ԵՄ-ն պատրաստ է ֆինանսավորել Հայաստանում դատաիրավական բարեփոխումների գործընթացը. Սվիտալսկի 07/22/2019   12:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրամիությունը շատ հստակ աջակցությամբ է հանդես եկել Հայաստանում դատաիրավական բարեփոխումների գործընթացի նկատմամբ:
Այսօր հրավիրված ասուլիսում ասել է ԵՄ դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին՝ նշելով, որ այդ աջակցությունը տարբեր մակարդակներում ներկայացվել է հայ գործընկերներին:
Նա ընդգծեց, որ ԵՄ-ն վստահաբար որոշակիորեն «միտված է հայկական կողմի ջանքերի իրականացմանը, մասնավորապես, դատաիրավական բարեփոխումների հարցում»:
‹‹Իսկապես անկախ, անբիծ, մաքուր, արդյունավետ դատական համակարգ ստեղծելու ճանապարհին մենք պատրաստ ենք ապահովել քաղաքական աջակցությունը, խորհրդատվական աջակցությունը, ինչպես նաև ֆինանսական աջակցությունը››,-նշել Սվիտալսկին:
Նա ընդգծել է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է տրամադրել շատ հստակ չափելի ֆինանսական աջակցություն դատաիրավական բարեփոխումների գործընթացի համար, և այդ հարցի քննարկման համար Հայաստանում ընդունվել են Եվրահանձնաժողովի տարբեր ստորաբաժանումներից անդամներ, որոնք հանդիպել են բարձրագույն դատական խորհրդի և հարակից կառույցների հետ:
‹‹Մեր աջակցությունը չափազանց կարևոր է նաև ֆինանսական տեսանկյունից: Այս պահին դիտարկվում է 2 ուղղություն. ուղիղ, անմիջական աջակցություն, որը միտված կլինի կառավարության պլանների իրականացմանը դատաիրավական բարեփոխումների շրջանակներում, և բազմամիլիոնանոց աջակցության ծրագիր, որն ընդլայնում է դեպի ապագա ծրագրեր գալիք 3-4 տարիների համար՝ ՀՀ-ին տրամադրվող բյուջետային փաթեթի տրամադրման շրջանակներում››,-նշեց ԵՄ դեսպանը:
11:45 17/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՓարաջանովի երկիրը կինեմատոգրաֆիայի ժամանակակից մոդելի կարիք ունի. Պյոտր Սվիտալսկի
12:55 29/05/2019  |  ՎերլուծություններՍվիտալսկին Հայաստանում լուծում է իր երկրի տապալված ռեֆորմի վրե՞ժը
09:14 21/03/2019  |  ՄամուլՍվիտալսկին պայթեցրեց հերթական փուչիկը. «Փաստ»
10:10 27/02/2019  |  ՄամուլՍվիտալսկին անձնական զրույցներում քննադատել է Նիկոլ Փաշինյանին և կառավարությանը. «Փաստ»
15:23 26/02/2019  |  Մեկնաբանություն«Ցանկացած ոք կարող է դատարանի որոշումը վիճարկել Ստրասբուրգում». Սվիտալսկու ակնարկը Քոչարյանի գործի վերաբերյալ
17:16 11/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրդարադատության նախարարը ԵՄ դեսպանի հետ քննարկել է համագործակցության հեռանկարները
13:06 05/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը և Պյոտր Սվիտալսկին քննարկել են ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին առնչվող օրակարգային հարցեր

ЕС готов оказать Армении финансовую помощь в реформировании судебно-правовой системы - Свитальский 07/22/2019   12:33  |  Лента новостей
Европейский союз четко заявил о поддержке судебно-правовых реформ в Армении. Об этом на пресс-конференции в понедельник заявил глава делегации ЕС в Армении, посол Петр Свитальский.
Он отметил, что эта поддержка на различных уровнях была представлена армянским партнерам.
“На пути к созданию действительно независимой, безукоризненной, чистой и эффективной судебной системы мы готовы обеспечить политическое содействие, консультационную поддержку, а также финансовую помощь”, -отметил Свитальский.
Он подчеркнул, что ЕС готов предоставить вполне измеримую финансовую помощь для реализации судебно-правовой реформы, и для обсуждения этого вопроса в Армении были приняты члены различных подразделений Еврокомиссии, которые встретились с представителями Высшего судебного совета и смежных структур.
“Наша помощь крайне важна и с финансовой точки зрения. В данный момент мы рассматриваем два направления: прямое, непосредственное содействие, которое нацелено на реализацию планов правительства в рамках судебно-правовой реформы, и проект многомиллионной поддержки, который расширяет программы будущего в рамках бюджетного пакета, предоставляемого Армении на ближайшие 3-4 года”, - отметил посол ЕС.