Բողոքարկվել է դատավոր Դավիթ Գրիգորյանին առնչվող քրեական գործի հարուցման որոշումը 07/26/2019   14:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դատավոր Դավիթ Գրիգորյանին առնչվող քրեական գործի հարուցման մասին որոշումը բողոքարկվել է ՀՀ գլխավոր դատախազին։ Այդ մասին այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է փաստաբան Գեորգի Մելիքյանը՝ ավելացնելով, որ որոշմամբ դատավորին վերագրվում է հանցագործություն։
«Մենք ձեռնամուխ ենք եղել քննիչի ապօրինի գործողությունների վիճարկմանը: Մենք բողոքարկել ենք գլխավոր դատախազին նախ և առաջ քրեական գործի հարուցման որոշումը, քանի որ դրանից ուղղակի երևում էր պաշտոնական հայտարարություն առ այն, որ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանին վերագրվում է պաշտոնեական կեղծիք կատարելու հանցագործություն: Համապատասխան ձևակերպումները ուղղակի կերպով ներառված են»,- ասաց փաստաբանը՝ նշելով, որ դատախազից պարզաբանումներ են պահանջել։
Գ.Մելիքյանը, վկայակոչելով օրենսդրությունը, արձանագրեց, որ դատավորի նկատմամբ քրեական հետապնդումը կարող է իրականացվել բացառապես ԲԴԽ համաձայնությամբ, այնինչ նման համաձայնություն առկա չի եղել, հետևաբար հարուցման որոշումը ինքնին դատավորի իրավունքների, օրինական շահերի էական խախտումով է կայացված:
«Պահանջել ենք, որ այդ հիմքով քրեական գործի հարուցման որոշումը վերացվի: Վիճարկել ենք նաև խուզարկության որոշումը վերաքննության կարգով, նաև խուզարկության գործողության և առգրավման գործողության ոչ իրավաչափությունը: Դեռևս համապատասխան պատասխաններ չենք ստացել: Նաև հաղորդում են ներկայացրել ոստիկանների և քննիչի դեմ ՝ կապված դատավորի բնակարանի անձեռնմխելիության իրավունքը խախտելու վերաբերյալ»,- ասաց դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի փաստաբան Գեորգի Մելիքյանը:

Обжаловано решение о возбуждении уголовного дела в отношении судьи Давида Григоряна 07/26/2019   14:58  |  Лента новостей
Решение о возбуждении уголовного дела в отношении судьи Давида Григоряна обжаловано генеральному прокурору РА. Об этом заявил адвокат судьи Георгий Меликян, указав, что данным решением судье приписывают преступление.
“Мы приступили к оспариванию незаконных действий следователя. Мы обжаловали  генпрокурору в первую очередь решение  о возбуждении уголовного дела, поскольку из этого следует официальное заявление о том, что судье Давиду Григоряну приписывают совершение служебного подлога. Соответствующие формулировки напрямую были внесены”, - сказал адвокат, отметив, что они потребовали объяснений от прокурора.
Г. Меликян, сославшись на законодательство, констатировал, что уголовное преследование в отношении судьи может осуществляться исключительно при согласии Высшего судебного совета(ВСС), в то время, как такого согласия не было, следовательно, решение о возбуждении дела вынесено с существенными нарушениями права и законных интересов судьи.
“Мы потребовали отмены решения о возбуждении уголовного дела на этом основании. Мы также оспорили решение об обыске в порядке пересмотра, а также неправомерность акта проведения обыска и выемки. Мы пока не получили соответствующих ответов.  Я также подал заявление против полицейских и следователей в связи с нарушением права на неприкосновенность жилища”, - сказал адвокат Георгий Меликян.