Երկիրը, կարծես թե, հեռանում է իրավական պետության կայացման ճանապարհից. Լարիսա Ալավերդյան 07/30/2019   15:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Ընդդեմ իրավական կամայականությունների» ՀԿ նախագահ, Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը կարծում է, ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ սկսված քրեական հետապնդման մեկ տարվա ընթացքում հասարակությունը չտեսավ իրավապահների այն «ոսկերչական» աշխատանքը, որը պետք է տեսներ:
«Ամբողջ գործընթացը՝ քայլ առ քայլ պետք է լիներ անթերի, պետք է համապատասխաներ ոչ միայն օրենքի տառին, այլեւ՝ իրավունքի ոգուն, այն է՝ ցանկացած քայլ պետք է իրականացվեր մարդու իրավունքների պաշտպանությունից ելնելով: Ցավով եմ նշում, որ իշխանությունները, հայտարարված բարի նպատակներին փորձում են հասնել հակառակ միջոցներով: Երկիրը, կարծես թե, հեռանում է իրավական պետության կայացման ճանապարհից եւ ամենատխուր արդյունքը սա է»,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասում է Լարիսա Ալավերդյանը:
Հիշեցնենք, որ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն արդեն մեկ տարի է, ինչ «Մարտի 1»-ի քրեական գործով մեղադրվում է Սահմանադրական կարգը տապալելու եւ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու մեջ։
Լարիսա Ալավերդյանի խոսքով, այս ընթացքը ցույց տվեց, որ իշխանության՝ հայտարարված նպատակներն ու միջոցները, որոնցով փորձում է հասնել նպատակներին, հակասում են միմյանց այնքան, որ ոտնահարվում են ոչ միայն Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների իրավունքները, որոնք սահմանված են ՄԻ եվրոպական կոնվենցիայի 5-րդ եւ 6-րդ հոդվածներով, այլեւ ՝ դատապաշտպանների ու դատավորների իրավունքները: Ըստ նրա, 2-րդ նախագահի դեմ սկսված գործընթացում կա եւ միջանձնային հարաբերությունների, եւ շտապողականության խնդիր: «Եթե դու առաջին քայլն անելիս շեղվում ես ճիշտ ճանապարհից, ապա մնացած քայլերը քեզ ավելի ու ավելի են հեռացնում հայտարարված նպատակներից: Ես երբեւէ չեմ ցանկացել, որ Հայաստանը հայտնվի այն երկրների ցուցակում, որոնք նշվում են որպես քաղաքական հետապնդում իրականացնող երկրներ: Եթե մենք հետեւենք Amnesty International –ի ձեւակերպումներին, ըստ որոնց, եթե տեղի են ունենում ՄԻ կոպիտ եւ հետեւողական ոտնահարումներ, ապա գործ ունենք կամ միջանձնային հարաբերությունների կամ օրենքի չիմացության եւ բացարձակ օրինազանցության կամ քաղաքական հետապնդման հետ եւ կամ դրանց միասնության: Վախենամ, որ մենք ունենք հենց այս բոլորի միասնությունը»,-նշում է իրավապաշտպանը:
Լարիսա Ալավերդյանը վստահ է՝ Մարտի 1-ի գործի կծիկը պետք էր սկսել սպանությունների գործերը բացահայտելուց: Ըստ նրա, անցնող տասը տարիներին համապարփակ քայլեր այս ուղղությամբ չեն իրականացվել, գործող իշխանությունը եւս այդ ուղղությամբ քայլեր չարեց. «Երբ անցյալ տարի հայտարարվեց, որ Մարտի 1-ի գործն ամբողջությամբ բացահայտված է, ես անմիջապես ասացի, որ դա նշանակում է՝ գործի բացահայտումը այս անգամ եւս անորոշ ժամանակով հետաձգվեց»:
Լարիսա Ալավերդյանը անհանգստացնող է համարում նաեւ ԱԱԾ տնօրենի եւ ՀՔԾ պետի՝ գաղտնալսված հեռախոսազրույցի բովանդակությունը, որը, ըստ նրա, մոռացության մատնվեց, ինչպես նաեւ վարչապետի այն հայտարարությունը, թե ԱԱԾ-ից փաստաթղթեր են կորել: Այս հայտարարությունը իրավապաշտպանը կապում է վեթինգի գործընթացի հետ: «Ես կարծում եմ, որ այնտեղ այնպիսի թղթեր են կորել, որոնք նշանակություն ունեն այսպես ասած, վեթինգի, այս կամ այն աստիճանի իլյուստրացիայի համար: Միշտ կորում են այնպիսի փաստաթղթեր, որոնք պետք է կորեն տվյալ իշխանությունների ժամանակ եւ այդ բոլոր հայտարարությունները, թե պետք է ամբողջովին անկախ արդարադատության համակարգ կայանա, պարզապես քողարկում են դատարանները յուրայիններով լրացնելու՝ իշխանության ցանկությունը»,-եզրափակում է Լարիսա Ալավերդյանը:

Страна, кажется, отдаляется от пути становления правового государства — Лариса Алавердян 07/30/2019   16:35  |  Лента новостей
Председатель общественной организации “Против правового произвола”, бывший омбудсмен Армении Лариса Алавердян считает, что за год уголовного преследования против второго президента РА Роберта Кочаряна общество так и не увидело той “ювелирной работы” правоохранителей, очевидцем которой должна была стать.
“Весь процесс, шаг за шагом, должен был быть безукоризненным, соответствовать не только букве закона, но и духу права, а именно: любые шаги должны были предприниматься, исходя из защиты прав человека. С сожалением отмечаю, что  власти пытаются достичь заявленных благих целей диаметрально противоположными  средствами. Страна, кажется, отдаляется от пути становления правового государства, и это самый удручающий результат”, — сказала Лариса Алавердян в беседе с корреспондентом "ФактИнфо".
Напомним, второй президент Армении Роберт Кочарян уже год, как по уголовному делу о событиях 1 марта 2008 года обвиняется в свержении конституционного строя и получении взятки в особо крупных размерах.
По словам Ларисы Алавердян, этот ход указывает на то, что заявленные властями цели и средства, при помощи которых они пытаются достичь целей, настолько противоречат друг другу, что попирают не только права Роберта Кочаряна и остальных, которые определены статьями 5 и 6 Европейской конвенции по правам человека, но и права адвокатов и судей. По ее словам,  в начатом процессе против второго президента просматривается и проблема  межличностных отношений и поспешность.
“Если ты отклоняешься от верного пути, едва вступив на него, то остальные шаги, уводят тебя все дальше и дальше от заявленных целей. Я никогда не хотела, чтобы Армения оказалась в списке тех стран, которые указаны как страны, осуществляющие  политическое преследование. Если мы проследим за формулировками Amnesty International, согласно которым в случае, если имеет место грубое и последовательное попрание, то имеем дело либо с межличностными отношениями, либо незнанием закона и абсолютным беззаконием, либо политическим преследованием или со всем этим в совокупности. Боюсь, что мы имеем дело со всем этим вкупе”, — отмечает правозащитница.
Лариса Алавердян уверена, что начать распутывать клубок “дела 1 марта” следовало с раскрытия дел об убийствах. По ее словам,  комплексных шагов за прошедшие 10 лет в этом направлении предпринято не было; действующая власть также не предприняла шагов в этом направлении.
“Когда в прошлом году было заявлено том, что дело 1 марта полностью раскрыто, я тотчас заявила, что это означает, что раскрытие дела и на сей раз отложено на неопределенное время”, — сказала она.
Лариса Алавердян назвала тревожным и содержание  прослушанных телефонных переговоров директора Службы национальной безопасности и начальника Специальной следственной службы, которые, по ее словам, были преданы забвению, равно как и заявление премьер-министра о том, что из СНБ исчезли документы.
Это заявление правозащитница связывает с процессом веттинга.
“Я полагаю, что оттуда исчезли такие документы, которые имеют значение для так называемого веттинга, для люстрации в той или иной степени. Всегда теряются такие документы, которые должны теряться при данной власти, и все эти заявления о становлении полноценной системы правосудия, просто вуалируют желание властей заполнить суды своими людьми”, — резюмировала Лариса Алавердян.