2020թ-ին կբարձրանան կենսաթոշակները 07/11/2019   11:38  |  Տնտեսություն
2020թ.-ի հունվարի 1-ից 10 տոկոսով կբարձրանան կենսաթոշակները։ Այս մասին հուլիսի 11-ի կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Վերջինս ասաց, որ երեկ երեկոյան դռնփակ նիստում կառավարությունը հաստատել է 2020-2022թթ. միջնաժամկետ ծախսերի ծրագիրը։
«Նախորդիվ հայտարարել էինք, որ կփորձենք մեկ ծրագրի շրջանակներում լուծել 1988թ. երկրաշարժի հետևանքով բնակարան կորցրած այն քաղաքացիների բնակարանային խնդիրները, որոնց նկատմամբ պետության ունեցած պարտավորությունները դե յուրե այս պահին արձանագրված են», - ասաց վարչապետը։
Նա ավելացրեց, որ ծրագիրն իրականացնելու համար կտրամադրվի 3 միլիարդ դրամ։ Ինչ վերաբերում է հարցի լուծման մեթոդաբանությանը և մանրամասներին, վարչապետը վստահեցրեց, որ կհստակեցվեն հետագա քննարկումների ընթացքում։
Վարչապետի խոսքով դռնփակ նիստում քննարկվել է ևս մեկ կարևոր ծրագիր։
«Բարձր տնտեսական աճի ցուցանիշների հասնելու հիմնական միջոցը տեսնում ենք վերամշակող արդյունաբերության զարգացման, տեխնոլոգիական արդյունաբերության զարգացման և զբոսաշրջության զ զարգացման ուղղություններով », - նկատեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նաև հավելեց, որ պատրաստվում են ստեղծել աշխատանքային շրջանակ, որը կներառի վերամշակող արդյունաբերության ոլորտի ձեռնրկությունների։ Մասնավորապես այն ձեռնարկություններին, որոնք հումքից ստանում են վերջնական արտադրանք։
Նա էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանին հանձնարարեց մինչև օգոստոսի 20-ը վերամշակող արդյունաբերության ձեռնարկությունների հետ քննարկումներ ունենալ։

Пашинян сообщил о планах повысить пенсии со следующего года 07/11/2019   11:59  |  Экономика
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, открывая заседание правительства в четверг, сообщил, что  пенсии с 1 января 2020 года будут повышены на 10%.
"Вчера вечером правительство на закрытом заседании утвердило программу среднесрочных расходов на 2020-2022 гг. Мы можем сделать несколько заявлений. По итогам обсуждений было принято решение, что с 1 января 2020 года в Армении на 10% буду повышены пенсии", - сказал Пашинян.
Следующим шагом, по его словам, станет решение жилищных проблем граждан, потерявших свои дома в результате землетрясения 1988 года.
Он добавил, что для реализации этой программы будет выделено 3 млрд. драмов.
Что касается методологии решения проблемы и деталей, премьер заверил, что они будут уточнены в ходе дальнейших обсуждений.
“В качестве основного средства для достижения высоких экономических показателей мы видим в развитии перерабатывающей промышленности и технологической индустрии, а также туризма”, - сказал Никол Пашинян.
Он поручил министру экономики Тиграну Хачатряну до 20-го августа провести переговоры с представителями предприятий перерабатывающей промышленности.