«ՍԱՍ»-ի Արտակը հրավիրվել է Ոստիկանության բաժին 07/15/2019 18:15 | Քրեական խրոնիկոն
ԱԺ նախկին պատգամավոր Արտակ Սարգսյանը՝ «ՍԱՍ»-ի Արտակը, հրավիրվել է Ոստիկանության բաժին՝ բացատրություն տալու։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան՝ տեղեկացրին Ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի եւ լրատվության վարչությունից։
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ հայտնել է, որ հունիսի 5-ին Երեւանի կենտրոնում միջադեպ է տեղի ունեցել Արտակ Սարգսյանի մասնակցությամբ։ Մասնավորապես` միջադեպը գրանցվել է Իսահակյան փողոցում գտնվող «Terrazza» ռեստորանի տարածքում: Դեպքի ականատեսներից մեկը «Փաստինֆո»-ին պատմել էր, որ Արտակ Սարգսյանը ռեստորանում մենակ չի եղել, այնտեղ են գտնվել նաեւ այլ անձինք, որոնց թվում էր նաեւ ռուսաստանահայ գործարար Արամ Քոչարյանը։ Ռեստորանի այցելուները հանկարծակիի են եկել ԱԺ նախկին պատգամավորի բղավոցներից, ով դուրս է եկել ռեստորանի բացօդյա տարածք ու թիկնազոր կանչել։ Կարճ ժամանակ անց ռեստորան էին ժամանել նաեւ ոստիկաններ, որոնց թվում էին տարբեր ստորաբաժանումների ներկայացուցիչներ։ Ըստ տեղեկությունների՝ միջադեպի ժամանակ նաեւ հարվածել էին Արտակ Սարգսյանին։
Ինչու՞ է ՍԱՍ-ի Արտակը թիկնազոր կանչել
Միջադեպի մանրամասները ճշտելու համար գրավոր հարցմամբ դիմեցինք Ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի եւ լրատվության վարչություն՝ հետաքրքրվելով՝ արդյո՞ք հաստատվել է Արտակ Սարգսյանի առնչությունը նշված միջադեպին, եւ եթե այո, ապա նրա նկատմամբ դատավարական ինչ գործողություններ են իրականացվել։ Հարցրել էինք նաեւ՝ նշված միջադեպի առթիվ հարուցվե՞լ է քրեական գործ, եւ եթե այո, ապա որ քննչական մարմնին է հանձնարարվել դրա նախաքննությունը։
Ոստիկանությունից ստացված պատասխանում մասնավորապես ասվում է, որ հունիսի 5-ին Երևանի Իսահակյան փողոցի 28 հասցեում գտնվող «Terazza» ռեստորանի տարածքում մի խումբ անձանց միջև տեղի ունեցած վիճաբանության և ծեծկռտուքի վերաբերյալ հաջորդ օրը՝ հունիսի 6-ին, ոստիկանության Կենտրոնականի բաժնի հետաքննության բաժանմունքում նախապատրաստվել են նյութեր, եւ միջադեպի մասնակից այլ անձանց թվում բաժին է հրավիրվել նաև Արտակ Սարգսյանը, ով դեպքի կապակցությամբ տվել է համապատասխան բացատրություն։ Վերջինիս նկատմամբ քրեադատավարական այլ գործողություններ չեն իրականացվել։
Դեպքի առթիվ հունիսի 8-ին հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258–րդ հոդվածի 4-րդ մասով, այն է՝ խուլիգանությունը, որը կատարվել է զենքի կամ որպես զենք օգտագործվող առարկաների գործադրմամբ եւ ուղարկվել Քննչական կոմիտեի Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժին՝ նախաքննության։

Владельца сети супермаркетов “САС” Артака Саркисяна вызвали в полицейский отдел 07/16/2019   00:46  |  Криминальная хроника
Бывший депутат парламента Армении Артак Саркисян, владелец сети супермаркетов “САС” был вызван в полицейский отдел для дачи разъяснений. Об этом в ответ на письменный запрос “ФактИнфо” сообщили в Управлении информации и по связям с общественностью Полиции Армении.
Как сообщило ранее “Фактинфо”, 5-го июня в центре Еревана произошел инцидент с участием Артака Саркисяна. В частности, инцидент имел место на территории ресторана “Terrazza” на улице Исаакяна. Как передавало “ФактИнфо”, помимо Артака Саркисяна в ресторане находились и другие лица, среди которых был и российский предприниматель армянского происхождения Арам Кочарян. Посетители ресторана были застигнуты врасплох криками экс-депутата НС, который вышел в открытую зону ресторана и позвал охрану. Спустя короткое время в ресторан прибыли и полицейские, среди которых были представители различных подразделений. По имеющимся сведениям, во время инцидента ударили и Артака Саркисяна.
За уточнениями “Фактинфо” обратилось с письменным запросом в пресс-службу Полиции.
В поступившем из Полиции ответе, в частности, говорилось, что на следующий день, 6 июня,  после  ссоры и драки, произошедшей между группой лиц 5-го июня на территории ресторана “Terazza” на улице Иссакяна 28, в отделением дознания центрального отдела Полиции были подготовлены материалы, и в числе других участников инцидента в отдел был приглашен и Артак Саркисян, который дал соответствующие разъяснения по поводу случившегося. Иные уголовно-процессуальные действия в отношении последнего не осуществлялись.
По факту 8-го июня было возбуждено уголовное дело по части 4 статьи 258("Хулиганство, совершенные с применением оружия или предметов, используемых в качестве оружия") УК Армении. Дело направлено в следственный отдел по ереванским административным районам Кентрон и Норк-Мараш следственного комитета для производства предварительного следствия.
00:40 06/06/2019  |  Криминальная хроникаИнцидент произошел с участием бизнесмена Артака Саркисяна
13:55 08/09/2017  |  Лента новостейПроизводство по уголовному делу на основе аудиозаписи собрания с сотрудниками компании "SAS Group" прекращено
12:26 16/05/2017  |  ПрессаСтала известна личность человека, который вел скандальное предвыборное собрание с сотрудниками “SAS Group” – газета “Жоговурд”
15:35 20/04/2017  |  Криминальная хроникаУголовное дело заведено на основе скандальной аудиозаписи собрания с сотрудниками компании "SAS Group"
16:56 15/04/2017  |  Лента новостейОмбудсмен Армении изучил скандальную аудиозапись собрания с сотрудниками “SAS Group”
11:35 15/04/2017  |  Криминальная хроникаСкандальная аудиозапись собрания с сотрудниками "SAS Group" направлена в Специальную следственную службу Армении
10:29 07/12/2013  |  Пресса “Жоговурд”: Компания “САС Груп” не задекларировала импортированные из Ирландии 492 бутылки вина