Դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի աշխատասենյակը կնիքվել է առանց դատարանի որոշման. փաստաբանը ներկայացրեց խախտումները 07/26/2019   12:35  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Դավիթ Գրիգորյանի՝ որպես դատավորի, աշխատանքային գործունեության ընթացքում նրա աշխատասենյակում կատարվել են մի շարք քննչական գործողություններ՝ առանց նրա գիտության եւ առանց նրա հետ համաձայնեցնելու։ Այսօր տեղի ունեցած ասուլիսում հայտարարել է Դ.Գրիգորյանի փաստաբանի Գեորգի Մելիքյանը՝ փաստելով, որ այդպիսով խախտվել է օրենսդրությունը, քանի որ օրենսդրությունը պահանջում է, որ առնվազն մեկ օր առաջ դատավորին, ինչպես նաեւ ԲԴԽ-ին պետք է համապատասխան գործողություններ իրականացնող անձինք իրազեկեին։ Տվյալ դեպքում՝ դա պետք է իրականացնել հսկողություն իրականացնող դատախազը։
«Դատավորը նման իրազեկում չի ստացել ու հուլիսի 16-ին՝ ժամը 14-ի սահմաններում, նրա աշխատասենյակ են գնացել ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության ՀԿԳ քննության վարչության քննիչը եւ առգրավում կատարելու որոշման հիման վրա փորձել է կատարել համապատասխան քննչական գործողություն»,- ասաց փաստաբանը նշելով, որ քննիչն արգելել է դատավորին մասնակցել տվյալ քննչական գործողությանը, անգամ օրենսդրության պահանջը ներկայացնելուց հետո։ Մասնակից է դարձվել դատարանի այլ աշխատակից, որի ընթացքում առգրավվել է աշխատասենյակում գտնվող, ինչպես նաեւ տվյալ դատարանում գտնվող այլ համակարգիչներ, ինչից հետո քննիչը կնիքել է դատավորի աշխատասենյակի դուռը։ Փաստաբանը հրապարակեց լուսանկարը՝  նշելով, որ այն ունի լուրջ իրավական հետեւանքներ։
«Կնիքվել է աշխատասենյակի դուռն առանց դատարանի որոշման, այնինչ Սահմանադրության 32-րդ հոդվածի 3-րդ մասի ուղղակի պահանջն է, որ բացառապես դատարանի որոշմամբ է հնարավոր բնակարանի անձեռնմխելիության իրավունքի սահմանափակումը։ Ոստիկան է կանգնեցվել՝ դռան դիմաց՝ կնիքը հսկելու համար եւ թույլ չի տրվել դատավորին մուտք գործել աշխատասենյակ»,- հայտարարեց փաստաբանը։
Փաստաբանը նշեց, որ մինչ խուզարկությունը պահանջել են ներկայացնել դատարանի որոշումը, որի հիման վրա կնիքվել է դուռը կամ թույլ տալ, որ դատավորը մուտք գործի աշխատասենյակ, սակայն ոստիկանը թույլ չի տվել եւ ոչ էլ որոշումն է ներկայացրել։
Ավելի ուշ արդեն կատարվել է խուզարկությունը՝ դատարանի որոշման հիման  վրա։ «Քննիչը խուզարկության ներկայանալիս ուղղակի ձևով պահանջել է, որ դատավորը հեռանա, քանի որ նա չի մասնակցելու քննչական գործողությանը։ Մենք առարկել ենք, ասել, որ աշխատասենյակի բանալին գտնվում է դատավորի մոտ, հետևաբար այն չենք ներկայացնի, որից հետո քննիչը ինչ-որ անձանց հետ խոսեց հեռախոսով, հետո ներկայացավ, ասաց, որ դատավորին թույլ են տվել մասնակցել խուզարկությանը, սակայն փաստաբանին՝ ոչ։ Մենք պահանջել ենք արձանագրել այդ ամենը, ինչը արվել է», - ներկայացրեց փաստաբանը։
Մելիքյանը նշեց, որ քննիչին դատարանը  թույլատրել է կատարել խուզարկություն երկու՝ դատավորի ու նրա օգնականի աշխատասենյակներում, այնինչ  քննիչը կատարել է նաեւ երրորդ սենյակի խուզարկություն՝ առանց դատարանի որոշման, այն է՝ նիստերի քարտուղարի և գործավարի աշխատասենյակներում։
«Հատկանշական է, որ արձանագրության համաձայն կրիչներն ու փաստաթղթերը մեծամասամբ առգրավել են հենց այդ աշխատասենյակից, այսինքն՝ անօրինական», - նշեց փաստաբանը։
Հիշեցնենք՝ հուլիսի 16֊ին ՀՔԾ֊ն իրականացրել է քննչական գործողություններ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի աշխատասենյակում, ում վարույթում է գտնվում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուս պաշտոնյաների քրեական գործը։ Մայիսի 18-ին նա որոշել էր փոխել Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը, իսկ մայիսի 20-ին՝ վարույթը կասեցնելու եւ ՍԴ դիմելու որոշում կայացրել֊ Վերջերս հայտնի դարձավ, որ ՍԴ քննության ընդունել է դատավորի դիմումը՝ մասնակի, եւ դիմել ՄԻԵԴ ու Վենետիկի հանձնաժողով խորհրդատվական կարծիք ստանալու համար։
Ռ.Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու դատարանի որոշումից հետո ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կոչ արեց արգելափակել դատարանների մուտքերն ու ելքերը, որոնց նա եւս անձամբ մասնակցություն է ունեցել, եւ մայիսի 20-ին, ըստ էության, դատարանների գործունեությունը խափանվել էր։
19:18 24/07/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՄխիթար Պապոյանի, Դավիթ Գրիգորյանի եւ Ալեքսանդր Սիրունյանի հաղորդումների հիման վրա հարուցված քրեական գործերը միացվել են մեկ վարույթում
18:13 23/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԴատավոր Դավիթ Գրիգորյանի փաստաբանի հաղորդման հիման վրա նախապատրաստված նյութերն ուղարկվել են ԱԱԾ
17:25 19/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱվարտվեց ԲԴԽ-ի հանդիպումը Դավիթ Գրիգորյանի հետ
16:08 19/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԵս կխնդրեի անմեղության կանխավարկածը հարգել․Դավիթ Գրիգորյան
13:06 19/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԲԴԽ-ն այսօր կհանդիպի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի հետ
10:00 19/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԴատավոր Դավիթ Գրիգորյանի փաստաբանի հաղորդման հիման վրա նյութեր են նախապատրաստվում

Дверь в кабинет судьи по делу Кочаряна опечатали без решения суда: адвокат рассказал о нарушениях 07/26/2019   13:42  |  Суд по делу второго президента РА
В ходе деятельности Давида Григоряна в качестве судьи в его кабинете провели ряд следственных действий, которые были произведены без ведома судьи и без согласования с ним. Об этом заявил адвокат судьи Георгий Меликян, констатировав, что тем самым было нарушено законодательство, поскольку в соответствии с требованием закона, лица, проводящие  соответствующие действия, должны как минимум за день до проведения них уведомить об этом судью, а также Высший судебный совет(ВСС). В данном случае это должен был сделать прокурор, осуществляющий надзор.
“Судья не получал подобного уведомления, и около 14:00 16 июля к нему в кабинет пришел следователь Управления по расследованию особо важных дел Специальной следственной службы и на основании решения о производстве выемки попытался провести соответствующее следственное действие”, - сказал адвокат. Он отметил, что следователь запретил судье участвовать в данном следственном действии даже после предъявления законодательного требования.
Он рассказал, что участником стал другой сотрудник суда. В ходе этого действия был изъяты компьютеры, которые были в кабинете, а также другие ПК в здании суда. После этого, как сообщил он, следователь опечатал дверь в кабинет судьи. Адвокат опубликовал соответствующий фотоснимок, указав, что это имеет серьезные юридические последствия.
“Дверь в кабинет был опечатан без решения суда. Между тем  часть 3 статьи 32 Конституции  гласит, что исключительно при наличии решения суда возможно ограничение права на неприкосновенность жилища. К двери была приставлена полицейская стража, а судье не позволили войти в кабинет”, - заявил адвокат.
Напомним, 16-го июля ССС провела следственные действия в кабинете судьи Давида Григоряна, в производстве которого находится дело второго президента Армении Роберта Кочаряна и трех бывших высокопоставленных чиновников. Судья Давид Григорян 18-го мая изменил второму президенту Армении Роберту Кочаряну меру пресечения с заключения под стражу на  личное поручительство. А 20-го мая он принял решение приостановить производство по уголовному делу и обратиться в Конституционный суд. КС частично принял обращение судьи к производству. Недавно стало известно, что КС обратился в Европейский суд по правам человека и Венецианскую комиссию для получения консультативного заключения.
За решением судьи Давида Григоряна, освободившего в мае Роберта Кочаряна из-под стражи, последовал призыв премьер-министра Армении Никола Пашиняна о блокировании зданий судов и его заявление о проведении веттинга.