ՀՀ ԱԳՆ խոսնակի հայտարարությունը Ադրբեջանի կողմից հրադադարի խախտման վերաբերյալ 07/29/2019   15:00  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Հուլիսի 27-ին և 28-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը ՀՀ պետական սահմանի հյուսիս-արևելյան հատվածում դիպուկահարների ներգրավմամբ իրականացրել են սադրիչ գործողություններ, որոնց հետևանքով սպանվել է ՀՀ Զինված ուժերի զինծառայող Արման  Բուլղադարյանը և վիրավորվել է ևս երկու զինծառայող:
Ադրբեջանի կողմից հրադադարի միտումնավոր և սադրիչ խախտումները հակասում են հրադադարի պահպանման և  ամրապնդման վերաբերյալ ստանձնած պարտավորություններին, որոնք վերջին շրջանում արձանագրվել են նաև երկու երկրների ղեկավարների մակարդակով այս տարվա մարտի 29-ին տեղի ունեցած Վիեննայի գագաթաժողովի ընթացքում: Դրանք անտեսում են նաև արտաքին գործերի նախարարների հունիսի 20-ին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած հանդիպման արդյունքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների  ընդունած հայտարարությունը, որտեղ կողմերին կոչ էր արվում խստորեն պահպանել հրադադարը հարգելու հանձնառությունը և ձեռնպահ մնալ շփման գծում և պետական սահմանում դիպուկահարների օգտագործմամբ սադրիչ գործողություններից:
Խստորեն դատապարտում ենք մարդկային զոհերի հանգեցնող այս սադրանքները, որոնք ուղեկցվում են Ադրբեջանի կողմից հրադադարի պահպանմանը և ամրապնդմանն ուղղված վստահության և անվտանգության միջոցառումների իրականացման մերժմամբ: Այս գործողությունները ստեղծում են լարվածության աճի վտանգ, որի ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է ադրբեջանական կողմի վրա:
14:29 27/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ դեսպանատունը Եգիպտոսում հանգստացող A&R տուր օպերատորի ուղևորներին հորդորում է ընդհատել հանգիստն ու Երևան վերադառնալ հուլիսի 29-ի չվերթով

В МИД Армении решительно осудили провокации Азербайджана и обвинили Баку в отказе от выполнения обязательств 07/29/2019   15:29  |  Карабахский конфликт
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением по поводу нарушения азербайджанскими ВС режима прекращения огня.
В МИД напомнили, что Вооруженные силы Азербайджана 27 и 28 июля на северо-восточном направлении государственной границы Республики Армения предприняли провокационные действия с привлечением снайперов, в результате чего был убит военнослужащий ВС Армении Арман Булгадарян и ранены еще двое солдат.
В заявлении отмечается, что умышленные и провокационные нарушения Азербайджаном режима прекращения огня противоречат взятым этой страной на себя обязательствам по соблюдению и укреплению режима перемирия, которые в последний период были констатированы также на уровне руководителей двух стран в ходе саммита, состоявшегося 29 марта в Вене.
“Они также игнорируют и принятое сопредседателями Минской группы ОБСЕ по итогам прошедшей 20 июня в Вашингтоне встречи глав МИД заявление, в котором содержится призыв к сторонам строго соблюдать обязательство уважать перемирие и воздерживаться от провокационных действий с задействованием снайперов на линии соприкосновения и государственной границе”,  - говорится в заявлении.
“Решительно осуждаем эти провокации, приведшие к человеческим жертвам, которые сопровождаются отказом со стороны Азербайджана от выполнения  мер, направленных на соблюдение режима прекращения огня и его укрепление. Эти действия создают угрозу роста напряженности, и вся ответственность за это ложится на азербайджанскую сторону”, - подчеркивается в заявлении.