Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորման հարցով բողոքները մակագրվել են դատավոր Սամվել Օհանյանին 07/16/2019   17:48  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբի՝ Վճռաբեկ դատարան ներկայացրած բողոքները մակագրվել են դատավոր Սամվել Օհանյանին։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ դատական-տեղեկատվական համակարգից։
Նշենք, որ ներկայացված երկու բողոքները վերաբերում են Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցին։ Ինչպես հայտնել ենք, հունիսի 25-ին Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանը բավարարել է մեղադրող կողմի բողոքները՝ բեկանելով գործի վարույթը կասեցնելու եւ ՍԴ դիմելու, ինչպես նաեւ՝ Ռոբերտ Քոչարյանին ազատ արձակելու մասին որոշումները։
Քոչարյանի պաշտպաններից Հովհաննես Խուդոյանը «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրեց, որ գործի վարույթը կասեցնելու եւ ՍԴ դիմելու որոշման բեկանման դեմ Վճռաբեկ բողոքը ներկայացնելու են այսօր։
Հիշեցնենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով` ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու մեջ։

Стало известно имя судьи, к которому попали кассационные жалобы по делу Кочаряна 07/16/2019   18:14  |  Суд по делу второго президента РА
Поданные в Кассационный суд жалобы адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна завизированы на имя судьи Самвела Оганяна. Об этом “ФактИнфо” стало известно из сообщения на сайте судебной информационной системы.
Отметим, что обе жалобы касаются вопроса о мере пресечения в отношении Роберта Кочаряна. Как уже сообщало ранее ИА “Фактинфо”, Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Армена Даниеляна удовлетворил жалобы стороны обвинения, отменив избранную в отношении Кочаряна меру пресечения в виде личного поручительства. Суд постановил заключить под стражу экс-президента.
В то же время Апелляционный суд отменил решение суда общей юрисдикции Еревана от 20-го мая о приостановлении производства по делу и об обращении в Конституционный суд, постановив отправить дело в тот же суд на новое рассмотрение.
Как сообщил “Фактинфо” адвокат экс-президента Ованнес Худоян,  кассационную жалобу на отмену решения о приостановлении производства по делу и об обращении в КС  они подадут сегодня.
Напомним, Роберт Кочарян обвиняется по части 1 статьи 300.1 ("Свержение конституционного строя") и по пункту 2 части 4 статьи 311 ("Получение взятки в особо крупных размерах") УК Армении.