Բացահայտվել է ՔԿՀ-ների պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնական լիազորությունները չարաշահելու և կաշառք ստանալու մի շարք դեպքեր 07/31/2019 10:08 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված իր գործառույթների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկների պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնական լիազորությունները չարաշահելու և կաշառք վերցնելու մի շարք դեպքեր։ Այս մասին տեղեկացանք ՀՀ ազգային անվտանգության մամուլի ծառայությունից։
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ արդարադատության նախարարության «Արմավիր» ՔԿՀ-ի տեղամասի պետը կալանավորին թույլատրելով օգտվել բջջային հեռախոսից, բաց թողնել խցի դռներն ու ազատ տեղաշարժվել, 2019թ մայիս-հուլիս ամիսներին, վերջինիս հարազատների միջոցով, որպես խոշոր չափի կաշառք պահանջել և ստացել է ընդհանուր առմամբ 300 000 ՀՀ դրամ արժողությամբ տարբեր տեսակի շինանյութեր, որոնք օգտագործել է անձնական կարիքների համար: ՔԿՀ-ում պատիժը կրող մեկ այլ դատապարտյալի օգտին նույնանման ապօրինի գործողություններ կատարելու համար պաշտոնատար անձը վերջինիցս նույնպես որպես կաշառք պահանջել է շինանյութ:
Մեկ այլ դեպքով, ՀՀ արդարադատության նախարարության «Արթիկ» ՔԿՀ-ում պետական ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձինք, 2019թ. ապրիլ-մայիս ամիսների ընթացքում պատշաճ միջոցներ չեն ձեռնարկել ռեժիմի խախտման դեպքերը կանխելու, արգելված իրեր հայտնաբերելու, իրավախախտումներն արձանագրելու և օրինական ընթացք տալու ուղղությամբ, ընդհակառակը՝ դատապարտյալների խցերում խուզարկություններ կատարելու փոխարեն վերջիններիս հետ գալով փոխադարձ համաձայնության, նրանցից ստացել են 20 հատ տարբեր տեսակի բջջային հեռախոսներ՝ դրանք ձևակերպելով իբրև խցերում կատարված խուզարկությունների արդյունք և այդպիսով կազմելով կեղծ տեղեկություններ պարունակող պաշտոնական փաստաթղթեր:
Բացի այդ, նույն ՔԿՀ-ի աշխատակիցները արգելված իրեր, այդ թվում՝ բջջային հեռախոսներ փոխանցելու համար, դատապարտյալից որպես կաշառք ստացել են 100.000 ՀՀ դրամ, ընդ որում, իմանալով, որ վերջինիս հանձնուքում առկա հյութը պարունակում է հոգեմետ նյութեր, միջոցներ չեն ձեռնարկել՝ այն վերցնելու և քրեաիրավական ընթացք տալու ուղղությամբ, այլ ընդհակառակը՝ թույլատրել են դրա ապօրինի շրջանառությունը ՔԿՀ-ում:
Մեկ այլ դեպքով, ՀՀ արդարադատության նախարարության «Վանաձոր» ՔԿՀ-ի պաշտոնատար անձինք, հանցավոր համաձայնության գալով, այսպես կոչված քրեական հեղինակություն համարվող որոշ դատապարտյալների հետ, տարբեր չափերի գումարների դիմաց, 2018թ. սեպտեմբերից մինչև 2019թ. հունիսն ընկած ժամանակահատվածում, ՔԿՀ-ի տարածք են մտցրել արգելված իրեր, այդ թվում՝ թմրամիջոցներ, դրանք փոխանցելով որոշ դատապարտյալների:
Առերևույթ հանցագործության դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել են քրեական գործեր՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով:

СНБ Армении разоблачила взяточников в нескольких тюрьмах Армении 07/31/2019   10:47  |  Криминальная хроника
Служба национальной безопасности Армении сообщила о раскрытии нескольких случаев злоупотребления чиновниками уголовно-исполнительных учреждений Министерства юстиции Армении должностных полномочий и взяточничества.
Как сообщает пресс-центр СНБ, согласно полученным данным, начальник участка УИУ “Армавир” за разрешение заключенному пользоваться мобильным телефоном, оставлять открытыми дверь  камеры и свободно передвигаться в мае-июле 2019 года, через его родственников потребовал и получил в качестве взятки разного рода строительные материалы общей стоимостью 300 тыс. драмов, которые использовал для личных нужд. За совершение аналогичных незаконных действий в пользу еще одного осужденного, отбывающего наказание в уголовно-исполнительном учреждении, чиновник и в этом случае потребовал от последнего в качестве взятки стройматериал.
Еще по одному случаю должностные лица, осуществляющие государственную службу в УИУ “Артик”, в период с апреля по май 2019 года не предприняли надлежащих мер, направленных на предотвращение случаев нарушения режима, регистрацию фактов обнаружения запрещенных предметов, правонарушений, и дачи им законного хода. Напротив, они вместо проведения обыска в камере осужденного, вступили с последними в сговор, получили от них 20 сотовых телефонов разных моделей, оформив их как якобы результат обысков, проведенных в камере, и тем самым составив официальные документы, содержащие ложные данные.
Кроме того, сотрудники того же УИУ для передачи запрещенных предметов, в том числе мобильных телефонов, получили от осужденного в качестве взятки 100 тыс. драмов. Более того, как отмечается в сообщении, они, зная о том, что в соке, который был в предназначавшемся для последнего посылке,  содержатся психотропные вещества, не предприняли мер по его изъятию и даче деянию уголовно-правовой оценки, а, напротив, разрешили их незаконный оборот в УИУ.
Сообщается, что еще один случай раскрыт в уголовно-исполнительном учреждении “Ванадзор”. Чиновники УИУ “Ванадзор”, вступив  в преступный сговор с осужденными, считающимися так называемыми криминальными авторитетами, в обмен на денежную сумму, в период с сентября 2018 года по июнь 2019 года, провозили на территорию УИУ запрещенные предметы, в том числе наркотики, которые передавали определенным осужденным.
По данным фактам в следственном  департаменте СНБ возбуждены уголовные дела по соответствующим статьям УК Армении. Ведется предварительное следствие.