ԲԴԽ-ն մտահոգություն է հայտնել Դավիթ Գրիգորյանի աշխատասենյակի խուզարկության ժամանակ արձանագրված խախտումների կապակցությամբ 07/30/2019 12:58 | ԼՐԱՀՈՍ
Բարձրագույն դատական խորհուրդ է դիմել Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը՝ հայտնելով նկատառումներ իր աշխատասենյակում իրականացված առգրավման, խուզարկության, ինչպես նաև աշխատասենյակի դուռը կնքելու և աշխատասենյակ մուտք գործելու հնարավորությունը սահմանափակելու իրավաչափության վերաբերյալ:
Նշված հարցերի կապակցությամբ պարզաբանումներ ստանալու նպատակով Խորհուրդը 23.07.2019 թ. դիմել է ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնակատարին և 26.07.2019 թ. ստացել ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնակատարի պատասխանը:
Քննարկման առարկա դարձնելով ինչպես Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի հարցադրումները, այնպես էլ ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնակատարի պարզաբանումները` Բարձրագույն դատական խորհուրդը գտնում է, որ հիշյալ քննչական գործողություններն իրականացնելիս քննիչի կողմից կատարվել է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով չնախատեսված գործողություն, այն է՝ կնքվել է դատավոր Դ. Գրիգորյանի աշխատասենյակի մուտքի դուռը, ինչով սահմանափակվել է վերջինիս մուտքն իր աշխատասենյակ:
«ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի 51-րդ հոդվածի 7-րդ մասով սահմանված է, որ քրեական վարույթի շրջանակում դատավորի նկատմամբ գործողությունները կատարվում են՝ առավելագույնս ապահովելով մինչդատական քրեական վարույթի գաղտնիությունը, դատավորի հեղինակության ու անկախության նկատմամբ հարգանքը, բացառելով դատավորի գործունեությանն ուղղակի կամ անուղղակի որևէ միջամտություն:
Վերոգրյալի արձանագրմամբ Բարձրագույն դատական խորհուրդն իր մտահոգությունն է հայտնել վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից հիշյալ գործողությունն իրականացնելու կապակցությամբ և միջնորդել ձեռնարկել օրենքով սահմանված համապատասխան միջոցներ:

Высший судебный совет Армении выразил обеспокоенность по поводу нарушений в ходе обыска в кабинете судьи Давида Григоряна 07/30/2019   14:16  |  Лента новостей
В Высший судебный совет Армении обратился судья суда общей юрисдикции Еревана Давид Григорян, изложив свои замечания относительно правомерности проведенных в его кабинете обыска, выемки, а также опечатывания двери в кабинет и ограничения возможности войти в кабинет. Об этом говорится в заявлении ВСС, распространенном во вторник, 30 июля.
За разъяснениями Совет 23 июля 2019 года обратился к исполняющему обязанности генерального прокурора и 26 июля с.г. получил ответ от него.
“Взяв на рассмотрение как вопросы судьи Давида Григоряна, так и разъяснения генпрокурора, Высший судебный совет считает, что при проведении вышеупомянутых следственных действий следователем было совершено не предусмотренные Уголовно-процессуальным кодексом действие, а именно: опечатывание двери в кабинет Д. Григоряна, в результате чего был ограничен вход последнего в свой кабинет", - говорится в заявлении.
В заявлении указывается, что часть 7 статьи 51 конституционного закона РА “Судебный кодекс РА” гласит, что действия в отношении судьи в рамках уголовного производства производятся с максимальным обеспечением конфиденциальности досудебного уголовного производства, уважения в отношении авторитета и независимости судьи, исключая какое-либо прямое или косвенное вмешательство в деятельность судьи.
“Констатируя вышеизложенное, Высший судебный совет выразил свою озабоченность в связи с совершением упомянутого действия органом, осуществляющим производство, и ходатайствовал о принятии соответствующих мер, установленных законом”, - отмечается в заявлении.