ՍԴ-ի կողմից ՄԻԵԴ դիմելը չի նշանակում, թե ՍԴ-ն չունի կարողություն՝ առանց դրա որոշում կայացնելու. Արամ Վարդեւանյան 07/22/2019   12:57  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
«Սահմանադրական դատարանի կողմից Վենետիկի հանձնաժողով եւ Եվրոպական դատարան դիմելը որեւէ կերպ չի նշանակում, թե այդ բարձր դատարանը չունի կարողություն առանց այդ խորհրդատվական կարծիքի որոշում կայացնելու»,- «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօրվա ասուլիսում հայտարարեց Սահմանադրական դատարանում Ռոբերտ Քոչարյանի ներկայացուցիչ, սահմանադրագետ Արամ Վարդեւանյանը. «Սա պարզապես Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրների համար հավելյալ մի արդյունավետ գործիք է, որն իրացվում է։ Առնվազն ինձ համար չափազանց անհասկանալի եւ տարակուսելի է քննադատությունը կամ դիսկուսը, որ ձեւավորվել է այս գործընթացի վերաբերյալ»,-նշեց նա։
Խոսելով Սահմանադրական դատարանի կողմից Վենետիկի հանձնաժողով եւ ՄԻԵԴ դիմելու որոշումից՝ Արամ Վարդեւանյանն ասաց, որ դա հայաստանյան իրավակիրառության պրակտիկայում  միգուցե նորարարություն էր, բայց միջազգային տեսանկյունից՝ ոչ. «Եվրոպական  դատարանի մասով նորություն էր, այո, բայց արդեն իսկ կա որոշում՝ Ֆրանսիայի դիմումի հիման վրա, որը վերաբերում էր, եթե չեմ սխալվում, փոխնակ մայրերի ինստիտուտին, եւ այդ գործիքը արդեն իրացվում է, հետեւաբար՝ ՀՀ-ն եւս կարող էր լիիրավ օգտվել այդ գործիքից, ընդ որում, կարող էր թե ՍԴ-ն, թե Վճռաբեկ դատարանը»։
Վարդեւանյանի խոսքով՝ իր կողմից հարգված բազմաթիվ իրավաբաններ ներկայացրին կարծիք, թե չափազանց արտասովոր է, որ Վենետիկի հանձնաժողովին ներկայացվում է նման դիմում՝ խորհրդատվական կարծիք ստանալու համար, սակայն ինքն այդտեղ արտառոց երեւույթ չի տեսնում. «Եթե ուսումնասիրվի Վենետիկի հանձնաժողովի պրակտիկան, միգուցե հարյուրավոր դիմումներ ներկայացված լինեն՝ Մոլդովայի, Վրաստանի ՍԴ-ներից եւ ոչ միայն»։
Արամ Վարդեւանյանը նշեց, թե մեկ այլ կարծիքի էլ կա. «Ասում են՝ ինչո՞վ էր պայմանավորված, որ ՍԴ-ն դեռեւս չէր ստացել ԱԺ-ի  բացատրությունները եւ արդեն նման դիմում է ներկայացրել։ Այդ գործընթացների միջեւ որեւէ հակասություն առկա չէ։ Եվ հետո, որտե՞ղ էր ամրագրված, որ ՍԴ-ն պետք է սպասեր ԱԺ-ի կողմից բացատրությունների տրամադրմանը, նոր դիմեր Վենետիկի հանձնաժողով կամ ՄԻԵԴ։ Նման սահմանափակում գոյություն չունի»։
Անդրադառնալով այն տեսակետին, թե ինչպե՞ս ՍԴ-ն վարույթ ընդունեց դատարանի դիմումը, երբ Վերաքննիչ քրեական դատարանը բեկանել էր Առաջին ատյանի որոշումը, Արամ Վարդեւանյանն ասաց, որ դա ՍԴ-ի վրա ազդեցություն ունենալ չէր կարող. «Իսկ որտե՞ղ է գրված, որ Վերաքննիչ դատարանի կողմից որոշման բեկանումը որեւէ ազդեցություն պետք է ունենա ՍԴ-ի վրա։ ՍԴ-ն կաշկանդված է մեկ իրավական ակտով. դա «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքն է, եւ միաժամանակ  ինչպես ցանկացած անձ եւ պետական մարմին, սահմանափակված է Սահմանադրությամբ»։
Ըստ Վարդեւանյանի՝ «ՍԴ մասին» օրենքով չի նշվել եւ չի էլ կարող նշվել, որ իրեն ուղղված դիմումները քննելիս ՍԴ-ն պետք է դիտարկի՝ բեկանվել են արդյոք դրանք թե վճռաբեկության կարգով քննության առարկա են դարձել. «Եթե նման կարգավորում լիներ, ապա դատարանների կողմից ՍԴ մեկ դիմող սուբյեկտ էր լինելու. խոսքը Վճռաբեկ դատարանի մասին է։ Իսկ եթե այսպիսի պայմաններում Վճռաբեկ դատարանը գտնի, որ Առաջին ատյանի որոշումը ճիշտ էր, այդ ժամանակ ի՞նչ պետք է արձանագրենք. որ ՍԴ-ն պետք է ամիսներ անց նորից սկսի դիտարկել այդ դիմո՞ւմը, ոչ, հենց նման իրավական քաոսը կանխելու համար ՍԴ-ն որեւէ կերպ կաշկանդված չէ»։
Ըստ Արամ Վարդեւանյանի՝ այս պարագայում դատավորը պարտավոր է անկախ ցանկացած հանգամանքից անհապաղ նիստ գումարել՝ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանավորման փոփոխման համար. «Երբ հուլիսի 8-ի աշխատակարգային որոշմամբ ՍԴ-ն վարույթ ընդունեց դատարանի դիմումը, անձը այլեւս կալանավորված չէր կարող լինել, որովհետեւ կալանավորումը կիրառելու համար պետք է լինի հիմնավոր կակսած եւ կալանավորման պայմաններ, իսկ եե հիմնավոր կասկած առկա չէ, այլեւս չեն  անդրադառնում պայմաններին։ Այս պարագայում հիմնավոր կասկածի առանցքը հանդիսանում է Քրեական օրենսգրքի հոդվածը, այն հոդվածը, որը սահմանադրականության խնդիր ունի»,-ասաց նա։
Վարդեւանյանն ընդգծեց, որ խոսքը չի վերաբերում միայն առաջին ատյանի դատարանի դիմումին, այլ նաեւ՝ փաստաբանական թիմի դիմումին, որ իրենք դարձյալ բարձրացրել էին 300.1 հոդվածի սահմանադրականության հարցը. «Այդ երկու դիմումներով վարույթը ՍԴ-ում կասեցվել է մինչեւ խորհրդատվական կարծիքներ ստանալը, հետեւաբար՝ այդ սելեկտիվ մեկնաբանությունները  չեն արտացոլում իրականությունը, եւ այդ պահից սկսած՝ ամեն օրը, երբ կալանավորումը շարունակում է լինել խափանման միջոց, հանդիսանում է իրավունքի խախտում, եւ սա ոչ թե իմ մեկնաբանությունն է, այլ բխում է մեր Վճռաբեկ դատարանի, ՄԻԵԴ-ի նախադեպային որոշումներից եւ իրավունքի գերակայությունից»։
Արամ Վարդեւանյանը շեշտեց, որ իրենք չեն խոսում քրեական հետապնդման դադարեցման մասին, այլ խոսում են խափանման միջոցի փոփոխման մասին. «Եթե ՄԻԵԴ-ից գա խորհրդատվական կարծիք առ այն, որ այդ հոդվածով քրեական հետապնդում առհասարակ չի կարող իրականացվել, որովհետեւ դա այդ աստիճան անորոշ է եւ անկանխատեսելի, ի՞նչ ենք պատասխանելու այս տեւական կալանավորման վերաբերյալ»,-ասաց նա։

Представитель Кочаряна в Конституционном суде прокомментировал обращение КС в Венецианскую комиссию и ЕСПЧ 07/22/2019   13:53  |  Суд по делу второго президента РА
Решение Конституционного суда обратиться в Венецианскую комиссию или Европейский суд по правам человека никоим образом не означает, что этот высокий суд не в состоянии вынести решение без консультативного заключения. Об этом, как передает корреспондент “Фактинфо”, заявил представитель второго президента Армении в Конституционном суде, специалист по конституционному праву Арам Вардеванян.
“Это всего лишь дополнительное эффективное средство для стран-членов Европейского совета, которое применяется. По крайней мере, для меня непонятна и вызывает недоумение критика или дискурс, которые сформировались вокруг этого процесса”, -  отметил он.
По словам Вардеваняна, возможно в армянской практике это было новшеством.
“Однако уже есть решение на основании заявления Франции, которое касается, если не ошибаюсь, института суррогатного материнства, и этот инструмент применяется, следовательно Республика Армении тоже может вполне им воспользоваться, причем это могли сделать как КС, так и Кассационный суд”, - сказал он.
По мнению Вардеваняна, многие уважаемые им юристы высказали мнение, назвав подачу в Венецианскую комиссию подобного заявления крайне необычной. Однако, по словам Вардеваняна, здесь ничего из ряда вон выходящего нет.
“Если изучить практику Венецианской комиссии, то может было подано сотни заявлений от КС Молдовы, Грузии и не только” , - сказал он.
Арам Вардеванян отметил, что бытует и другое мнение.
“Говорят, чем было обусловлено решение КС подать заявление в условиях, когда он еще не получил разъяснений от Национального Собрания. Каких либо противоречий в этих процедурах нет. И потом, где было закреплено, что КС должен дождаться разъяснений  от НС и только потом обратиться в Венецианскую комиссию или ЕСПЧ. Подобных ограничений не существует”, - заявил он.
Коснувшись мнения по поводу принятия Конституционным судом заявления суда к производству в условиях, когда Апелляционный уголовный суд отменил решение суда первой инстанции, Арам Вардеванян заявил, что это не могло оказать влияние на КС.
“А где написано, что отмена Апелляционным судом решения должно как-то повлиять на КС. КС скован лишь одним правовым актом; это – конституционный закон “О Конституционном суде”, и в то же время,  как и любое лицо или любой государственный орган – Конституцией”, - отметил юрист.
По словам Вардеваняна, в законе “О КС”не указано и не может быть указано, что при рассмотрении адресованных ему заявлений КС должен рассматривать, были ли они отменены или стали предметом рассмотрения в кассационном порядке.
“Если бы подобные нормы регулирования были, то от судов в КС обращался был один субъект: речь о Кассационном суде. Если же в подобных условиях Кассационный суд признает решение суда первой инстанции правильным, то в таком случае, что мы должны зафиксировать: то, что КС спустя несколько месяцев должен вновь начать рассмотрение этого заявления? Нет, именно для предотвращения подобного правового хаоса, КС и не скован”, - сказал он.
По словам Арама Вардеваняна, в таком случае судья обязан вне зависимости от любых обстоятельств немедленно созвать заседание для изменения Роберту Кочаряну меры пресечения.
“Когда 8-го июля в соответствии с процедурным решением КС принял к производству заявление, человек больше не мог оставаться под стражей, поскольку для применения меры пресечения в виде заключения под стражу должны быть обоснованное подозрение и условия для заключения под стражу. А при отсутствии обоснованного подозрения уже не обращаются к условиям. В этом случае ядром обоснованного подозрения является статья Уголовного кодекса, та статья, которая заключает в себе проблему конституционности”, -заявил он.
Вардеванян подчеркнул, что речь не идет только о заявлении суда первой инстанции, а об обращении команды адвокатов, где вновь поднят вопрос  о конституционности статьи 300.1.
“Производство по двум этим заявлениям в КС приостановлено до получения консультативного заключения, следовательно, эти селективные комментарии не отражают действительности. И, начиная с этого момента, каждый день нахождения под стражей, является нарушением права. И это не мои трактовки,  а исходит из прецедентных решений нашего Кассационного суда, ЕСПЧ и принципов верховенства права”, - пояснил юрист.
Арам Вардеванян подчеркнул, что речь идет не о прекращении уголовного преследования, а об изменении меры пресечения.
“Если из ЕСПЧ поступит консультативное заключение, согласно которому уголовное преследование по этой статье вообще не может осуществляться, поскольку это до такой степени неопределенно и непредсказуемо, то что мы ответим по поводу этого длительного ареста”, - сказал он.