Կյանքի 82–րդ տարում մահացել է ժողովրդական արտիստ, բեմադրիչ Երվանդ Ղազանչյանը 07/30/2019 21:12 | ԼՐԱՀՈՍ
Կյանքի 82–րդ տարում մահացել է Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդական արտիստ, բեմադրիչ, պրոֆեսոր Երվանդ Ղազանչյանը: Այդ մասին ֆեյսբուքում գրել է նրա որդին` ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Հակոբ Ղազանչյանը:
Երվանդ Ղազանչյանը ծնվել է 1937թ.–ի հունիսի 2–ին, Երևանում։ Ավարտել է Երևանի գեղարվեստաթատերական ինստիտուտի դերասանական ֆակուլտետը` Վարդան Աճեմյանի կուրսը։ Աշխատել է Երևանի պատանի հանդիսատեսի, Սունդուկյանի ազգային ակադեմիական, Ղափլանյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնում։ Նա հայտնի դերասանուհի Գալյա Նովենցի ամուսինն էր։

Ушел из жизни народный артист Армении Ерванд Казанчян 07/31/2019   00:19  |  Лента новостей
Народный артист Республики Армения, режиссер, профессор Ерванд Казанчян скончался на 83-м году жизни, сообщил на своей странице в соцсети Facebook написал его сын - Акоп Казанчян.
Ерванд Казанчян родился 2 июня 1937 года в Ереване. Окончил актерский факультет Ереванского художественно-театрального института. Его учителем был Вардан Ачемян. Работал в Ереванском театре юного зрителя, Национальном академическом театре им. Сундукяна, Государственном драматическом театре им. Капланяна. Он был мужем известной актрисы Гали Новенц.