Չքնաղ գետում սատկած կարմրախայտերի դեպքով հետաքննություն է ընթանում 07/23/2019 11:47 | Բնապահպանական իրավունք
Այսօր մամուլում շրջանառվում էր տեղեկատվություն, որ Չքնաղ գետում սատկել են մեծ քանակությամբ կարմրախայտ տեսակի ձկներ։ Տեղեկատվությունը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հաստատեց ՍԱՏՄ տեղեկատվության և հասարակայնության բաժնի պետ Անուշ Հարությունյանը։ Նա նկատեց, որ խնդիրը բացարձակապես բնապահպանական է և կապ չունի ՍԱՏՄ-ի հետ.
«Խնդրին մեր մասնակցությունը միտված էր նրան, որ կարողանանք բոլոր պայմաններին համապատասխանող ճիշտ նմուշառում անել, բայց դրանց պատասխաններն արդեն ներկայացվելու են ոստիկանությանը և վերջինս է իրավասու դրա հետ կապված որոշակի հայտարարություններ անել», - ասաց Անուշ Հարությունյանը։
«Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան՝ Ոստիկանության լրատվության բաժնի աշխատակից Զարզանդ Գաբրիելյանն ասաց. «Այդ դեպքի առթիվ դեռ հետաքննություն է ընթանում։ Նշանակվել է համապատասխան փորձաքննություն»։
Նշենք, որ ըստ մամուլում առկա տեղեկությունների՝ սա պայմանավորված է գետի մերձակայքում գտնվող ոսկու հանքի արտանետումների հետ։ Կա նաև տեսակետ, որ գետի ձուկը թունավորվել է որսագողերի կողմից։

В Армении выясняют причины массовой гибели рыбы в реке Чкнах 07/23/2019   12:07  |  Экологическое право
В прессе сегодня появилась информация о массовой гибели форели в реке Чкнах в Лорийской области Армении. Информацию “ФактИнфо" подтвердила начальник отдела информации и по связям с общественностью Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов Армении Ануш Арутюнян. Она отметила, что проблема сугубо экологическая и не связана с их структурой.
“Наше участие было нацелено на то, чтобы суметь грамотно взять пробы при любых условиях, однако ответы на возникшие вопросы будут представлены Полиции, которая правомочна выступать с определенными заявлениями по этому поводу”, - сказала Ануш Арутюнян.
В ответ на запрос “ФактИнфо” сотрудник пресс-службы Полици Зарзанд Габриелян заявил, что по данному факту ведется дознание, назначена соответствующая экспертиза.
Согласно появившимся в СМИ сведениям, это связано с выбросами золотого рудника, действующего по соседству с рекой. Бытует также версия об отравлении рыбы браконьерами.
15:26 05/06/2019  |  ЗдоровьеАмериканские ученые рассказали об опасности яиц
15:50 04/06/2019  |  ЗдоровьеВ чайных пакетиках обнаружили кишечную палочку
09:18 18/04/2019  |  ЗдоровьеНазваны продукты, вызывающие рак кишечника
16:22 13/11/2018  |  ЗдоровьеОпасные для здоровья салаты обнаружены в нескольких супермаркетах в Армении