Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Ռոբերտ Մորգենթաուի մահվան կապակցությամբ 07/24/2019 14:59 | ԼՐԱՀՈՍ
Սիրելի Մորգենթաու ընտանիք,
Խոր ցավով տեղեկացա հայ ժողովրդի մեծ բարեկամ, դեսպան Հենրի Մորգենթաուի արժանավոր թոռան` Ռոբերտ Մորգենթաուի մահվան մասին:
Որպես մեծ հայրենասեր, պատերազմի վետերան, իրավունքի ոլորտի առաջատար մասնագետ ու մարդու իրավունքների պաշտպան` պարոն Մորգենթաուն մշտապես վայելել է բոլորի սերն ու հարգանքը: Իր աշխատասիրությամբ, հարազատ քաղաքին՝ Նյու Յորքին, ծառայելու ու մարդկանց օգնելու աննկուն պատրաստակամությամբ, ամենաբարդ իրավական խնդիրներին լավագույն լուծումներ տալու իր կարողությամբ նա վառ օրինակ է հանդիսացել իրավաբանների մի քանի սերունդների համար:
Ճակատագրի բերումով Մորգենթաուների ընտանիքը մեկ դարից ավելի կապված է մեր ժողովրդի հետ: Մենք երախտապարտ ենք ձեր ընտանիքին Հայոց ցեղասպանության տարիներին մեր ժողովրդին աջակցելու, ցեղասպանությունը վերապրածներին փրկության ձեռք մեկնելու, այդ ոճրագործության մասին միջազգային իրազեկում ապահովելու ու ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված ջանքերի համար: Դեսպան Հենրի Մորգենթաուի անունը ոսկե տառերով է գրված հայ ժողովրդի պատմության էջերում, առանց ում այդ մութ շրջանի բազում դրվագներ թերևս անհայտ մնային մարդկությանը: Որպես իր պապի և հոր արժանի զավակ ու հետևորդ` պարոն Ռոբերտ Մորգենթաուն նրանց գործի շարունակողն էր ու հպարտ էր հայ ժողովրդի հետ իր ընտանիքի ունեցած սերտ կապերով:
Այս ծանր պահին խորին ցավակցություն եմ հայտնում ձեր ողջ ընտանիքին, հարազատներին ու ընկերներին: Պարոն Մորգենթաուի լուսավոր հիշատակը մշտապես վառ կմնա հայ ժողովրդի սրտում:

Пашинян: Роберт Моргентау гордился тесными связями своей семьи с армянским народом 07/24/2019 17:38 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил телеграмму соболезнования в связи с кончиной Роберта Моргентау, сообщает пресс-служба главы правительства РА.
“Дорогая семья Моргентау, s глубокой скорбью узнал о кончине большого друга армянского народа, достойного внука посла Генри Моргентау – Роберта Моргентау”, - говорится в телеграмме.
По словам Пашиняна, как большой патриот, ветеран войны, ведущий специалист в области права и защитник прав человека господин Моргентау всегда пользовался всесторонней любовью и уважением.
Своим трудолюбием, непоколебимой готовностью служить родному Нью-Йорку и помогать людям, умением наилучшим образом решать самые сложные правовые проблемы он стал ярким примером для нескольких поколений юристов. По воле судьбы семья Моргентау уже больше века связана с нашим народом. Мы признательны вашей семье за поддержку нашего народа в годы Геноцида армян, оказание помощи пережившим Геноцид, обеспечение международного информирования об этом преступлении и усилия, направленные на признание Геноцида”, - отметил премьер Армении.
По его словам, имя посла Генри Моргентау золотыми буквами вписано в историю армянского народа, без него множество эпизодов этого страшного периода, пожалуй, осталось бы неизвестным человечеству.
“Как достойный внук и последователь своего деда и отца, господин Роберт Моргентау был продолжателем их дела и гордился тесными связями своей семьи с армянским народом. В этот тяжелый момент выражаю глубокие соболезнования всей вашей семье, родным и друзьям. Светлая память о господине Моргентау навсегда останется в сердце армянского народа”, - говорится в телеграмме.