Կցանկանանք, որ ԱՄՆ-ը ճնշում չգործադրի Հայաստանի վրա ՝ իրանական պատժամիջոցների օրակարգում ներգրավելու համար․Արարատ Միրզոյան (տեսանյութ) 07/16/2019 14:22 | ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը Վաշինգտոնում «Ատլանտյան խորհուրդ» (Atantic Council) հետազոտական կենտրոնում անդրադարձել է Իրանի նկատմամբ ԱՄՆ պատժամիջոցներին: Այս մասին հաղորդում է Ամերիկայի ձայնը։
«Մենք կցանկանանք, որ ԱՄՆ-ը ճնշում չգործադրի Հայաստանի վրա՝ իրանական պատժամիջոցների օրակարգում ներգրավելու համար: Հայաստանը չի կարող նման գին վճարել»,- ասել է նա:
Միրզոյանը նշել է, որ չի տեսնում խոչնդոտներ հարաբերությունների խորացման առումով, սակայն ընդգծել է հստակ օրակարգի անհրաժեշտությունը:
ԱԺ նախագահի խոսքով, ԱՄՆ-Իրան հարաբերություններում առկա լարվածությունը բացասաբար է անդրադառնում Հայաստանի տնտեսության վրա: Միրզոյանը կարևորել է Թեհրանի հետ հարաբերությունները, քանի որ Հայասատանի չորս սահմաններից երկուսը փակ է:
Նա նաև շեշտել է, որ հարաբերությունների զարգացումը բարեկամ մեկ երկրի հետ չպետք է լինի ի հաշիվ բարեկամ մեկ այլ երկրի:

Арарат Мирзоян призвал США не давить на Армению из-за санкций в отношении Ирана 07/16/2019   14:47  |  Лента новостей
Спикер Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян в ходе выступления на "Атлантическом совете" в Вашингтоне коснулся санкций США против Ирана, передает "Голос Америки".
"Мы бы хотели, чтобы США не оказывали давления на Армению для вовлечения в повестку антииранских санкций. Армения не может заплатить такую цену”, - отметил он.
Мирзоян заявил, что Армения заинтересована в развитии отношений с США.
Он отметил, что не видит препятствий для углубления взаимоотношений, но подчеркнул необходимость формирования более четкой повестки.
По словам спикера парламента Армении, возникшая в отношениях между США и Ираном напряженность негативно сказывается на экономике Армении.
Мирзоян придал важность отношениям с Тегераном, поскольку две из имеющихся у Армении четырех границ закрыты.
Он также подчеркнул, что развитие отношений с одной дружественной страной не должно осуществляться за счет другой.