Մանվել Գրիգորյանի գործով դատարան է ժամանել փորձագետ․ Գրիգորյանը նիստին ներկա չէ 07/23/2019 12:41 | Դատական ռեպորտաժներ
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանում դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ քիչ առաջ մեկնարկեց Մանվել Գրիգորյանի եւ նրա կնոջ՝ Նազիկ Ամիրյանի գործով դատական նիստը։
Նշենք, որ Մանվել Գրիգորյանը նիստին ներկա չէ։ Դատավորը հայտնեց, որ Նաիրի ԲԿ-ից ստացվել է գրություն, ըստ որի՝ այսօրվա դատական նիստին Մանվել Գրիգորյանը չի կարող մասնակցել՝ ելնելով առողջական վիճակից։ Ներկա են պաշտպաններ Լևոն Բաղդասարյանը, Կարեն Քամալյանը, Արսեն Մկրտչյանը, գործով ամբաստանյալ Նազիկ Ամիրյանը, ինչպես նաև` դատախազներ Վահե Դոլմազյանը եւ Հայկ Պետրոսյանը։ Ներկա են տուժող Հայկ Թորոսյանը եւ վերջինիս ներկայացուցիչ Գագիկ Մելիքյանը։
Դատարան է ժամանանել նաեւ փորձագետ, բժիշկ-էնդոկրինոլոգ Լուսինե Մամիկոնյանը։ Վերջինս հայտնեց, որ Մանվել Գրիգորյանի հետ չունի ազգակցական կապ, նախկինում՝ մինչ նրան բուժօգնություն տրամադրելը, ծանոթ չի եղել վերջինիս հետ։ Դատավորը նրան պարզաբանեց իր՝ որպես փորձագետի իրավունքներն ու պարտականությունները։ Լուսինե Մամիկոնյանը հայտնեց նաեւ, որ ունի 18 տարվա աշխատանքային փորձ, եւ վերջին 5 տարին Նաիրի ԲԿ-ում եղել է ամբիոնի վարիչ։
Դատախազ Վահե Դոլմազյանը խնդրեց փորձագետին ներկայացնել դա հավաստող փաստաթուղթ, որովհետեւ միայն այդ դեպքում կարող են որոշել՝ ունե՞ք բացարկի միջնորդություն թե՞ ոչ։
Այդպիսով, դատական նիստը հետաձգվեց մինչ 14։30, որպեսզի բժշկուհին կարողա իր աշխատավայրից վերցնել իր աշխատանքային փորձը հավաստող փաստաթղթեր։
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 2-ին նախագահող դատավորը բավարարել էր Մանվել Գրիգորյանի եւ նրա կնոջ՝ Նազիկ Ամիրյանի գործով մեղադրանքը պաշտպանող դատախազների միջնորդությունը՝ Մանվել Գրիգորյանի նկատմամբ միջգերատեսչական հանձնաժողովային դատաբժշկական նոր փորձաքննություն անցկացնելու մասին։ Պաշտպանները միջնորդել էին փորձաքննության հանձնաժողով ներգրավել իրենց նախընտրած փորձագետներին։

Суд в Ереване продолжает слушания по делу Манвела Григоряна: на заседание прибыла эксперт 07/23/2019   13:41  |  Судебный репортаж
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна продолжил сегодня слушания по делу бывшего депутата парламента Армении, экс-председателя Союза добровольцев “Еркрапа” Манвела Григоряна и его супруги Назик Амирян, передает корреспондент “ФактИнфо”.
Отметим, что Манвел Григорян на заседании не присутствует. Судья сообщил, что из медцентра “Наири” пришло извещение, согласно которому Манвел Григорян не сможет принять участие в сегодняшнем судебном заседании по состоянию здоровья.
На заседании суда присутствуют адвокаты Левон Багдасарян, Карен Камалян, Арсен Мкртчян, подсудимая по делу Назик Амирян, а также прокуроры Ваге Долмазян и Айк Петросян. На слушаниях присутствует также потерпевший Айк Торосян и  его представитель Гагик Меликян.
В суд прибыла также эксперт, врач-эндокринолог Лусине Мамиконян.
Она заявила, что не состоит в родственной связи с Манвелом Григоряном и не была  с ним знакома. Судья разъяснил ей права и обязанности эксперта. Лусине Мамиконян сообщила, что опыт ее работы насчитывает 18 лет  и что в последние 5 лет она была завкафедрой в медцентре “Наири”.
Прокурор Ваге Долмазян попросил эксперта представить документ, удостоверяющий сей факт, поскольку только в этом случае они могут определиться с ходатайством об отводе.
Заседание суда отложили до 14:30, чтобы дать  врачу время на предъявление документа.
Напомним, 2-го июля судья удовлетворил ходатайство прокуроров о проведении новой межведомственной комиссионной  судебно-медицинской экспертизы в отношении Манвела Григоряна. В свою очередь адвокаты попросили суд привлечь предпочтительных для них экспертов к участию в экспертизе в составе комиссии.