Իշխանությունը լուրջ մտավախություն ունի միջազգային հեղինակավոր կառույցներից «ոչ ցանկալի» կարծիք ստանալու հետ կապված. Սիրանուշ Սահակյան 07/23/2019   12:25  |  Քաղաքական
Ըստ ամենայնի իշխանությունների մոտ առկա է լուրջ մտավախություն միջազգային հեղինակավոր կառույցներից իրենց համար «ոչ ցանկալի» փորձագիտական կարծիք ստանալու հետ կապված։  ‹‹Փաստինֆո››-ի հետ զրույցում ասել է ‹‹Իրավական ուղի›› հկ-ի համահիմնադիր Սիրանուշ Սահակյանը՝ անդրադառնալով ՍԴ-ի կողմից Ռ. Քոչարյանի գործով ՄԻԵԴ և Վենետիկի հանձնաժողով դիմելուն:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 18-ին ՍԴ-ն աշխատակարգային որոշումներ է ընդունել Քոչարյանի գործով ներկայացված դիմումների քննությունը կասեցնելու եւ Վենետիկի հանձնաժողով ու ՄԻԵԴ դիմելու համար, ինչը քննադատաբար ընդունվեց, մասնավորապես իշխանամետ գործիչների կողմից։
Տիկին Սահակյանին խնդրել էինք մեկնաբանել, թե ինչու՞ այդպես սվիններով ընդունվեց ավելի քան մեկ տարի երկրի քաղաքական-հասարակական առօրյան զբաղեցնող հարցի վերաբերյալ անկախ դիտորդներից կարծիք ստանալու ՍԴ նախաձեռնությունը։ Ի վերջո, բոլորովին վերջերս արդարադատության երիտասարդ նախարարն ինքն էր խնդրել, որ Վենետիկի հանձնաժողովը կարծիք հայտնի դատական օրենսգրքի բարեփոխումների վերաբերյալ, սակայն մեկ այլ խիստ կարեւոր գործով նման նախաձեռնությունը իշխանությունները ծանր ընդունեցին։
«Սահմանադրական դատարանի կողմից գործադիր իշխանության համար «ոչ ցանկալի» որոշում կայացվելու դեպքում իշխանությունը հնարավորություն կունենար շահարկել Սահմանադրական դատարանի նկատմամբ հանրային «անվստահությունը»՝ տարբեր «դավադրության տեսություններ» հնարելով։ Այս պարագայում, եթե Սահմանադրական դատարանի որոշումը հիմնվի միջազգային հեղինակավոր կառույցներից ստացած փորձագիտական կարծիքի վրա, ապա իշխանությունը կզրկվի այդ խաղաքարտը շահարկելու անսպառ հնարավորությունից»,- ի պատասխան ասել է Ս.Սահակյանը։
Մեր այն հարցին, որ փաստաբան, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Նիկոլայ Բաղդասարյանը հայտարարել է, թե ՄԻԵԴ ու Վենետիկի հանձնաժողով ՍԴ-ի կողմից դիմելը վկայում է Սահմանադրական ճգնաժամի մասին, արդյոք սրանից հետեւելով կարող ենք ասել, որ ունենք գործադիրի կառավարման ճգնաժամ, քանի որ կառավարությունը օրենսդրական տարբեր նախագծերի վերաբերյալ դիմում է Վենետիկի հանձնաժողով՝ կարծիք ստանալու ակնկալիքով՝ Սահակյանը նկատեց. «Բնականաբար, եթե առաջնորդվեինք ԱԺ «Իմ քայլ» խմբակցության պատգամավոր Նիկոլայ Բաղդասարյանի տրամաբանությամբ, ապա պետք է փաստեինք, որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը և գործադիր իշխանությունը սույն թվականի հուլիսին Համաշխարհային բանկի և Միավորված ազգերի կազմակերպության Թմրամիջոցների և հանցավորության գրասենյակի կողմից համատեղ հիմնված Հափշտակված գույքի վերադարձման նախաձեռնության փորձագետներին դիմելիս գտնվել են ճգնաժամի մեջ»։
«Փաստորեն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը Դողու Փերինչեքը Շվեյցարիայի դեմ գործով 3 պետություների՝ Թուրքիայի, Ֆրանսիայի, Հայաստանի կառավարություններից և 8 հասարակական կազմակերպություններից խորհրդատվական կարծիքներ ստանալիս գտնվել է խորը ճգնաժամի մեջ։ Ավելորդ է անգամ խոսել, թե ինչպիսի ճգնաժամի մեջ էր Ֆրանսիայի Վճռաբեկ դատարանը 2018 թվականի հոկտեմբերի 12-ին ՄԻԵԴ կամ Վրաստանի (6 գործ), Մոլդովայի (7 գործ), Ալբանիայի (6 գործ), Բոսնիայի (6 գործ), Հյուսիսային Մակեդոնիայի (2 գործ), Ուկրաինայի (1 գործ), Ղազախստանի (1 գործ), Պերուի (1 գործ) Բարձր դատարանները Վենետիկի հանձնաժողով դիմելիս»,- ասել է Ս.Սահակյանը։
Ըստ նրա՝ իրականությունն այն է, որ միջազգային հեղինակավոր կառույցների հետ համագործակցելը և խորհրդատվական կարծիքներ ընդունելը ոչ միայն միջազգային հանձնառություն է պետությունների կողմից, այլև, ինչպես տեսնում ենք, լայնորեն կիրառվող պրակտիկա, ուստի իշխանության կողմից նման հայտարարությունները անհրաժեշտ է դիտարկել միայն որոշակի քաղաքական շահերի կոնտեքստում։

Власти серьезно опасаются “нежелательного” экспертного заключения международных структур по делу Кочаряна - Саакян 07/23/2019 13:22 | Политика
У властей, по всей видимости, возникли серьезные опасения в связи с вероятностью получения “нежелательного” экспертного заключения от авторитетных международных структур. Об этом заявила в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” соучредитель общественной организации “Правовой путь” Сирануш Саакян, комментируя решение Конституционного суда Армении об обращении по делу второго президента РА Роберта Кочаряна в Европейский суд по правам человека и Венецианскую комиссию.
Напомним, 18-го июля КС принял процедурные решения о приостановлении рассмотрения поданных по делу Кочаряна заявлений и обращении в Венецианскую комиссию и ЕСПЧ, которые были восприняты критически, в частности провластными деятелями.
“ФактИнфо” попросило г-жу Саакян прокомментировать, почему вдруг обращение КС за консультацией к независимым экспертам относительно данного вопроса было принято в штыки. В конце конов, еще недавно молодой министр юстиции сам просил Венецианскую комиссию высказать мнение относительно реформы Судебного кодекса, однако по другому весьма важному делу власти подобную инициативу восприняли тяжело.
“Вынесение Конституционным судом “нежелательного” для исполнительной власти решения позволило бы властям спекулировать на теме “недоверия” общества к КС, придумывая разного рода “теории заговора”. В данном случае, если решение Конституционного суда будет основываться на полученном от авторитетных международных структур экспертном заключении, то власть лишится неисчерпаемой возможности разыгрывать эту карту”, - сказала С. Саакян.
Речь также зашла о заявлении адвоката, депутата от правящей фракции “Мой шаг” Николая Багдасаряна о том, что обращение КС в ЕСПЧ и Венецианскую комиссию свидетельствует о конституционном кризисе.
На вопрос о том, можно ли, исходя из этого, говорить о наличии кризиса управления в исполнительной власти, поскольку законодательные органы правительства по поводу различных законодательных проектов обращаются в Венецианскую комиссию в надежде получить заключение, С. Саакян отметила: “Естественно, если мы будем руководствоваться логикой депутата от фракции “Мой шаг” Николая Багдасаряна, то должны констатировать, что Генеральная прокуратура РА и исполнительная власть в июле текущего года находились в кризисе при обращении к экспертам по поводу инициативы по возвращению похищенных активов, запущенной Управлением ООН по наркотикам и преступности совместно со Всемирным банком”.
“Фактически, Европейский суд по правам человека по делу Догу Перинчека против Швейцарии при получении консультативных заключений от организаций трех государств – Турции, Франции и Армении и 8 общественных организаций находился в глубоком кризисе”, - сказала она.
“Излишне даже говорить о том, в каком кризисе находился Кассационный суд Франции 12-го октября 2018 году или высшие суды Грузии(6 дел), Молдовы(7 дел), Албании(6 дел), Боснии(6 дел), Северной Македонии(2 дела), Украины(1 дело), Казахстана(1 дело), Перу(1 дело) при обращении в Венецианскую комиссию”, - добавила она.
По ее словам, действительность такова, что сотрудничество с авторитетными международными структурами и принятие консультативных заключений не только является международным обязательством, взятым на себя государствами, но и, как видите, широко применяемой практикой, посему подобные заявления со стороны власти необходимо рассматривать только в контексте определенных политических интересов.