Զինծառայողը փորձել է սպանել դիրքի ավագին, որից հետո ինքնասպան է եղել. նոր մանրամասներ 07/24/2019   12:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեն նոր մանրամասներ է հրապարակել 19-ամյա զինծառայող Վ.Գալոյանի մահվան հանգամանքների վերաբերյալ։ Նախնական տվյալների համաձայն՝ նա նախ փորձել է սպանել մարտական դիրքի ավագին, ապա ինքնասպան է եղել։
«2019թ. հուլիսի 23-ին` ժամը 22:55-ի սահմաններում N զորամասի պահպանության տեղամասի մարտական դիրքում պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Վոլոդյա Համլետի Գալոյանն ապօրինաբար մեկ ուրիշին կյանքից զրկելու՝ սպանելու, ուղղակի դիտավորությամբ նշված մարտական դիրքի գետնատնակի հարակից տարածքում իրեն ամրակցված ԱԿ-74 տեսակի ինքնաձիգից կրակահերթ է արձակել մարտական դիրքի ավագի ուղղությամբ, սակայն Վ.Գալոյանի հանցագործությունն ավարտին չի հասցվել վերջինիս կամքից անկախ հանգամանքներով:
Կրակահերթ արձակելուց անմիջապես հետո, Վ.Գալոյանն իրեն ամրակցված ԱԿ-74 տեսակի ինքնաձիգով թողել է դիրքի տարածքը, որից հետո՝ 2019թ. հուլիսի 24-ին՝ ժամը 04:20-ի սահմաններում, մարտական դիրքի դիտակետից շուրջ 50 մետր հեռավորությամբ, հայտնաբերվել են վերջինիս դին՝ ծնոտի ստորին շրջանում հրազենային վնասվածքով, և կողքին ընկած նրա ինքնաձիգը:
Դեպքի առթիվ երկրորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 1-ին և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի 1-ին մասերով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական գործողություններ՝ դեպքի բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ»,- ֆեյսբուքում գրել է ՔԿ տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետի պաշտոնակատար Նաիրա Հարությունյանը:
Ավելի վաղ Արցախի պաշտպանության բանակը տեղեկացրել էր, որ հուլիսի 23-ի լույս 24-ի գիշերը ՊԲ հարավային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում, դեռևս չպարզված հանգամանքներում, մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՊԲ զինծառայող, 2000թ. Վոլոդյա Համլետի Գալոյանը: Այս մասին տեղեկացնում է Արցախի պաշտպանության բանակը։

Обнародованы подробности гибели 19-летнего военнослужащего в Арцахе 07/24/2019   13:19  |  Лента новостей
Следственный комитет Армении сообщил подробности гибели 19-летнего военнослужащего Володи Галояна.Военнослужащий погиб в АрцахеПо предварительным данным, он сначала пытался убить старшего постового, а затем покончил с собой.
“23-го июля 2019 года, примерно в 22:55 на оборонительном участке N-ской воинской части солдат-срочник, рядовой Володя Гамлетович Галоян с прямым умыслом на незаконное лишение жизни другого человека, убийство, с прилегающей к блиндажу территории из закрепленного за ним автомата АК-74 открыл автоматную очередь в направлении старшего постового, однако не довел преступление до конца по не зависящим от его воли обстоятельствам", - написала и.о. руководителя отдела информации и по связям с общественностью Следственного комитета Армении Наира Арутюнян на своей странице в соцсети Facebook
Она сообщила, что непосредственно после этого Галоян, взяв закрепленный за ним автомат АК-74, покинул территорию поста.
"Его тело  с огнестрельным ранением в области нижней челюсти было обнаружено в 04.20 утра 24 июля в 50 метрах от наблюдательного пункта боевой позиции, рядом с ним лежал его автомат", - сообщила Наира Арутюнян.
По данному факту во втором гарнизонном следственном отделе возбуждено уголовное дело по признакам части  статьи 34-104 “Покушение на убийство”) и части 1 статьи 110 (“Доведение до самоубийства”) УК РА, ведется предварительное следствие.
Предпринимаются необходимые следственные и процессуальные действия для обеспечения многостороннего, полного и объективного расследования инцидента.