ԲԴԽ նիստը հետաձգվեց․ Հայկ Հովհաննիսյանը միջնորդեց որպես վկա հրավիրել Վճռաբեկ դատարանի դատավորների 07/18/2019   15:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ Բարձրագույն դատական խորհրդի այսօրվա նիստը հետաձգվեց։
Արդեն հայտնել ենք, որ նիստի մեկնարկին ԲԴԽ անդամ Նախշուն Տավարացյանը միջնորդել էր նիստը դռնփակ անցկացնել՝ հղում անելով Վարչական դատավարությանը եւ իր իրավունքին։ Նշենք, որ այսօրվա նիստի օրակարգում էր նրան լիազորություններից զրկելու հարցը։ Նրա այդ միջնորդությունը մերժվել էր, եւ նիստը ընթացել էր դռնբաց կարգով։
Նիստի ընթացքում ԲԴԽ անդամ Հայկ Հովհաննիսյանը միջնորդություն ներկայացրեց՝ որպես վկա ԲԴԽ հրավիրել Վճռաբեկ դատարանի վարչական եւ քաղաքացիական պալատի դատավորներ Անտոնյանին եւ Միքայելյանին։ Իր այս միջնորդությունը Հովհաննիսյանը պատճառաբանեց նրանով, որ Նախշուն Տավարացյանն իր ելույթում նշեց, որ եթե իր այդ գործընկերները չհրաժարվեին Դատավորների ընդհանուր ժողովին մասնակցելուց, ինքը դարձյալ չէր երդվի․ «Քանի որ իմ հետ մրցակցող երկու դատավորները կարծիք հայտնեցին, որ այլես չեն ուզում մասնակցել նիստին, ես հայտնել եմ, որ համերաշխության մթնոլորտում ցանկանում եմ երդվել, սակայն եթե նրանՔ մասնակցեին նիստին, ես դարձյալ չէի երդվի»,-ասել էր Տավարացյանը։ Հովհաննիսյանը ցանկացավ պարզել, թե ինչ հանգամանքներում եւ ինչ պատճառաբանությամբ են նրանք հրաժարվել մասնակցել նիստին։
Միջնորդությանը կողմ քվեարկեց 5, դեմ՝ 4 անդամ։ Արդյունքում այն բավարարվեց, եւ ԲԴԽ նիստը հետաձգվեց, որպեսզի հնարավորություն ստեղծվի կապ հաստատել նրանց հետ եւ նրանց հրավիրել ԲԴԽ։ Նշենք, որ կողմ քվեարկողների թվում էր նաեւ Նախշուն Տավարացյանը։
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ մերժվել էր Դատավորների ընդհանուր ժողովի նախագահ Երվանդ Խունդկարյաին որպես վկա ԲԴԽ հրավիրելու միջնորդությունը։ Դրան կողմ էր քվեարկել 4․ դեմ՝ 5 հոգի։

Заседание ВСС пришлось отложить: Айк Ованнисян предложил вызвать в качестве свидетелей двух судей 07/18/2019   16:36  |  Лента новостей
Сегодняшнее заседание Высшего судебного совета отложено, передает корреспондент “ФактИнфо”.
Как уже сообщало агентство, перед началом Нахшун Таварацян представила ходатайство о проведении слушаний за закрытыми дверями, которое было отклонено.
Отметим, что на повестке сегодняшнего заседания – вопрос о прекращении ее полномочий.
В ходе заседания член ВСС Айк Ованнисян выступил с ходатайством о вызове в Высший судебный совет в качестве свидетелей судей административных и гражданских палат Кассационного суда Антоняна и Микаеляна.
“Поскольку двое состязающихся со мной судей заявили, что не хотят больше участвовать в заседании, я сказала, что хочу принести присягу в атмосфере солидарности, но если бы они приняли участие в заседания, я бы вновь не поклялась”, - отметила Таварцян.
В свою очередь Ованнисян пожелал выяснить, при каких обстоятельствах и по каким причинам они отказались от участия.
Ходатайство было удовлетворено. Его поддержали 5 членов ВС, в том числе Нахшун Таварцян, против высказались четверо. Заседание ВСС пришлось отложить, чтобы связаться с судьями и пригласить их в Высший судебный совет.
Ранее ВСС отклонило ходатайство о вызове председателя Общего собрания судей Ерванда Хундакаряна в качестве свидетеле.