Դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի իրավունքների խախտման առթիվ փաստաբանը հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել 07/18/2019   19:57  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի իրավունքների խախտման վերաբերյալ փաստաբան Գեորգի Մելիքյանը դիմել է Բարձրագույն դատական խորհուրդ, ինչպես նաեւ՝ հանցագործության մասին հաղորդում ներկայացրել Ոստիկանություն։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց փաստաբան Գեորգի Մելիքյանը. «Դատավորի իրավունքների էական խախտման, ինչպես նաեւ նրա անկախությունը ոտնահարելու դեպքերում ԲԴԽ-ն է միջնորդությամբ հանդես գալիս Գլխավոր դատախազին։ Ինչ վերաբերում է Ոստիկանությանը ներկայացրած հաղորդմանը, դա կապված է խուզարկության եւ առգրավման ընթացքում քննիչի կողմից թույլ տված ապօրինությունների հետ»,-ասաց նա։
Փաստաբան Գեորգի Մելիքյանի խոսքով՝ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի աշխատասենյակը կնիքվել է մինչեւ դատարանի կողմից խուզարկության թույլտվության որոշման ստանալը. «Այսինքն՝ կնիքվել է, հետո միայն դատարանից որոշում է ստացվել, ինչն էլ ապօրինի է։ Նույնը կարող ենք ասել եւ առգրավումների մասին. իրենք իրավունք չունեին դա անել, քանի որ օրենքը պահանջում է, որ դատավորը նախապես՝ մեկ օր առաջ, տեղյակ լինի կատարվող քննչական գործողությունների մասին, այնինչ քննիչը դատավորին նույնիսկ թույլ չի տվել մասնակցել առգրավման գործողություններին»։
Մելիքյանի խոսքով՝ ինչպես խուզարկության օրը, այնպես էլ հիմա, Դավիթ Գրիգորյանն արձակուրդում է, պարզապես նա այդ օրը գտնվել է իր աշխատավայրում. «Մենք գնացել ենք պրն Գրիգորյանի հետ, որպեսզի տեղում նրա բնակարանի անձեռնմխելիության իրավունքի խախտումը վերացնենք, այսինքն՝ պահանջենք դատարանի որոշում, որով նրանք իրավունք ունեն աշխատասենյակի դուռը կնիքել, իսկ եթե որոշում չկա, ապա նրանք պարտավորեին տեղում թույլ տալ դատավորին մտնել իր աշխատասենյակ, այնինչ թույլ չեն տվել»։
Մելիքյանը նշեց, որ դրանով պայմանավորված էլ ահազանգել են 1-02. «Երբ Ոստիկանության աշխատակիցները ներկայացել են, ես տվել եմ հանցագործության մասին հաղորդում՝ ՀՔԾ քննիչի եւ ոստիկանության կողմից պաշտոնեական լիազորությունների սահմանազանցման մասին»։
Մեր այն հարցին՝ արդյո՞ք եղել են առգրավումներ այն քրեական գործի նյութերից, որի շրջանակում կատարվում էր խուզարկությունը, փաստաբանը բացասական պատասխան տվեց. «Դա եղել է ընդամենը պատրվակ, դրա շրջանակում որեւէ բան չի առգրավվել, խուզարկությամբ թիրախավորված՝ կոնկրետ այդ գործով առգրավել են այն ամենը, ինչը որ վերաբերելի է եղել Քոչարյանի գործին»,-ասաց Գեորգի Մելիքյանը։

Адвокат в связи с нарушением прав судьи по делу Кочаряна подал заявление о преступлении 07/19/2019   09:54  |  Суд по делу второго президента РА
Адвокат Георгий Меликян по поводу нарушения прав судьи Давида Григоряна обратился в Высший судебный совет Армении, а также подал заявление о преступлении в Полицию. Об этом “ФактИнфо” сообщил сам адвокат Георгий Меликян.
“В случаях существенного нарушения прав судьи, а также попирания его независимости ВСС выступает с ходатайством перед Генеральной прокуратурой. Что касается обращения в Полицию, то оно связано с беззаконием, допущенным следователем в ходе производства обыска и выемки”, - сказал он.
По словам адвоката Георгия Меликяна, кабинет судьи Давида Григоряна был опечатан до получения судом санкции на проведение обыска.
“То есть, опечатали, и только после этого получили решение у суда, а это незаконно. То же самое можно сказать и о выемке. Они не имеют права производить ее, поскольку закон требует за день до проведения следственных действий предварительно уведомить судью, в то время, как следователь даже не позволил судье участвовать в производстве выемки", - сказал адвокат.
По словам Меликяна, как в день обыска, так и сейчас, Давид Григорян находится в отпуске; просто в тот день он находился в своем кабинете.
“Мы вместе с господином Григоряном пошли туда, чтобы на месте устранить нарушение его права на неприкосновенность жилища, то есть, потребовать решение суда, которым они имеют права опечатать дверь в кабинет. Если же решения нет, то они обязаны на месте разрешить судье войти в свой кабинет, однако сделать это не позволили”, - рассказал адвокат.
Меликян отметил, что в этой связи они позвонили в  1-02.
“Когда сотрудники Полиции представились, я заявил о преступлении, в частности, о превышении следователем специальной ССС и Полицией своих  должностных полномочий”, - сказал он.
На вопрос о том,  имели ли место выемки из материалов  уголовного дела, в рамках которого был проведен обыск, адвокат ответил отрицательно.
“Это было всего лишь предлогом. В рамках этого что-либо не изымали. В ходе обыска, конкретно по этому делу было изъято все то, что касалось дела Кочаряна”, - сказал Георгий Меликян.