Սահմանադրական դատարանի շուրջ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն առաջիկայում հանդես կգա հայտարարությամբ 07/15/2019   17:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ արդարադատության նախարարությունը Վենետիկի հանձնաժողովի 119-րդ նստաշրջանի զեկույցի վերաբերյալ հանդես է եկել հայտարարությամբ, որտեղ մասնավորապես ասվում է.
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը և Արդարադատության նախարարությունը հավատարիմ են մնում դատական իշխանության նկատմամբ վստահության վերականգնման նպատակով և դատական համակարգի առողջացմանը միտված խորքային բարեփոխումներ իրականացնելու մասին հայտարարված նպատակին և այդ նպատակին հասնելու համար դատավորի նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցելու հիմքերի հստակեցման և ընդլայնման, ինչպես նաև դատավորների բարեվարքության և գույքային դրության գնահատման օբյեկտիվ կառուցակարգ մշակելու միջոցով իրականացման դիրքորոշմանը:
Այդուհանդերձ, քանի որ ԵԽ «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) 119-րդ նստաշրջանի զեկույցի բովանդակությունը մամուլում շահարկումների տեղիք է տվել և մի շարք հարցեր առաջացրել, կարծում ենք, որ խնդիրն առավելապես վերաբերում է «վեթինգ» բառի մեկնաբանությանը և այն եղանակներին ու ձևին, որով այդ գործիքը կիրառվել է տարբեր երկրներում: Ի դեպ, առնվազն տարակուսանք է առաջացնում այն փաստը, թե ինչպես է սահմանափակ հասանելիությամբ զեկույցը կամ դրա բովանդակությունը հասանելի դարձել հարցը միակողմանիորեն շահարկող անձանց շրջանակին:
Արդարադատության նախարարությունը հաստատակամ է իր մոտեցման մեջ, ըստ որի՝ դատական համակարգի բարեփոխման առանցքում լինելու են դատավորի գույքի,  եկամուտների   ծախսերի, շահերի  հայտարարագրման ինստիտուտի կատարելագործումն ու բարեփոխումը, դատավորների բարեվարքության ու գույքային դրության գնահատման օբյեկտիվ մեխանիզմների արդյունավետ ներդրումն ու կիրառումը: Ուստի, այս առումով որևէ խզում նախկինում արված հայտարարությունների և Վենետիկի հանձնաժողովի զեկույցի միջև չկա:
Հատկանշական է նաև, որ Վենետիկի հանձնաժողովի 119-րդ լիագումար նստաշրջանին (Հունիսի 21-22, 2019թ) հաջորդել է ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանի այցը Ստրասբուրգ (հուլիսի 1-2-ը), որտեղ այս գաղափարներն առավել մանրամասնորեն ներկայացվել և քննարկվել են Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թյորբորն Յագլանդի, Եվրոպայի խորհրդի Իրավունքի գերակայության և մարդու իրավունքների հարցերով գլխավոր տնօրեն Քրիստոս Ջիակումոպուլոսի, Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջիանի Բուքիքիոյի և ԵԽ բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաների հետ հանդիպումների ժամանակ:
Հանդիպումների ընթացքում նախարարը գործընկերներին ներկայացրել է նաև դատաիրավական ոլորտում Կառավարության մոտեցումները, կարճաժամկետ և երկրաժամկետ առաջնահերթությունները, լուծման հնարավոր ուղիները, որոնք հավանության են արժանացել բոլոր գործընկերների կողմից: Ավելին, գործընկերներին ներկայացվել է նաև, որ Արդարադատության նախարարությունը չի սահմանակվելու միայն կարճաժամկետ փոփոխություններով. ներկայում մշակման փուլում են գտնվում առավել համապարփակ և երկարաժամկետ բարեփոխումներին միտված և տրամաբանական կապի մեջ գտնվող 2 կարևոր ռազմավարական փաստաթղթեր՝ միտված դատաիրավական համակարգի բարեփոխմանն ու կոռուպցիայի դեմ ինստիտուցիոնալ պայքարին: Քաղաքականության այս համապարփակ փաստաթղթերը առաջիկայում կամփոփվեն և կներկայացվեն ավելի լայն հանրային քննարկման:
Ինչ վերաբերում է Սահմանադրական դատարանի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ զեկույցում տեղ գտած անդրադարձին, ապա տեղեկացնենք, որ գործադիր իշխանությունը որևէ պաշտոնական դիրքորոշում դեռևս չի արտահայտել:
Հայտնենք նաև, որ հարցի վերաբերյալ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն առաջիկայում հանդես կգա հայտարարությամբ»:
13:52 15/07/2019  |  ՀարցազրույցԱվելի շատ խնդիրներ առաջացրինք, քան լուծեցինք. Տարոն Սիմոնյանը՝ Վենետիկի հանձնաժողովի եզրակացության մասին
11:27 15/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՎենետիկի հանձնաժողովում տեսնում են Սահմանադրական դատարանի գործող դատավորների մանդատի նկատմամբ միջամտության վտանգ
10:16 15/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ նախագահը կշարունակի պաշտոնավարել. Վենետիկի հանձնաժողովի կոշտ գնահատականը
10:32 13/07/2019  |  ՄամուլՎեթինգ չի՞ լինելու. Հաջորդ տարի՝ սահմանադրական փոփոխություններ. «Փաստ»
10:24 12/07/2019  |  ՄամուլՎեթինգին ընդառաջ. ԲԴԽ կազմը՝ իշխանության ճաշակով. «Հրապարակ»
10:16 11/07/2019  |  ՄամուլԱյսօր թեժ է լինելու. Դատավորները դատավորներին վեթինգ կանեն. «Ժողովուրդ»
10:07 05/07/2019  |  ՄամուլՍահմանադրության մեկնաբանություն՝ տնային տնտեսուհիների բամբասանքի մակարդակի. Գագիկ Հարությունյանը՝ վեթինգից վախի մասին. «Ժողովուրդ»
18:01 04/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱռկա է ոչ թե սահմանադրական, այլ սահմանադրականության ճգնաժամ. Վարդան Այվազյան

Пашинян в ближайшее время выступит с заявлением по поводу ситуации вокруг Конституционного суда 07/15/2019   17:56  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в ближайшее время выступит с заявлением по поводу ситуации вокруг Конституционного суда РА. Об этом говорится в заявлении Министерства юстиции РА по поводу доклада на 119-ом пленарном заседании Венецианской комиссии.
“Правительство и министерство юстиции Республики Армения остаются приверженными заявленной цели – провести глубинные реформы для восстановления доверия к судебной власти и оздоровления судебной системы”, - говорится в заявлении.
Отмечается, что для достижения  этой цели власти придерживаются позиции по конкретизации и расширению оснований для возбуждения дисциплинарного производства в отношении судей, а также ее реализации посредством разработки объективного механизма оценки добропорядочности и имущественного состояния судей.
“Поскольку содержание доклада на 119-ом пленарном заседании Венецианской комиссии вызвало спекуляции в прессе и ряд вопросов, полагаем, что проблема преимущественно касается толкования термина “”веттинг” и тех способов и формы, при помощи которых этот инструмент применялся в других странах. Кстати,  по меньшей мере вызывает недоумение тот факт, каким образом доклад с ограниченным доступом стал доступен кругу лиц, однобоко спекулирующих на вопросе”, - говорится в заявлении.
В ведомстве также отметили, что Минюст тверд в своем подходе, согласно которому в основе реформы судебной системы будет усовершенствование института декларирования имущества, доходов, расходов  и интересов судей, эффективное внедрение и задействование объективных механизмов оценки добропорядочности и имущественного состояния.
“Поэтому в этом плане каких-либо разночтений между сделанными ранее заявлениями и докладом Венецианской комиссии нет”, - указывается в заявлении.
В Минюсте назвали примечательным тот факт, что за пленарным заседанием Венецианской комиссии(21-22 июня 2019г.) последовал визит министра юстиции Армени Рустама Бадасяна в Страсбург(1-2 июля), где эти идеи более детально были представлены и обсуждены в ходе встреч с генеральным секретарем Совета Европы Турбьёрном Ягландом,  генеральным директором по вопросом верховенства права и прав человека Совета Европы Кристосом Джакумопулосом, председателем Венецианской комиссии Джанни Букиккио и другими высокопоставленными чиновниками СЕ.
Сообщается, что в ходе встреч министр представил коллегам подходы правительства в судебно-правовой сфере, краткосрочные и долгосрочные приоритеты, возможные пути решения, которые удостоились одобрения всех партнеров.
Более того, как отметили в ведомстве, коллегам также рассказали, что министерство юстиции не станет ограничиваться только краткосрочными преобразованиями: в настоящее время на стадии разработки находится два  важных стратегических документа, которые  будут подытожены в ближайшее время и вынесены на широкое обсуждение.
“Что касается нашедшей отражение ссылки на ситуацию вокруг Конституционного суда, то сообщаем, что исполнительная власть еще не высказала  какой-либо официальной позиции. Сообщаем, что премьер-министр Армении Никол Пашинян в ближайшее время выступит с заявлением по этому вопросу”, - отмечается в сообщении.