50 փաստաբաններ պատրաստակամ են ստանձնել Դավիթ Գրիգորյանի պաշտպանությունը 07/29/2019 11:32 | ԼՐԱՀՈՍ
Փաստաբան Երվանդ Վարոսյանը իր ֆեսյբուքյան էջում գրել է, որ այս պահին արդեն շուրջ 50 փաստաբաններ իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել իրականացվող քրեական հետապնդման շրջանակներում ստանձնելու դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի պաշտպանությունը, վստահ է՝ նրանց թիվը բազմապատկվելու է։
«Հեռավոր կամ ոչ այնքան 2011 թվականին, առանց Վճռաբեկ դատարանի «դաբրոյի» դատավոր Սամվել Մնացականյանը մի մեղադրյալի նկատմամբ գրավի կիրառումը ճանաչել էր թույլատրելի։ Ու չնայած այն հանգամանքին, որ այդ որոշումը մնաց ուժի մեջ, այնուամենայնիվ Արման Մկրտումյանը հասավ նրան, որ Սերժ Սարգսյանը դադարեցնի այդ դատավորի լիազորությունները։
Ստորև մեկնաբանություններում ներկայացնում եմ գտածս նյութերը կատարվածի կապակցությամբ Հայաստանի շուրջ 100 փաստաբանների կազմակերպած բողոքի ակցիայի մասին։ Համոզված եմ, որ այդ ակցիայով մենք հասանք նրան, որ իշխանություններն այլևս նման «պատժիչ» գործողության չգնացին։
Այսօր, սակայն, դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի պարագայում գործի է դրվել էլ ավելի եղկելի պատժիչ գործընթաց, որի միակ նպատակը նրան իշխանությանն անհաճո որոշման համար պատճելն է` միաժամանակ վախեցնելով նաև մյուս դատավորներին։ Կարժում եմ, որ նման իրավիճակում փաստաբանությունն իրավունք չունի լուռ հետևելու Հայաստանի առանց այդ էլ հիվանդ դատական համակարգի վերջնական ոչնչացմանը։ Առանց անկախ դատական համակարգի փաստաբանություն չկա, կան միայն ստվերային դատապարտելի գործարքներ։
Այս պահին արդեն շուրջ 50 փաստաբաններ իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել իրականացվող քրեական հետապնդման շրջանակներում ստանձնելու դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի պաշտպանությունը։

Порядка 50 адвокатов готовы взять на себя защиту судьи Давида Григоряна - Варосян 07/29/2019 12:22 | Лента новостей
Адвокат Ерванд Варосян на своей странице в социальной сети Facebook сообщил, что к этому моменту порядка 50 адвокатов готовы взять на себя защиту судьи Давида Григоряна в рамках уголовного преследования последнего.
Он уверен, что число адвокатов возрастет.
“В далеком или не столь далеком 2011 без “добра” Кассационного суда судья Самвел Мнацаканян признал допустимым применение залога в отношении одного из обвиняемых. И, несмотря на то обстоятельство, что это решение осталось в силе, тем не менее Арман Мкртумян добился того, чтобы Серж Саргсян приостановил полномочия судьи.
В комментариях он представил написанные им материaлы об акции протеста, которую организовали порядка 100 адвокатов в связи с происшедшим.
“Уверен, что этой акцией мы добились того, что власти больше не пошли на “карательные” действия”, - написал адвокат.
Сегодня, по его словам, в случае с судьей Давидом Григоряном задействован более жалкий карательный процесс, единственной целью которого является наказание за неугодное властям решение, одновременно нацеленное на запугивание и других судей.
“Полагаю, что в подобной ситуации адвокатское сообщество не имеет права молча наблюдать за окончательным уничтожением и без того нездоровой судебной системы. Без независимой судебной системы адвокатуры нет, есть только теневые сделки, достойные осуждения”, - написал Варосян.
Он проинформировал, что на данный момент уже около 50 адвокатов выразили свою готовность в рамках осуществляемого уголовного преследования приступить к защите судьи Давида Григоряна. Уверен, что вскоре эта цифра увеличится в разы. Не молчали в прошлом, не станем молчать и сейчас”, - резюмировал свою запись адвокат.