Սևանա լճից վերցված ջրի փորձանմուշների հետազոտությունը ցույց է տվել, որ լճի ինքնամաքրման գործընթացը շարունակվում է. Արսեն Թորոսյան 07/16/2019 15:38 | Մեկնաբանություն
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ տեղեկացրել է, որ Սևանա լճից վերցված ջրի փորձանմուշների հետազոտությունը ցույց է տվել, որ լճի ինքնամաքրման գործընթացը շարունակվում է:
«Սևանա լճի 11 տարբեր տարածքներից երեկ վերցված ջրի փորձանմուշների հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ լճի ինքնամաքրման գործընթացը շարունակվում է: 11 տարածքներից 2-ում դեռ առկա են չնչին շեղումներ նորմայից, սակայն դրանք նույնպես առաջիկա օրերին կգան նորմայի սահմաններ, քանի որ դրանց ինքնամաքրման դինամիկան արձանագրվել է մեր հետազոտություններով: Հետազոտությունները կլինեն շարունակական, որոնց արդյունքների մասին լրացուցիչ կտեղեկացնենք»,- գրել է նա:

"Севан самоочищается": глава Минздрава Армении огласил результаты экспертизы воды из озера 07/16/2019 15:58 | Комментарий
В озере Севан продолжается процесс самоочищения, заявил министр здравоохранения Арсен Торосян, ссылаясь на данные исследования проб воды, взятых из 11 разных участков Севана.
“В двух пока присутствуют незначительные отклонения от нормы, однако они также в ближайшие дни придут в норму, поскольку наше исследование зафиксировало динамику их самоочищения”, - написал Арсен Торосян на своей странице в Facebook.
Глава Минздрава сообщил, что исследования будут продолжены, пообещав проинформировать об их результатах.