Իրանի և Հայաստանի քաղաքացիների մոտ հայտնաբերվել են ափիոն և մեթամֆետամին( ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ) 07/22/2019   10:24  |  Քրեական խրոնիկոն
Պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչությունը  շարունակում է Հայաստանի Հանրապետության սահմանով թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի անօրինական տեղափոխման դեմ պայքարը: Վարչության աշխատակիցները «Ագարակ» պետական սահմանային անցակետում Իրանից Հայաստան ժամանած ՀՀ քաղաքացի Ս.Պ.-ի նկատմամբ իրականացված հսկողության արդյունքում հայտնաբերել են 338 գրամ «ափիոն» տեսակի թմրամիջոցին նմանվող սև գույնի զանգված: Զանգվածի պարունակությամբ պոլիէթիլենային փաթեթն ինքնակպչուն ժապավենով ամրացված է եղել Ս.Պ.-ի ոտքերին: Այս մասին հայտնում են  ՀՀ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
Մեկ այլ դեպքով իրականացված հսկողության արդյունքում Իրանից ժամանած ԻԻՀ քաղաքացի Ա.Ա.-ի կողմից շահագործվող բեռնատարի սրահից` ուղևորի նստատեղի գորգի տակից, հայտնաբերվել է 1.68 գրամ «մեթամֆետամին» տեսակի թմրանյութին նմանվող սպիտակ գույնի, բյուրեղանման զանգված:
Նշված դեպքերով ՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչությունում կազմված նյութերը տրամադրվել են քննչական վարչությանը: Հարուցվել են քրեական գործեր ՀՀ քրեական օրենսգրքի 267.1 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով: ՀՀ քաղաքացի Ս.Պ.-ն և ԻԻՀ քաղաքացի Ա.Ա.-ն կալանավորվել են:

Пресечены две попытки провоза наркотиков в Армению: арестованы два человека(ФОТО) 07/22/2019 11:06 | Криминальная хроника
Комитет государственных доходов Армении пресек две попытки провоза наркотиков в страну. Об этом в понедельник сообщает пресс-служба ведомства.
Сотрудники управления по борьбе с контрабандой КГД на пограничном пункте "Агарак" при досмотре гражданина Армении С.П., прибывшего из Ирана, обнаружили вещество черного цвета, напоминающее опиум (338 граммов). Вещество в полиэтиленовой упаковке с помощью скотча было прикреплено к ногам гражданина.
Кроме того, как отмечается в сообщении, при досмотре прибывшего из Ирана грузовика, эксплуатируемого гражданином ИРИ А.А., под ковриком пассажирского сиденья, было обнаружено вещество белого цвета, похожее на наркотик "метамфетамин" весом 1,68 грамма.
По вышеупомянутым случаям в следственном управлении по борьбе с контрабандой КГД
Собранные материалы переданы в следственное управление КГД возбуждены уголовные дела по признакам части 1 статьи 267.1 УК РА. Гражданин Армении С.П. и гражданин Ирана А.А. взяты под стражу.