Դավիթ Գրիգորյանի լիազորությունները դադարեցնելու որոշումը դրական կազդի դատական համակարգի վրա. Մարտիրոսյան 07/30/2019 12:36 | Վերլուծություններ
Դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի լիազորությունները կասեցնելու որոշումը շատ դրական և շատ լավ ազդեցություն կարող է ունենալ դատական համակարգի վրա: ‹‹Փաստինֆո››-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Հայկ Մարտիրոսյանը:
Հիշեցնենք, որ Բարձրագույն դատական խորհուրդը համաձայնություն է տվել դատախազությանը՝ քննվող քրեական գործով դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի նկատմամբ երկու դրվագով քրեական հետապնդում հարուցելու համար։ Նշենք, որ Դավիթ Գրիգորյանն այն դատավորն է, որ հիմք ընդունելով ԱՀ երկու նախագահների երաշխավորությունը փոխեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը, իսկ մայիսի 20-ին որոշեց վարույթը կասեցնել ու դիմել ՍԴ։ Առերեւույթ պաշտոնեական կեղծիք կատարելու դեպքի առթիվ քրեական գործը դատախազությունը հարուցել է դատավորի կողմից Ռոբերտ Քոչարյանի գործով նշված երկու որոշումները կայացնելուց հետո։ Դատավորի լիազորությունները հուլիսի 27-ին կասեցվել են։
Քաղաքագետ Հ.Մարտիրոսյանի խոսքերով՝ դատավորի լիազորությունների կասեցմամբ «դատական համակարգը կսկսի հասկանալ, որ ինքը պետք է կախված լինի օրենքից և ոչ թե ինչ-որ ստվերային ուժերից և առաջնորդվի ակնհայտորեն հակապետական, հակաժողովրդական շահերով՝ միաժամանակ թաքնվելով օրինականության և օրենքների քողի տակ»
«Փաստինֆո»-ի այն դիտարկմանը, որ արդյո՞ք սա եւս մեկ ազդակ չի լինի, որ դատավորներն ավելի զգոն լինեն ու վարույթում գտնվող քրեական գործերով որոշումներ կայացնելիս հաշվի առնեն նաեւ գործադիր իշխանության ցանկությունները՝ քաղաքագետն ասաց. «Հարցի առաջին մասով պատասխանը այո է, իսկ երկրորդ մասով՝ անհամաձայնություն կհայտնեմ ձևակերպման հետ: Գոնե այս գործում գործադիրը արդարության և արդարադատության դաշտում է գտնվում: Իսկ վարույթն ու լիազորությունների կասեցումն, անշուշտ, ազդակ են մյուս դատավորներին, որպեսզի իրականացնեն արդարադատություն, ոչ թե արդարադատանման անարդարություն և ապօրինություն»:
Քաղաքագետը չհամաձայնեց, որ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխած դատավորի նկատմամբ քրեական հետապնդման հարուցումը վկայում է դատական իշխանության նկատմամբ ճնշումների մասին։
«Ամենևին ոչ: Որքան էլ, որ քոչարյանիստներն այդպես ներկայացնեն, որքան էլ, որ մի խումբ փաստաբաններ և իրավաբաններ, որ խցկվել են քաղաքականություն և տեղ չունենալով այդ ոլորտում՝ անամոթաբար ակտիվ գործունեություն են ծավալում, պնդեն, որ իբրև թե սա ճնշում է դատական համակարգի նկատմամբ՝ դա այդպես չէ: Ճնշելիս կարող էին այնպես ճնշել, որ այդ դատավորն ընդհանրապես հենց առաջին իսկ օրից դատավոր չլիներ, բայց գնացին իրենց հատուկ զարտուղի ճանապարհներով ու հիմա անում են մի բան, որ ամերիկյան իրավապահ համակարգում շատ ընդունված մի երևույթ է: Երբ մեկը խիստ կասկածելի կամ ապօրինի ինչ-որ գործողություն է կատարում, որն ապացուցելը պետական մեղադրողների համար շատ դժվար է՝ սկսում են փնտրել, փնտրել ու փնտրել՝ մինչ գտնում են մեկ այլ բան,որով կարելի է այդ մարդուն իրավականորեն պատժել: Հիմա Հայաստանում կարծես նմանատիպ մի երևույթ է ներդրվում: Կարելի էր և դրանից խուսափել՝ եթե այս իշխանություններն իրականում գաղափար ունենային հեղափոխությունների և պետական կառավարման վերաբերյալ և միաժամանակ կատարեին արմատական փոփոխություններ: Բայց կա այն՝ ինչ կա և ունենք այնպիսի իրավիճակ՝ ինչպիսին որ տեսնում ենք»:

Решение о приостановлении полномочий Давида Григоряна положительно скажется на судебной системе Армении - политолог 07/30/2019   13:41  |  Аналитика
Решение о приостановлении полномочий судьи Давида Григоряна окажет весьма положительное влияние на судебную систему Армении. Такое мнение в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” высказал политолог Айк Мартиросян.
Напомним, Высший судебный совет Армении удовлетворил ходатайство Прокуратуры о возбуждении уголовного преследования в отношении судьи Давида Григоряна по двум эпизодам. Отметим, что Давид Григорян – это тот судья, который 18 мая освободил второго президента Армении Роберта Кочаряна из-под стражи под личное поручительство действующего и бывшего президентов Арцаха. А 20 мая он принял решение о приостановлении производства по делу и обращении в Конституционный суд. Уголовное дело по факту предполагаемого служебного подлога Прокуратура возбудила после вынесения судьей Давидом Григоряном двух вышеупомянутых решений по делу Роберта Кочаряна. 27 июля полномочия судьи были приостановлены.
По словам политолога Айка Мартиросяна, с приостановлением полномочий судьи “судебная система начнет понимать, что она должна зависеть от закона, а не от каких-то теневых сил и следования явно антигосударственным и антинародным интересам, одновременно скрываясь под покровом законности и законов”.
В ответ на вопрос “ФактИнфо” о том, не станет ли этого сигналом, побуждающим судей к большей бдительности и учету также желаний исполнительной власти при вынесении решений по находящимся в их производстве уголовным делам, политолог заявил: “Что касается первой части вопроса, то да>А по поводу второй, - то я не соглашусь с формулировкой. По крайней мере, в этом деле исполнительная власть находится в пределах справедливости и правосудия. А приостановление производства и полномочий, безусловно,  - это месседж остальным судьям, чтобы они осуществляли правосудие, а не творили несправедливость и беззаконие”.
Политолог не разделяет мнение о том, что  уголовное преследование судьи, изменившего меру пресечения Кочаряну, свидетельствует о давлении на судебную власть.
“Вовсе нет. Как бы сторонники Кочаряна ни старались представить это так, как бы группа адвокатов и юристов, которые влезли в политику и, не найдя себе места в этой сфере, бесстыдно ведут активную деятельность, ни настаивали на том, что это якобы давление на судебную систему, - это не так. При оказании давления могли так надавить, что этот судья с первого же дня перестал бы быть судьей, но они пошли свойственными им окольными путями и теперь делают нечто, что представляет собой весьма приемлемое явление в американской правоохранительной системе. Когда кто-то предпринимает весьма подозрительные и незаконные действия, доказать которые очень сложно гособвинителю, они начинают искать до тех пор, пока не найдут нечто другое, при помощи которого можно будет наказать этого человека по закону. Нечто подобное, похоже, теперь внедряется в Армении. Можно было и этого избежать, если бы эти власти имели бы представление о революциях и государственном управлении и в то же время проводили бы коренные реформы. Но есть то, что есть, и сложилась такая ситуация, которую мы видим”, - заявил политолог.