Դատարանը մերժեց դատախազների բողոքը. տեղի է ունեցել Քոչարյանի իրավունքների խախտում 07/24/2019   16:45  |  Դատական ռեպորտաժներ
Վերաքննիչ դատարանը քիչ առաջ մերժեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գույքի վրա կալանքի գործով Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման դեմ ներկայացրած դատախազների բողոքը։
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ Քոչարյանի գույքի վրա արգելանքը դրվել էր նրան սահմանադրական կարգը տապալելու հոդվածով մեղադրանք առաջադրելուց մի քանի օր անց՝ ՀՔԾ քննիչի որոշմամբ: Ավելին՝ արգելանք էր դրված նաև Ռոբերտ Քոչարյանի կենսաթոշակային հաշվեհամարի վրա, որը հետագայում հանվել էր խախտման մասին բարձրաձայնումից հետո։
Գույքի վրա կալանք դնելու որոշումը դատարանում վիճարկել էր փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը եւ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ հունիսի 7-ին մասնակի բավարարել էր բողոքը՝ արձանագրելով Ռոբերտ Քոչարյանի իրավունքների խախտումը։
Դատարանի որոշման դեմ բողոք էր ներկայացրել դատախազությունը։ Դատախազները պնդում էին, թե առաջին ատյանի դատարանի որոշումը անհիմն է և ենթակա է բեկանման: Մինչդեռ վերաքննիչ դատարանն այլ կարծիքի էր եւ առաջին ատյանի որոշումը թողեց անփոփոխ։

Апелляционный суд Армении отклонил жалобу Прокуратуры по вопросу об аресте имущества Кочаряна 07/24/2019   16:59  |  Судебный репортаж
Апелляционный суд Армении сегодня отклонил жалобу Прокуратуры на решение  суда общей юрисдикции Еревана  относительно ареста, наложенного на имущество второго президента РА Роберта Кочаряна, передает корреспондент “ФактИнфо”.
Ранее агентство сообщило, что арест на имущество  Кочаряна был  наложен по решению следователя Специальной следственной службы спустя несколько дней после предъявления второму президенту Армении обвинения по статье “свержение конституционного строя”.  Более того,  арест был наложен и на банковский счет Кочаряна, который впоследствии был снят после того, как был поднят вопрос о нарушении его прав.
Решение о наложении ареста на имущество оспорил в суде адвокат Ованнес Худоян, и суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Данибекян 7-го июня частично удовлетворил жалобу, констатировав нарушение прав Роберта Кочаряна.
Это решение суда обжаловала Прокуратура. Прокуроры утверждают, что решение суда первой инстанции необоснованно и подлежит отмене. Между тем Апелляционный суд пришел к другому выводу и оставил в силе решение суда первой инстанции.