Վիկտոր Սողոմոնյանը վերահաստատում է՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ իրականացվում է վենդետա 07/29/2019   11:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ իրականացվում է անձնական հաշվեհարդար՝ վենդետա։ Մեկ տարի առաջ հնչեցրած այս հայտարարությունը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանն այսօր վերահաստատեց։
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել ենք՝ Ռ.Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել «Մարտի 1-ի» գործով՝ սահմանադրական կարգը տապալելու, ինչպես նաեւ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար։ Ուղիղ մեկ տարի առաջ երկրորդ նախագահը կալանավորվեց։
Քոչարյանի պաշտպանական խումբը ներկայացրել է տարբեր միջնորդություններ՝ նրան կալանքից ազատելու համար, եւ այս մեկ տարվա ընթացքում երկու անգամ փոխվել է նրա խափանման միջոցը եւ երկու դեպքում էլ այդ որոշումներին հաջորդել են տվյալ դատավորների նկատմամբ վարկաբեկող հայտարարությունները, ճնշումները։ Առաջին անգամ նրան կալանքից ազատեց վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանը՝ անձեռնմխելիության հիմքով՝ 2018 թվականի օգոստոսին, իսկ երկրորդ անգամ՝ Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը՝ 2019 թվականի մայիսին՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրելով երաշխավորությունը։ Եթե Ա.Ազարյանի նկատմամբ 2018 թվականին սկսված ճնշումներն սահմանափակվեցին նրա թեկնածուականի շուրջ քննարկումներով, ապա Դավիթ Գրիգորյանի դեպքում, որը ոչ միայն խափանման միջոցն էր փոխել, այլ նաեւ ՍԴ դիմելու որոշում կայացրել, հարուցվեց քրեական գործ։
Այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում Վիկտոր Սողոմոնյանը պնդեց, որ նախկին նախագահի նկատմամբ հարուցված քրեական գործը, ինչպես նաև կիրառված կալանքը ապօրինի է, որ տեղի ունեցող իրադարձությունները որևէ կապ չունի մարտի 1-ի տասը զոհի սպանության բացահայտման հետ։
«Մենք այն ժամանակ էլ վստահ էինք, որ Քոչարյանին ապօրինի կալանքի տակ պահելը լուրջ հարվածներ է հասցնելու երկրի, պետության վարկին։ Ցավոք սրտի, այսօր մենք դա արձանագրում ենք։ Ո՞ւր են մարտի 1-ի մեղավորները, բացահայտե՞լ եք սպանությունները։ Իհարկե՝ ոչ։ Վերջերս մամուլում տեսա, որ մի ոստիկանի կալանավորումը որևէ հիմք չունի և նա առնչություն չունի սպանության հետ։ Սա՞ է բացահայտումը», - հարցեր բարձրացրեց Սողոմոնյանը։
16:45 24/07/2019  |  Դատական ռեպորտաժներԴատարանը մերժեց դատախազների բողոքը. տեղի է ունեցել Քոչարյանի իրավունքների խախտում

Виктор Согомонян вновь назвал происходящее в отношении Роберта Кочаряна вендеттой 07/29/2019   12:49  |  Лента новостей
Происходящее в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна –  это личное сведение счетов, вендетта, подтвердил сказанное год назад руководитель офиса Роберта Кочаряна – Виктор Согомонян.
Как ранее сообщало агентство, экс-президенту Армении Роберту Кочаряну в рамках дела о событиях 1 марта 2008 года предъявлено обвинение  в свержении конституционного строя, а также получении взятки в особо крупных размерах.  Ровно год назад второй президент был заключен под стражу.
Адвокатская группа Кочаряна подала различные ходатайства об освобождении экс-президента из-под стражи, и за этот год ему дважды меняли меру пресечения. В обоих случаях за этими решениями следовали заявления, дискредитирующие судей, давления. В первый раз, в августе 2018 года, экс-президента освободил из-под стражи судья Апелляционного уголовного суда Александр Азарян на основании неприкосновенности, а во второй раз, в мае 2019 года, – судья суда общей юрисдикции Еревана Давид Григорян, который избрал в отношении него меру пресечения в виде личного поручительства. Если давление на А. Азаряна ограничилось дискуссией вокруг его кандидатской диссертацией, то в случае с Давидом Григоряном, который не только изменил меру пресечения, но и вынес решение об обращении в Конституционный суд, возбудили уголовное дело.
В ходе состоявшейся сегодня пресс-конференции Виктор Согомонян настоял на том, что возбужденное в отношении бывшего президента уголовное дело, а также его арест незаконны, и что происходящее не имеет никакого отношения к раскрытию убийств 1 марта 2008 года.
“Мы и тогда были уверены в том, что незаконное содержание Кочаряна под стражей нанесет серьезный удар по репутации государства. К сожалению, мы это констатируем сегодня. Где виновные в событиях 1 марта, раскрыли убийства? Конечно, нет. Недавно в прессе увидел, что арест одного из полицейских не имеет под собой основания, и что он не причастен к убийству. Вот это есть раскрытие?”- задался вопросом Согомонян.