил второго президента Армении Роберта Кочаряна из-под стражи под личное поручительство действующего и бывшего президентов Арцаха. А 20 мая он принял решение о приостановлении производства по делу и обращении в Конституционный суд.
Позже стало известно, что после вынесения судьей вышеупомянутых решений Прокуратура возбудила в отношении судьи уголовное дело по признакам совершения служебного подлога по другому уголовному делу, по которому, ранее, в феврале 2018 года, вынесла решение об отказе в возбуждении уголовного дела.