Իջեւանի դեպքերով 13 անձի մեղադրանք է առաջադրվել 07/22/2019   10:36  |  Քրեական խրոնիկոն
Իջևանում ոստիկանների և քաղաքացիների միջև տեղի ունեցած բախումների դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակում 13 անձի մեղադրանք է առաջադրվել խուլիգանության եւ իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու համար։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Քննչական կոմիտեի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետի պաշտոնակատար Նաիրա Հարությունյանից. «Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ մեղադրանք է առաջադրվել 13 անձի, որոնցից 9-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ 4-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին կետով և 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով»,- նշեց նա:
Հարությունյնաը հայտնեց նաեւ, որ 10 անձի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը, 2-ի նկատմամբ կիրառվել է այլընտրանքային խափանման միջոց գրավ, մեկի նկատմամբ՝ ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:
Քննչական կոմիտեն որոշում է կայացրել ձերբակալել 45-ամյա եւս մեկ անձի։
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ ոստիկանների և քաղաքացիների միջև տեղի ունեցած բախումների դեպքի առթիվ քրեական գործը հարուցվել է Քրեական օրենագրքի 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, այն է՝ մի խումբ անձանց կամ կազմակերպված խմբի կողմից խուլիգանությունը, 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով, այն է՝ որպես զենք օգտագործվող առարկաների գործադրմամբ խուլիգանությունը, ինչպես նաև 316-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, այն է՝ իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելը՝ կապված նրա ծառայողական պարտականությունները կատարելու հետ։
Ըստ քննության տվյալների՝ 2019 թվականի հուլիսի 17-ին՝ ժամը 18-ի սահմաններից սկսած, մի խումբ անձինք, ապօրինի ծառահատումների դեմ պայքարի խստացման հետ կապված իրենց դժգոհություններն արտահայտելու նպատակով փակել են Հայաստան-Վրաստան միջպետական ճանապարհի Իջևան քաղաքի Երևանյան ու Իջևանյան փողոցների հատման խաչմերուկի հատվածը: Այդ ընթացքում՝ ժամը 20:30-ի սահմաններում, մի խումբ անձինք, խուլիգանական դրդումներով դիտավորությամբ կոպիտ կերպով խախտելով հասարակական կարգը, բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք դրսևորելով Իջևան քաղաքի բնակիչների և երթևեկության մասնակիցների նկատմամբ, բղավել, հայհոյել են, վնասել նշված խաչմերուկում գտնվող հասարակական տրանսպորտի կանգառի թիթեղյա ծածկը, գործադրել բռնություն:
Մասնավորապես՝ բողոքի ակցիայի մասնակիցների մի մասը որպես զենք օգտագործվող առարկաների՝ քարերի և մահակների գործադրմամբ մարմնական վնասվածքներ են պատճառել հասարակական կարգի ապահովման նպատակով հիշյալ վայրում ծառայություն իրականացնող, իշխանության ներկայացուցիչ հանդիսացող ՀՀ ոստիկանության մի շարք աշխատակիցներին և չենթարկվելով վերը նշված հանցավոր գործողությունները դադարեցնելու նրանց օրինական պահանջին, ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցների նկատմամբ, իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարելու հետ կապված, գործադրել են ինչպես կյանքի և առողջության համար ոչ վտանգավոր, այնպես էլ՝ վտանգավոր բռնություն:
Կազմվել է քննչական պլան, կատարվել և կատարվում են անհետաձգելի բազմաթիվ քննչական գործողություններ, քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքներ պարզելու նպատակով նշանակվել են մի շարք փորձաքննություններ:

Обвиняемыми по делу о столкновениях в Иджеване проходят 13 человек 07/22/2019   10:56  |  Криминальная хроника
В рамках уголовного дела о столкновениях между полицейскими и гражданами в Ижеване обвинение предъявлено 13 лицам. Об этом “ФактИнфо” сообщила руководитель отдела информации и по связям с общественностью Следственного комитета Армении Наира Арутюнян.
“На основании полученных достаточных доказательств обвинение предъявлено 13 лицам, девятерым из них - по пункту 1 части 3 статьи 258 и части 1 статьи 316 УК РА, а четверым – по пункту 1 части 4 статьи 258 и части 1 статьи 316 УК РА”, - уточнила она.
По ее словам, в отношении десятерых избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Двое отпущены под залог, а с одного взята подписка о невыезде.
Следственный комитет Армении принял решение задержать еще одного человека; ему 45 лет.
Ранее сообщалось, что уголовное дело возбуждено по признакам пункта 1 части 3 статьи 258 (“Хулиганство, совершенное группой лиц или организованной группой”), части 4 статьи 258 (“Хулиганство, совершенное с применением оружия или предметов, используемых в качестве оружия”) и части 2 статьи 316 (“Оказание сопротивления представителю власти при исполнении им обязанностей или принуждение его к выполнению заведомо незаконных действий с применением насилия”) Уголовного кодекса Армении.
По данным следствия, 17-го июля 2019 года, с 18:00, группа людей, протестующих против ужесточения борьбы с незаконной вырубкой деревьев, перекрыла перекресток улиц Иджеванян и Ереванян города Иджевана на межгосударственной магистрали Армения- Грузия. Примерно в 20:30 группа лиц, грубо нарушив общественный порядок, выказывая явно неуважительное отношение к жителям Иджевана и участникам дорожного движения, кричала и нецензурно ругалась, повредила металлический навес остановки общественного транспорта, применила силу.
В частности, часть участников акции протеста, пустив в ход камни и дубинки, нанесла телесные повреждения сотрудникам полиции, исполняющим служебные обязанности с целью поддержания общественного порядка, и, игнорируя их законное требование прекратить преступные действия, применила в отношении них силу.
Составлен план следственных действий, проводились и проводятся неотложные следственные действия. Назначены экспертизы для установления обстоятельств, имеющих существенное значение для дела. Предварительное следствие продолжается.
15:05 18/07/2019  |  Лента новостейЗамглавы полиции Армении не исключает, что бунт в Иджеване был организован
12:38 18/07/2019  |  Лента новостейПашинян об инциденте в Иджеване: никто не может говорить с правительством Армении на языке шантажа
10:57 18/07/2019  |  Лента новостейВиновные во вчерашнем инциденте в Иджеване и незаконной вырубке леса будут строго наказаны - Пашинян
10:45 18/07/2019  |  Криминальная хроника13 человек задержаны по делу о столкновениях в Иджеване
10:19 18/07/2019  |  Криминальная хроникаУголовное дело по факту столкновений в Иджеване возбуждено по двум статьям
09:23 18/07/2019  |  Лента новостейУголовное дело возбуждено по факту столкновений между полицейскими и демонстрантами в Иджеване
23:21 17/07/2019  |  Лента новостейСтолкновения произошли между полицейскими и демонстрантами в Иджеване: есть раненые(Видео)