Բացահայտվել է մեծ քանակությամբ դեղորայքի ապօրինի ներմուծման և իրացման դեպք 07/17/2019   12:46  |  Քրեական խրոնիկոն
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հանցավորության դեմ պայքարին ուղղված իր գործառությունների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկված մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է կազմակերպված խմբի կողմից առանց համապատասխան թույլտվության մեծ քանակությամբ դեղորայքի ապօրինի ներմուծման և իրացման դեպք:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ մի խումբ  քաղաքացիներ,  պարբերաբար մեկնելով ՌԴ, Ուկրաինա, Վրաստան, Թուրքիա,  եվրոպական տարբեր երկրներ և չունենալով դեղերի ներմուծման հավաստագիր, ձեռք են բերել մեծ քանակությամբ, ինչպես  ՀՀ-ում պետական գրանցում չունեցող, այնպես էլ ունեցող տարբեր անվանումներով դեղեր: Այնուհետև, մաքսային հսկողությունից թաքցնելով, պարբերաբար տեղափոխել և առանց փաստաթղթային ձևակերպման 2019թ. փետրվարից ապրիլն ընկած ժամանակահատվածում իրացրել են շուրջ 70 մլն ՀՀ դրամ ընդհանուր արժեքով դեղորայքը՝ պետությանը պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերի՝ ավելի քան 35 մլն դրամի վնաս:
Տարբեր հասցեներում միաժամանակ կատարված խուզարկությունների արդյունքում հայտնաբերվել  և առգրավվել  են շուրջ 320 անվանում 3.000 տուփ դեղեր՝ նախնական հաշվարկով մոտ 100.000 ԱՄՆ դոլար ընդհանուր արժողությամբ,  դրանց շրջանառության հետ հնարավոր առնչվող գումարներ, մասնավորապես՝ շուրջ 90.000 եվրո, 3.5 մլն դրամ և 1300 դոլար, ինչպես նաև վաճառքի վերաբերյալ  գրառումներով տետրեր ու էլեկտրոնային կրիչներ, այսպես կոչված՝ «սև հաշվապահություն»:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով:
11:01 17/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱԱԾ-ն ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջ է գործարկում
12:24 12/07/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱԱԾ-ն բացահայտել է առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպքեր
12:08 11/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԷլեկտրաէներգիայի տատանումների հետ կապված ԱԱԾ-ում նյութեր են նախապատրաստվում
15:06 10/07/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՁերբակալված պաշտոնյան ՎԴ-ի քրեական գրասենյակի ղեկավարն է
13:49 10/07/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱԱԾ աշխատակիցները ձերբակալել են ՀՀ վճռաբեկ դատարանի պաշտոնատար անձի
10:24 09/07/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԲացահայտվել է ՀՀ ՊԵԿ աշխատակցի կողմից կաշառք պահանջելու և ստանալու դեպք
15:33 04/07/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱԱԾ-ն բացահայտել է խոշոր չափերով թմրամիջոցների շրջանառության դեպք (տեսանյութ)

СНБ Армении раскрыла случай незаконного ввоза и сбыта лекарств(Видео) 07/17/2019   13:34  |  Криминальная хроника
Служба национальной безопасности Армении раскрыла случай незаконного ввоза и сбыта организованной группой большого количества медикаментов без соответствующего разрешения. Об этом сообщает пресс-центр СНБ Армении.
Согласно полученным предварительным данным, группа граждан Армении, периодически в ходе своих поездок в Россию, Украину, Грузию, Турцию и европейские страны, не имея сертификата на импорт лекарств, закупала большое количество лекарств с различными наименованиями, как имеющих, так и не имеющих государственную регистрацию в Армении.
Затем, как отмечается в сообщении, укрываясь от таможенного надзора, они периодически переправляли и без оформления документов в период с февраля по апрель 2019 года сбыли лекарства на общую сумму в размере примерно 70 млн. драмов. причинив государству ущерб в особо крупных размерах – на сумму свыше 35 млн. драмов.
В результате обысков, проведенных одновременно по разным адресам, было обнаружено и изъято около 3000 коробок примерно с 320-тью наименованиями лекарств, по предварительным подсчетам, общей стоимостью около 100 тысяч долларов США, денежные средства, возможно связанные с их оборотом, в частности, около 90 тыс. евро, 3,5 млн. драмов и 1300 долларов, а также тетради с записями по поводу продажи и электронные носители с, так называемой, "черной бухгалтерией".
По данному факту в следственном департаменте СНБ Армении возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА.